Články / Reporty

Ruchy, kmity, nečekané pocity. Obscure Sphinx v Brně

rionka | Články / Reporty | 28.04.2015

Máte rádi kočky? Kočky jsou lepší, než lidi. Zpěvačka Zofia Fraś, přezdívaná Wielebna, v průběhu koncertního turné "sbírá" po městech opuštěné kočky a psy, které krmí a jejich fotky následně zveřejňuje na svém facebooku. "Starejte se o zvířata. Jsou to křehké bytosti s dobrým srdcem," vzkazuje. Pokud vás na sobotní koncert v Kabinetu múz nepřilákal vztah frontmanky Obscure Sphinx ke kočkám, rozhodně zbýval ještě silný argument v podobě libereckých Drom. Čtyřčlenná kapela kvalitně zčeřila DIY scénu už před lety a rozhodně patří mezi jména, která je nutné zhlédnout live. Drom mají tendenci nekompromisně říznout a v místě, kde by jiní interpreti jen opatrně zvlnili emocionální hladinu, vás hodí do hlubin temného kytarového moře mezi ozvěny, odkud se nevynoříte, dokud nedohrají.

V této společnosti měli úvodní Thy Disease už od počátku poněkud nevýhodnou pozici. Apokalyptičtí metalisti z Krakova přijeli společně s Obscure Sphinx a téměř celý set odehráli v poloprázdné temné místnosti. Zpěvák Sebastian se nicméně rozhodl, že když už jsme se dostali tak daleko, tak předvede opravdový metal, a neúnavně pobízel publikum k pohybu i hlasovým projevům. A řádka metalistů pod pódiem mu nakonec vyšla vstříc, i když to asi nebylo úplně dokonalé.

Drom vpadli na vyhřáté pódium omotané girlandami kabeláže skromně, ale odhodlaně. Pamatuju si, že už na koncertě v Boru jim po pár minutách patřil celý sál a ani v sobotu tomu nebylo jinak. Jejich magická formule funguje, protože jsou dobří. Je úplně jedno, že nevíte, jak se jmenují jednotliví členové kapely nebo v čem dříve hráli. Až je uvidíte, pravděpodobně se stanete fanoušky.

Pódium postupně halí mlha, jen tu a tam ji prosvěcují pohozené zářivky jako majáky na pobřeží, poslední výspa civilizace. Basák a kytarista se skvěle doplňují v nevyřčeném dialogu, posluchač se propadá do temné atmosféry, realita taje pod nohama jako led. Když se zpěvák na konci poslední skladby vrhne z pódia na podlahu, kde se s řevem schoulí do klubíčka, basák vytrhne světla z napájení a místnost se zřítí do tmy. Následuje ohromující aplaus.

Drom byli highlightem temného večera, ale zvědavost na živou prezentaci Obscure Sphinx zůstala. Polská metalová formace své koncerty uvádí jako "temné rituály", kde lze prožít široké spektrum emocí a hned se z nich i dosyta vykřičet. Rozhodně se nejedná o klasickou female-fronted kapelu - v popředí sice stojí křehká zpěvačka, ale její projev v rámci kapely nestojí v centru dění, funguje jako další, kontrastní nástroj. Wielebna se vynořuje z dýmu v černém oděvu s rukama omotanýma bílými obvazy jako polomrtvá ledová královna, tančí a koriguje živý vokální výstup pomocí dotykové placky připevněné ke stojanu mikrofonu. V sestavě tak nahrazuje klávesistu-krabičkáře a doplňuje kytarové kreace spoluhráčů rozličnými ruchy a šumy. Zamrzí, že její hlas není lépe slyšet, narozdíl od growlujícího kolegy po pravé ruce a kytarového pekelníka nalevo.

À propos, pan kytarista! Hora svalů, bílý vous, obří boty na pedálech, kroutící se kmity strun a nevypočitatelné rytmické zlomy, matematika skoro jako od Meshuggah (Waiting for the Bodies Down the River Floating). Polovinu koncertu, kdy nezírám na dramatické pózy zpěvačky, strávím pozorováním jeho. Kapela sype jednu skladbu za druhou, bez oddechu, bez zbytečných keců, teprve po krátké pauze, vytleskání a následném přídavku se konečně dočkáme zpětné vazby. Muzikanti se široce usmívají, Wielebna si utírá oči do obvazů, zdá se dojatá, maska nedostupnosti je náhle pryč. Kapela děkuje. Vypadá to, že temný rituál se vydařil - dokonale.

Info

Obscure Sphinx (pl) + Thy Disease (pl) + Drom
25. 4. 2015, Kabinet múz, Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace