Články / Recenze

Run the Jewels: rap, cynismus, hity

Jakub Šíma | Články / Recenze | 14.11.2014

Když El-P před několika lety nadobro uložil k ledu můj srdeční label Def Jux, začal jsem se bát, jestli se tím neutne přísun rapu vyladěného na frekvenci mých uší a kortexu. El-P byl vždy příliš precizní, než aby pravidelná, ale nepříliš hojná frekvence jeho releasů dokázala ukojit hlad. Naštěstí fakt, že nečekaná seznámení plodí často nečekané ovoce, platil i zde. Z produkce jednoho beatu na album Killer Mikea došlo na produkci celého alba a dlouho se nečekalo ani na společnou desku. Tentokrát už jako Run the Jewels, klenot a největší překvapení loňska. A hned ohlásili dvojku. Čekání bolelo jako život sám, ale nedalo se než přežít. Pokračování nakonec vypustili o tři dny dřív. Očekávání: „darker, meaner and bolder“. A tahle dvojka nelže.

Hodně významu je skryto už v názvu. Run the jewels – volně přeloženo – obrat o cetky. Ideálně když to nikdo nečeká. A ne jednoho, ale všechny. Run the Jewels. Nesmlouvavost je tu doma jako šavle v křoví, neplést ale s povýšeností a sebestředností. Nesmlouvavost ke všem, ale k sobě především. Do těla společnosti zajíždí kritický skalpel. Murder-Mayhem-Music. A jinde pitvá chirurg sám sebe. A když se stydí, tak na prvním místě před sebou a za sebe. Megatuny satiry a cynismu, chytře-debilního chvástání, ale hlavně nadšení a umu. Oběma už táhne na čtyřicet a vědí, že takhle dobrého parťáka už by taky nemuseli potkat. A oba za sebou mají kariéry, kdy se jen těžko dostávali do širšího povědomí a za hranice věrných posluchačů. O to víc si dokážou vážit pozitivní odezvy. A ještě víc je pro ně vzájemná chemie. Slávu získáš, chemii neochčiješ. Nahrávací proces: „Vlezeme do studia, hulíme jointy, občas sníme nějaký houby a hlavně je to hrozná sranda.“ To pak perly padají samy. Good pussy, good marihuana – that be my medicine. Výsledek: Nas se přihlásil, aby mohl vydat desku pod svojí značkou Mass Appeal. Ačkoli je oficiálně distribuovaná jako free download, už týden před releasem zmizely všechny vinyly v předobjednávkách. A fanoušci na kickstarteru dali dohromady 40 000 $, aby El-P desku zremixoval jen za použití kočičích zvuků. Hudební marketing oddanosti. That is about psyche of Jaime and Mikee.

Zpátky k obsahu. Kolotoče se už od začátku roztáčejí na maximální obrátky. El-Pho produkce je možná to nejpřístupnější, co od něj bylo kdy ke slyšení, ale i díky tomu získává na intenzitě. Tracky mezi sebou nepozorovaně přecházejí, takže se občas musíte podívat do playlistu, kde vlastně jste. Slabší místo najdete, jen když ho budete přepokládat. Rapová údernost z hloubky žánrové kostní dřeně. They will Philip AK Dickin‘ you. Svatá sprostota i hloubka svědomí. Rapově má navrch Killer Mike. Jak zní? Asi jako když mlátíte bejka palicí po hlavě a ten se ani nehne. Jen nozdry se rozšiřují. A hosti? Vybraná společnost. Zack de la Rocha z Rage Against the Machine hostuje jen výjimečně, ale staré známé neodmítá. Jižanská veteránka Gangsta Boo je náležitě sprostá a Travis Barker mlátí do škopků jako obvykle. Ale jen kvůli jménu tu není nikdo. Už jste asi pochopili, že Run the Jewels 2 je super. Nemůžu a ani nechci zapírat osobní náklonost a subjektivitu, ale tenhle rap má koule jako Randy Marsh. Teď jenom, aby se tu ukázali taky naživo. Fuckboys beware.

Info

Run the Jewels - Run the Jewels 2 (Mass Appeal, 2014)
www.runthejewels.net

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.