Články / Recenze

Run the Jewels: rap, cynismus, hity

Jakub Šíma | Články / Recenze | 14.11.2014

Když El-P před několika lety nadobro uložil k ledu můj srdeční label Def Jux, začal jsem se bát, jestli se tím neutne přísun rapu vyladěného na frekvenci mých uší a kortexu. El-P byl vždy příliš precizní, než aby pravidelná, ale nepříliš hojná frekvence jeho releasů dokázala ukojit hlad. Naštěstí fakt, že nečekaná seznámení plodí často nečekané ovoce, platil i zde. Z produkce jednoho beatu na album Killer Mikea došlo na produkci celého alba a dlouho se nečekalo ani na společnou desku. Tentokrát už jako Run the Jewels, klenot a největší překvapení loňska. A hned ohlásili dvojku. Čekání bolelo jako život sám, ale nedalo se než přežít. Pokračování nakonec vypustili o tři dny dřív. Očekávání: „darker, meaner and bolder“. A tahle dvojka nelže.

Hodně významu je skryto už v názvu. Run the jewels – volně přeloženo – obrat o cetky. Ideálně když to nikdo nečeká. A ne jednoho, ale všechny. Run the Jewels. Nesmlouvavost je tu doma jako šavle v křoví, neplést ale s povýšeností a sebestředností. Nesmlouvavost ke všem, ale k sobě především. Do těla společnosti zajíždí kritický skalpel. Murder-Mayhem-Music. A jinde pitvá chirurg sám sebe. A když se stydí, tak na prvním místě před sebou a za sebe. Megatuny satiry a cynismu, chytře-debilního chvástání, ale hlavně nadšení a umu. Oběma už táhne na čtyřicet a vědí, že takhle dobrého parťáka už by taky nemuseli potkat. A oba za sebou mají kariéry, kdy se jen těžko dostávali do širšího povědomí a za hranice věrných posluchačů. O to víc si dokážou vážit pozitivní odezvy. A ještě víc je pro ně vzájemná chemie. Slávu získáš, chemii neochčiješ. Nahrávací proces: „Vlezeme do studia, hulíme jointy, občas sníme nějaký houby a hlavně je to hrozná sranda.“ To pak perly padají samy. Good pussy, good marihuana – that be my medicine. Výsledek: Nas se přihlásil, aby mohl vydat desku pod svojí značkou Mass Appeal. Ačkoli je oficiálně distribuovaná jako free download, už týden před releasem zmizely všechny vinyly v předobjednávkách. A fanoušci na kickstarteru dali dohromady 40 000 $, aby El-P desku zremixoval jen za použití kočičích zvuků. Hudební marketing oddanosti. That is about psyche of Jaime and Mikee.

Zpátky k obsahu. Kolotoče se už od začátku roztáčejí na maximální obrátky. El-Pho produkce je možná to nejpřístupnější, co od něj bylo kdy ke slyšení, ale i díky tomu získává na intenzitě. Tracky mezi sebou nepozorovaně přecházejí, takže se občas musíte podívat do playlistu, kde vlastně jste. Slabší místo najdete, jen když ho budete přepokládat. Rapová údernost z hloubky žánrové kostní dřeně. They will Philip AK Dickin‘ you. Svatá sprostota i hloubka svědomí. Rapově má navrch Killer Mike. Jak zní? Asi jako když mlátíte bejka palicí po hlavě a ten se ani nehne. Jen nozdry se rozšiřují. A hosti? Vybraná společnost. Zack de la Rocha z Rage Against the Machine hostuje jen výjimečně, ale staré známé neodmítá. Jižanská veteránka Gangsta Boo je náležitě sprostá a Travis Barker mlátí do škopků jako obvykle. Ale jen kvůli jménu tu není nikdo. Už jste asi pochopili, že Run the Jewels 2 je super. Nemůžu a ani nechci zapírat osobní náklonost a subjektivitu, ale tenhle rap má koule jako Randy Marsh. Teď jenom, aby se tu ukázali taky naživo. Fuckboys beware.

Info

Run the Jewels - Run the Jewels 2 (Mass Appeal, 2014)
www.runthejewels.net

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace