Články / Recenze

Rustie, optimistický break i lízátko

David Čajčík | Články / Recenze | 03.02.2015

OHODNOŤTE DESKU

Nepochopitelný začátek. Znělka Paramount Pictures, rychlost vydělená čtyřma a pět zrnek noisu. Workship a fade out. Teď už menší překvapení, elektronika jako když se třpytí jezero, tón sem, tón tam, krásně se na to dívá, poslouchá. Fade out. Kytara a laciný riff à la rádiová znělka na obchod s nábytkem. Poslední fade out a můžeme začít! Skotský producent Rustie, odchovanec Warpu, měl veleúspěšný debut a jeho následovník na to nejde jednoduše. S Raptorem už naštěstí warpujeme o sto šest. Delikátní sci-fi dropy, hardcore prohnaný dubovým mixérem. Čekalo se tři roky a čtyři minuty patnáct.

Zatímco na Glass Swords si Rustie vystačil sám, Green Language hosty nešetří. Danny Brown si vytáhl eso a americký přízvuk nechme stranou, grime z něj dělá hotového Rascala. Jeho hi-speed rap se dere ven v možná nejlepší skladbě Attack. Ani D Double E nezaostává a s Up Down od začátku aspiruje na letní remixovatelný hit. Nelze vynechat Velcro, jehož optimistický break nabízí lízátko, a Tempest, ukazující, jak by asi chutnalo s LSD. A tak dále.

Snad každá skladba se dá v klidu poslouchat a hodnotit samostatně, ale je to dobře? Deska postrádá můstek – oslí či betonový. Jednotícím prvkem Rustieho je maximálně a minimálně neuspořádaná velkorysost. Stísněná sedačka letadla letícího na další štaci poskytuje neomezený rozlet hudebním nápadům a Green Language zaručuje, že se při jejich hledání nebudete nudit. I když – mluvit takovým jazykem, tak na nás Babylónská věž spadne.

Info

www.rustie.net

Jarní Radio Wave Stimul festival:
Rustie (uk)
4. 3. 2015 20:00
MeetFactory, Praha

Recenze vyšla v časopise Full Moon #42.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace