Články / Offtopic / / Komix

Růžová (Temná věž 3: Zrada)

Růžová (Temná věž 3: Zrada)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.11.2017

Hubený je, protože nejí, smrdutý je, protože se nemyje. Prostě tam jen tak leží, mělce dýchá a objímá kouli jako matka střežící své dítě. Zlé ďábelské dítě.

Král hororu Stephen King nechal v minulosti hlavního hrdiny svého opusu magnum – osmidílné knižní série Temná věž – díru velkou jako ústa staré ženy. Pistolník Roland Deschain cestou ke středobodu existence sice vzpomínal na minulost, která ho formovala, ale jednu její část pěkně osekal. Tu, na kterou byl nejméně hrdý, protože se ve svých očích změnil ve zrůdu, kterou vnitřně pohrdal. Mysl feťáka je zrádná.

Jeho tvář! Jeho… hlavu….

Mladý Roland se sice vrátil ze světa ponurých vizí skrytých uvnitř mocného artefaktu zvaného Maerlynův grapefruit, ale jeho duše je i nadále trhána mezi touhou dívat se zpět (a vidět svou lásku hořet na hranici) nebo čelit citové prázdnotě v přítomnosti. Robin Furthová a Peter David jsou si dobře vědomi, že v komiksech mapují dosud nejméně popsanou pasáž v pistolníkově minulosti a mají volnější ruce, tak si hrají s nočními můrami a věnují se novým charakterům, které byly v předloze pouze letmo zmíněny. Emocionální drásání hlavního hrdiny vyvažuje sympatická Aileen. Dívka s pistolí v ruce je zaslíbená právě Rolandovi, který pro ni však v potrhaném srdci nemá místo. Třetí díl nazvaný Zrada rovněž rozkrývá milostný trojúhelník, který stál na počátku zkázy všeho, a servíruje nám následky cizoložství Rolandovy matky. Gilead je jako červivé jablko...

Nemá smysl hrát, pokud člověk nevyhraje.

Temná věž si v letošním roce prostřílela cestu na stříbrné plátno, jenom aby dokázala, že s knižní předlohou má společnou jen tu méně důležitou vatu, a vlivy komiksu zde nejsou už vůbec patrné. Postavy se sobě nepodobají, ba i silné jádro původního příběhu o závislosti bylo udupáno. Komiksová řada tak nyní působí jako náplast na všechny utržené rány a výtvarný um Jaea Leeho a Richarda Isanova plný znepokojivých výjevů i dech beroucích krásek je stále její hlavní devizou. Úchvatná westernová atmosféra a naturalisticky ztvárněný svět, který odhalují, je s každou další stránkou propracovanější, ale také nebezpečnější. Obrazy z vidoucí koule oživují mrtvé a živí trpí v nevýslovných mukách. Ve chvíli nepatrného záchvěvu naděje vize končí a nastupuje horor, jaký umí přinést pouze skutečný život a skutečný svět. Nejděsivější právě v tom, že ze skutečnosti se nelze probudit.

Miluji tě...

Zdrcující finále dopadne i na znalce předlohy. Nejen King dokáže mistrovským způsobem děsit, ničit všechny naděje, a velké rámečky se zmrazenými momenty se vypálí do mozku hrdiny, i čtenáře. Dosavadní vrchol série, která vykazuje vzestupnou tendenci. Čaroděj dává šach a… mat nechává na dámě.

Info

Peter David, Robin Furthová – Temná věž 3: Zrada (Crew, 2017)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=867

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace