Články / Rozhovory

Ryby (Aliens Production): Niekto zbiera staré autá, ja produkujem projekty

Ryby (Aliens Production): Niekto zbiera staré autá, ja produkujem projekty

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 03.02.2016

Doma není nikdo prorokem. Toto heslo platí takřka stoprocentně v případě dnes již kultovního bratislavského labelu Aliens Production. Label zaměřený na electronic body music, dark ambient, industrial a další příbuzné undergroundové elektronické směry, je mnohem známější v zahraničí než doma na Slovensku nebo v České republice. Aliens Production funguje už od roku 1997 a krom slovenských, českých i zahraničních jmen, která zde vydávají, najdete na jeho internetových stránkách i jedno z nejbohatších evropských dister světového undergroundu výše jmenovaných stylů. Hostem dalšího dílu našeho seriálu o labelech, s labely a pro labely je šéf Aliens Production zvaný Ryby.

Proč mít v době, kdy lidi stále méně kupují klasické nosiče a nejsou ani příliš ochotni kupovat si hudbu z placených downloadů, label?
To sa pýtam aj sám seba... Je to taký mechanizmus, ktorý ti nedá pokoj, ak niečo neprodukuješ a nemôžeš sa realizovať. To, aká je doba, je asi každému známe, ale to nás predsa nemôže odradiť. Mám rád hudbu, v ktorej som sa našiel. Človek sa potrebuje niečomu venovať a byť aktívny v tom, čo ho baví. Niekto zbiera staré autá, ja produkujem projekty, ktoré ma hudobne napĺňajú. Je to pre mňa určitá forma relaxu. A ak nič iné, tak si aspoň rozširujem svoju osobnú zbierku. Ľudia dnes nekupujú nič, iba samé sračky. Kto chce, ten popdorí elektronický underground, a kto nie, tak má čo na internete sťahovať.

Myslíš, že přijde čas, kdy labely zaniknou a hudbu si budou vydávat kapely samy s tím, že naprostá většina produkce bude na internetu?
Ťažko povedať, kto chce, ten si cd kúpi. Je určitá forma zberateľov, ktorí na to nedajú dopustiť. Už dávno si kapely vydávajú cd a už dávno si nik cd nekupuje, a aj tak sa stále vydávajú. Tak ako? Všetko je na internete, čo keď raz padne internet? Tak sa všetci zbláznia? Je iba lenivá doba a my veľa času trávime v kybersvete, to je celé.


Jaký je u vás poměr vinyly/CD/kazety? Měnil se v průběhu let? A pokud klasické nosiče ani nevydáváte a děláte jen downloady, proč a jaký to má pro label význam?
U mňa vinyl vôbec. Ja nemám ani platňofón. Je to teraz in, ale to by som asi skrachoval, ak by som mal do toho ísť a rozširovať zbierku o toto médium. Kaziet som mal kopu ako mladý nadšenec, keďže moja doba ich ešte pamätá a nič iné vtedy, ako kazeta a platňa, nebolo. Vydávame iba cd a pri tom aj ostaneme. Nedávno sme spojazdnili naše digi store, keďže ľudia to po nás chceli, a my sme opäť o niečo modernejší a in...

Jak se labelu vedlo letos a co všechno jste vydali?
Dobre, aj keď mohlo by to byť lepšie. U nás na hambu sveta, u vás náš label neexistuje, takže je to katastrófa. Všetko ide von a na počudovanie, je záujem. Máme silnejšiu distribučnú sieť a je to o niečo lepšie, ale je to aj dobou, takže nový šporťák si za label nekúpim, skôr asi predám ten starý, keďže sa blížia nové vydania... Vydali sme v roku 2015 kopu elektronických transfúzií, stačí kliknúť na náš web www.label.aliens.sk, tam je všetko.


Která z vámi vydaných desek je ti nejbližší, pokud se to dá říct?
Všetky. Sú dosť farebné a bolo by nefér vyberať si. Náš zámer je rôznorodý, treba si pričuchnúť.

Co chystáte na rok 2016?
Čoskoro to bude nový The Opposer Divine, nová label kompilácia a nový Polygon. Ostatné sa uvidí...

Sleduješ produkci dalších českých/slovenských labelů? Máš mezi nimi nějaký oblíbený? Funguje na tak malém písečku něco jako řevnivost?
Áno. Monopolrecords. Sme kamaráti.

3 slovenské a 3 zahraniční desky roku 2015?
Na Slovensku nič nevychádza, a teda to tu stagnuje, svoje label projekty menovať nebudem, ale na hiphopovej scéne to graduje. Tam je vydaní dosť. A v zahraničí? Fuuu... Rok 2015 bol nejaký prázdny, pre mňa osobne. Nič prevratné mi nerezonuje, ale skúsim taký farebnejší pokus. Cellhavoc – Only Filt Remains, Her Blood In My Veins – Veliota, Port Royal – Where Are You Now.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace