Články / Recenze

Rychle rozjetá rolba Kovadliny

Rychle rozjetá rolba Kovadliny

Ichor | Články / Recenze | 14.06.2016

Nejen v době, kdy se mluví o nárůstu xenofobie, ale i v době plné individuálních úzkostí a strachu z budoucnosti funguje Kovadlina napříč nimi jako rychle rozjetá rolba. Kdo chce, může naskočit, ale musí počítat s tím, že zpětná zrcátka se někde po cestě utrhla. Pozůstalí členové Hanby ze sebe ani nestihli oklepat její popel a trvalo tři zkoušky, aby nacvičený materiál mohl zamířit na internet, desku i kazetu.

Bezprostřednost sdělení měla vždycky něco do sebe. Za starších časů se v literárních kruzích někdy vyplatilo přenést aktuální témata ve formě stručné a úderné básně do novin, než se měsíce lopotit s celou knihou. A stejně tak Kovadlina sází na přímočařejší a chytlavější podobu hudby, kde není času nazbyt – čas je zcela podřízen touze zkoušet, koncertovat. Snad jedinou překážkou by mohla být nesrozumitelnost některých obratů, ale na texty, ve kterých frontman Banán přichází s lehce abstraktnějšími výpady, stačí jen pár dalších poslechů. Jejich poměr s lidovějšími a přístupnějšími texty je navíc příjemně vyvážený. Obrací se v nich na všechny ani ne tak proto, aby zpytovali vlastní svědomí, jako spíš na jeho občasnou absenci.

Rozumět jenom konkrétní bolesti na jatkách uprostřed stáda

Jízlivá muška se ale kupodivu neobrací jen na apatii a mizivý vhled „ostatních“, ale i těch, kteří se staví na opačnou stranu v zajetí korektnosti a vlastní smyčky upletené z černobílých ideálů. Tetování může někdy rozbolet i rok po pořízení a i trika s Kovadlinou jsou kusy hadru ze stoprocentní bavlny.

Styloví punkoví aristokrati s image mravnostní policie

Prostor zbývá i pro osobní rovinu, která je tentokrát až nezvykle nad věcí – Asfalt se z lehké únavy vzápětí sebevědomě vzchopí, v Síla neuhnout není ani stopy po rezignaci.

Z toho, že neplatí smířená Slepota ani němota Že je síla bojovat

Na to, jak ponuré některé části textů jsou, hudba ani na moment neslevuje z energického a pozitivního náboje a vydrží tak až do rozjímajícího závěru. Lehce dramatický dovětek s náznakem Liborova rukopisu z jeho další kapely Tomáš Palucha naznačuje neotřelé, a přece zdařilé opuštění hranic hardcore punku, stejně jako na první pohled nejednoznačný obal desky. Bezbřehá víra a odhodlání jsou často základními stavebními kameny hardcorové, potažmo punkové subkultury. Člověk sžírán sebevětším pesimismem musí uznat, že i kdyby svět opravdu čekal už jen horší a horší osud, může s trochou snahy vysílat štěstí svému blízkému okolí. S trikoty Save the Whales z módních řetězců raději na hromadu a spálit.

Info

www.kovadlina.bandcamp.com/album/ivoty-t-ch-druh-ch

Kovadlina naživo:
15/6 Plzeň @ Divadlo Pod lampou
16/6 České Budějovice @ Velbloud
17/6 Čermná u Sušice @ Bouda / Magick Musick
21/6 Praha @ Ponton / Střelecký ostrov
22/6 Ostrava @ Plan B
23/6 Olomouc @ Divadlo na cucky
24/6 Kopřivnice @ Mandala
25/6 Rožnov pod Radhoštěm @ T-klub
26/6 Brno @ Kabinet Múz
01/7 Ústí nad Labem @ Box na nábřeží
09/7 Boskovice @ Festival
10/7 Bratislava @ Garáže
23/7 Tábor @ Mighty Sounds

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace