Články / Reporty

S duhou přes oči: Nepřepálíš!

S duhou přes oči: Nepřepálíš!

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 20.07.2017

Muzikant Králíček a alter ego českého vykuka Petra Marka přilákal překvapivě hodně lidí. Možná byli zvědaví na toho z “MidiLidi”, ale dostalo se jim vlastně drnkavé kytarovky. Se zkušenou skupinou v zádech (půlka je z kapely Květy) méně tančil a více zpíval, a protože hned ze startu naznačil, že jako “Nuuuda”, jen jsem slušně pozdravila - Nazdar jídlo! Ahoj pití! - a šla jsem na comebackovou jistotu. Protože -123 minut jsou zpět. A je to vážně krásné. Publikum se tetelilo a radovalo s každým dalším starým hitem. Jejich “Shooba Dooba” za ta léta nečinnosti nedovedl vlastně nikdo nahradit. Ale dokonale nás předehřálo na Melt Yourself Down.

Britská crossoverová kapela s prosaky jazzu, punku i world music jela po celý koncert na plný plyn a tu nohu z pedálu by nesundala ani za nic. Naprosto šílené orgie dvou sexy saxofonů vystoupaly o pěkný kus výš a dál, než by musely. Co na tom, že se jim to chvílema rozjíždělo do všech stran a tracky držel dohromady jen přísný afrobeat? To je ono, ne? I Rolling Stones by čučeli.

fotogalerie tady anebo tu

Ale zpátky na hlavní. Na vrchol večera s otazníkem. Alt-J mě před dvěma roky ve Žlutých lázních nepřesvědčili. Naštěstí tohle bylo NESROVNATELNĚ lepší. S dokonalým zvukem a kvalitně vystavěnou scénou se zavděčili, jak jen mohli. Oblíbené tyčové diody namíchali s polopropustnými projekčními panely a síťovinou bodobých světel a přidali dobrý střih na projekci. Takže bylo na co koukat i co poslouchat. A ano, i tentokráte jim jejich trylky párkrát ujely a nezazněly, ale aspoň víme, že to bylo fakt live, žeano. Každopádně slyšet Joea Newmana byl zážitek. Většina našeho zpěvavého národa pod pódiem se kvůli němu dokonce pokusila natáhnout svůj jednooktávový rozsah a odzpívat komplet Breezblocks stůj co stůj. To je ta pravá, festivalová!

Méně živo bylo na Autumnist - na nenápadné kráse noční Full Moon Stage. Nejsou ani zdaleka tak známí, jak by se při oblíbenosti jiných “filmově-výpravných orchestrů” dalo očekávat, ale jsou naši. Necpou do všeho smyčce a jejich stylizace odpovídá spíše temnému noiru s Depeche Mode v hlavní roli. Ale jsou naši a i s podzimy snadno opustíte zdejší krajiny. Na plátně ožívali krkavci a my letěli s nimi…

A na finiš jsem udala první symbolickou frčku “Objev Colours” - o Bratrech jsem totiž neměla ani potuchy (a nemyslím ten bluesgrass ze Změtína, prosím). Nové Elektro Stagi dali dle mého dokonce více než němečtí zábavoví Digitalism. Ti některé pasáže ták natahovali, až jim vznikala hluchá taneční místa. A to by na diskotéce neměli. Ale tak… aspoň zůstanou síly na další.

Info

Colours of Ostrava 2017
19. 7. 2017 Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...