Články / Reporty

S duhou přes oči: Nepřepálíš!

S duhou přes oči: Nepřepálíš!

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 20.07.2017

Muzikant Králíček a alter ego českého vykuka Petra Marka přilákal překvapivě hodně lidí. Možná byli zvědaví na toho z “MidiLidi”, ale dostalo se jim vlastně drnkavé kytarovky. Se zkušenou skupinou v zádech (půlka je z kapely Květy) méně tančil a více zpíval, a protože hned ze startu naznačil, že jako “Nuuuda”, jen jsem slušně pozdravila - Nazdar jídlo! Ahoj pití! - a šla jsem na comebackovou jistotu. Protože -123 minut jsou zpět. A je to vážně krásné. Publikum se tetelilo a radovalo s každým dalším starým hitem. Jejich “Shooba Dooba” za ta léta nečinnosti nedovedl vlastně nikdo nahradit. Ale dokonale nás předehřálo na Melt Yourself Down.

Britská crossoverová kapela s prosaky jazzu, punku i world music jela po celý koncert na plný plyn a tu nohu z pedálu by nesundala ani za nic. Naprosto šílené orgie dvou sexy saxofonů vystoupaly o pěkný kus výš a dál, než by musely. Co na tom, že se jim to chvílema rozjíždělo do všech stran a tracky držel dohromady jen přísný afrobeat? To je ono, ne? I Rolling Stones by čučeli.

fotogalerie tady anebo tu

Ale zpátky na hlavní. Na vrchol večera s otazníkem. Alt-J mě před dvěma roky ve Žlutých lázních nepřesvědčili. Naštěstí tohle bylo NESROVNATELNĚ lepší. S dokonalým zvukem a kvalitně vystavěnou scénou se zavděčili, jak jen mohli. Oblíbené tyčové diody namíchali s polopropustnými projekčními panely a síťovinou bodobých světel a přidali dobrý střih na projekci. Takže bylo na co koukat i co poslouchat. A ano, i tentokráte jim jejich trylky párkrát ujely a nezazněly, ale aspoň víme, že to bylo fakt live, žeano. Každopádně slyšet Joea Newmana byl zážitek. Většina našeho zpěvavého národa pod pódiem se kvůli němu dokonce pokusila natáhnout svůj jednooktávový rozsah a odzpívat komplet Breezblocks stůj co stůj. To je ta pravá, festivalová!

Méně živo bylo na Autumnist - na nenápadné kráse noční Full Moon Stage. Nejsou ani zdaleka tak známí, jak by se při oblíbenosti jiných “filmově-výpravných orchestrů” dalo očekávat, ale jsou naši. Necpou do všeho smyčce a jejich stylizace odpovídá spíše temnému noiru s Depeche Mode v hlavní roli. Ale jsou naši a i s podzimy snadno opustíte zdejší krajiny. Na plátně ožívali krkavci a my letěli s nimi…

A na finiš jsem udala první symbolickou frčku “Objev Colours” - o Bratrech jsem totiž neměla ani potuchy (a nemyslím ten bluesgrass ze Změtína, prosím). Nové Elektro Stagi dali dle mého dokonce více než němečtí zábavoví Digitalism. Ti některé pasáže ták natahovali, až jim vznikala hluchá taneční místa. A to by na diskotéce neměli. Ale tak… aspoň zůstanou síly na další.

Info

Colours of Ostrava 2017
19. 7. 2017 Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hranice komplexnosti (Caroline Shaw + Attacca Quartet)

Jan Starý 21.10.2021

Naštěstí i tyto variace mohou být skutečně silné, jak se ukázalo ve druhé půlce večera, kdy se ke kvartetu připojila Shaw v roli zpěvačky...

Přiškrtit, povolit, explodovat (Squid)

Akana 21.10.2021

Squid jsou neurotičtí a výbušní tak akorát, aby vám to nezačalo být nepohodlné, a soustředěně ukáznění jen do té míry, aby nebyl důvod k nařčení z hráčské exhibice.

Unsound 2021: To nejlepší

David Čajčík, Jan Starý 21.10.2021

Letošní Unsound se potýkal s méně viditelnými omezeními, v důsledku kterých byl kratší, skromnější a méně členitý. Ale měl svoje jasné, dynamické vrcholy.

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace