Články / Reporty

S kým a kde jsem se to vlastně setkal? (Šimanský & Looker)

S kým a kde jsem se to vlastně setkal? (Šimanský & Looker)

keša | Články / Reporty | 22.11.2017

AVA najde dobrý flek vždycky. A je jedno, jestli je to na okraji města, louce, rumišti nebo v nádražní hale. Pokaždé to má ducha. Kafara, stará fara, galerie a kavárna hostí v neděli večer duchy dva.

Prvním je Jakub Šimanský, s kytarou na scéně ani ne rok, a přesto už starý známý. Bez efektů a krabiček, jen on a akustika nebo steelovka zaplňují galerii Kafary. V rohu stará keramická kamna jak ze zámku, barevné štuky na stropě, osmdesátkový lustr, krásný kontrast, který nevadí. Z promítačky svítí jen zelená světla, tvoří kruhovité vzory, obraz je nehybný, jen mezi skladbami rozhýbe tvary svým potleskem zvukař, který je zapřený o stůl s projektorem. Kubovy ruce jezdí sem a tam, vůbec nevím, jak si ty postupy na hmatníku může pamatovat. Nic si nedomýšlím, nehraje mně v hlavě žádný jiný nástroj, který by mohl Kubu Šimanského doplnit. Je to hutné, jsou tam basy, sóla, je v tom síla i křehkost. Jsou v tom zaprášené prérie, kutálející se chomáče, šípy a zepelíni. Na koberci na zemi, mezi polštáři, tam to poslouchá tak patnáct lidí, včetně aváků a Charlieho Lookera, který kýve hlavou do rytmu.

Po pauze bere kytaru do rukou on, nezvučí, zpěv bez mikrofonu, další duch, tišší v přednesu, ale místy až děsivý ve výrazu a malých gestech. Začíná se písní No Dreams z poslední desky tehdejších Extra Life. Většinu setu tvoří balady z aktuální Lookerovy sestavy Seaven Teares, s níž momentálně chystá nové album. Krkolomné akordy, nevšední postupy, renesanční přednes, krásná divnost. Mez songy dostává Looker hrstku tiše naslouchajících do úzkých: „Znáte Garyho Gilmora? Ne? Byl to sériový vrah a tato píseň je o něm...“ Konec setu patří opět Extra Life, na který vzpomíná Looker v Kafaře celkem třikrát.

Skvělý koncert, říkám si. Říkám si, jestli to byl vůbec koncert. Odcházím se zvláštním pocitem, který tak dobře neznám. Nepíská mi v uších, nezpívám si žádné melodie, přemýšlím, s kým a kde jsem se na tu chvíli vlastně setkal.

Info

Charlie Looker (us) + Jakub Šimanský
12. 11. 2017 Kafara, Brno

foto © keša

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace