Články / Reporty

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 01.06.2022

Dva roky trvalo, než Einstürzende Neubaten odehráli očekávaný koncert k novému albu Alles In Allem. Z Roku krysy, který tehdejší turné pojmenoval, se stal Rok tygra, který stojí v titulu tour teď. Nová deska už je v rychlé době zase starší a všichni za sebou máme zkušenosti formující život, v poslední době hlavně takové, o kterých jsme ani netušili, že se nám přihodí. A pak jsou tu jistoty jako Einstürzende Neubaten, kteří drží kontinuitu od minulého k současnému a budoucímu. Alespoň tedy v „únikovém“ hudebním světě, když už je kolem všechno jinak.

Jeviště jako železářství, to už je v případě téhle kapely trademark. Futuristické kovové nástroje, ošoupaný barel, kusy plechu, kanystry, soustavy trubek i nákupní košík. Pro Einstürzende Neubaten to není samoúčelná atrakce, ale nosný prvek, tady se jde na samou dřeň industriálu. Nicméně doby, kdy tahle šestice drtila představy o tom, co ještě je hudba, a používali (z)ničené reálné objekty (ocelové traverzy, beton, nářadí...) jako nástroje, aby tak zhmotnili dobově příznačnou destrukci, už je dávno pryč.

Současná podoba sextetu v čele s démonickým kazatelem Blixou Bargeldem je už podstatně klidnější a – v rámci svého univerza – se jakžtakž drží běžné písňové formy. Řád udává basa Alexandra Hackeho, která tmelí a propojuje baterii prapodivných nástrojů a zdrojů zvuku, kořením, či snad mávnutím štětcem s barvou na jinak kovovou šeď, jsou pak kytara a klávesy. Neubaten zůstali ten večer v jedenadvacátém století, nejstarším albem, z něhož se hrálo, bylo Silence Is Sexy z roku 2000. Titulní píseň nezazněla, výrazné skladby jako Redukt či „povinný hit“ Sabrina, při němž se stage s velkou bílou plochou za zády muzikantů zahalila do rudé barvy v duchu textu písně, ano. Jednolité barevné nasvícení, tu rudá, jindy žlutá, modrá nebo stíny vrhané na plátno byly jediným scénografickým prvkem. Jiné efekty by jen odváděly pozornost, a Einstürzende Neubaten vyžadují maximální soustředění.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Setlist se opíral o stále aktuální nahrávku Alles In Allem, která, mimo albové pořadí, zazněla celá. A naživo se rozhodně osvědčila. Téměř šamanistická Ten Grand Goldie, úvodní Wedding, Alles In Allem, Seven Screws – nové skladby hladce vklouzly do setlistu a potvrdily, že Neubaten jsou stále aktuální. Šestice distingovaných pánů, většina z nich v oblecích, jen N.U. Unruh, schovaný po většinu koncertu za rouškou, jen v košili a kloboučku, předvedla soustředěný, a zároveň srdečný výkon, po zásluze odměněný mocným aplausem.

Kdysi divoké monstrum ze šroťáku stárne a proměňuje se. Už nemá potřebu ve vypjatě punkovém duchu destruovat, z ničitelů se stali architekti.

Info

Einstürzende Neubaten (de)
31. 5. 2022 Forum Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dovolená? Brutal!! (Assault 2022)

Jiří Procházka, waghiss666 16.08.2022

“Lidi jsou tu v pohodě. V porovnání s Wacken nebo Metal Days je to tady uvolněný a vše se točí kolem muziky, žádnej bullshit.” říká Inna.

Spevy, rapy, charizma (Noga Erez)

Jonáš Sudakov 14.08.2022

Nula percent vzduchu, desať percent pary, deväťdesiat percent energie.

Dovolená? To je náš vynález! (Brutal Assault 2022)

Jiří Procházka, waghiss666 13.08.2022

Barevná světýlka, osmdesátkové disko, Billie Jean a další metaly. Viděno dvojmo, dva periskopy z josefovských katakomb.

Nezaleknout se duchů místa ani duchů v sobě (DIIV)

David Stoklas 13.08.2022

Jestli jsou v DIIV v něčem dobří, tak v překonávání vlastních bubáků. Potvrdili to i tentokrát.

Dovolená? Varuju vás! (Brutal Assault 2022)

waghiss666 11.08.2022

Šokující mi připadá zjištění, kolik lidí se v areálu pohybuje už poměrně brzo, spíš od pohledu, než že by trpělo pohodlí.

Smutek vyzpívaný se skleničkou vína (Arooj Aftab)

Václav Valtr 11.08.2022

Jsou umělci, kteří upoutají svou propracovaností, rafinovaným poselstvím či energií. Arooj Aftab zaujala především svou bezprostředností.

Roztomilý holky dávno odešly (Beseda 2022)

Minka Dočkalová, Veronika Miksová 10.08.2022

Vynikající koncerty, nechutné písňové texty, čórky, krásní lidé i nedostatek času, všechno bylo... Beseda, edice dva dvacet dva. Reportážní kombo.

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace