Články / Reporty

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 01.06.2022

Dva roky trvalo, než Einstürzende Neubaten odehráli očekávaný koncert k novému albu Alles In Allem. Z Roku krysy, který tehdejší turné pojmenoval, se stal Rok tygra, který stojí v titulu tour teď. Nová deska už je v rychlé době zase starší a všichni za sebou máme zkušenosti formující život, v poslední době hlavně takové, o kterých jsme ani netušili, že se nám přihodí. A pak jsou tu jistoty jako Einstürzende Neubaten, kteří drží kontinuitu od minulého k současnému a budoucímu. Alespoň tedy v „únikovém“ hudebním světě, když už je kolem všechno jinak.

Jeviště jako železářství, to už je v případě téhle kapely trademark. Futuristické kovové nástroje, ošoupaný barel, kusy plechu, kanystry, soustavy trubek i nákupní košík. Pro Einstürzende Neubaten to není samoúčelná atrakce, ale nosný prvek, tady se jde na samou dřeň industriálu. Nicméně doby, kdy tahle šestice drtila představy o tom, co ještě je hudba, a používali (z)ničené reálné objekty (ocelové traverzy, beton, nářadí...) jako nástroje, aby tak zhmotnili dobově příznačnou destrukci, už je dávno pryč.

Současná podoba sextetu v čele s démonickým kazatelem Blixou Bargeldem je už podstatně klidnější a – v rámci svého univerza – se jakžtakž drží běžné písňové formy. Řád udává basa Alexandra Hackeho, která tmelí a propojuje baterii prapodivných nástrojů a zdrojů zvuku, kořením, či snad mávnutím štětcem s barvou na jinak kovovou šeď, jsou pak kytara a klávesy. Neubaten zůstali ten večer v jedenadvacátém století, nejstarším albem, z něhož se hrálo, bylo Silence Is Sexy z roku 2000. Titulní píseň nezazněla, výrazné skladby jako Redukt či „povinný hit“ Sabrina, při němž se stage s velkou bílou plochou za zády muzikantů zahalila do rudé barvy v duchu textu písně, ano. Jednolité barevné nasvícení, tu rudá, jindy žlutá, modrá nebo stíny vrhané na plátno byly jediným scénografickým prvkem. Jiné efekty by jen odváděly pozornost, a Einstürzende Neubaten vyžadují maximální soustředění.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Setlist se opíral o stále aktuální nahrávku Alles In Allem, která, mimo albové pořadí, zazněla celá. A naživo se rozhodně osvědčila. Téměř šamanistická Ten Grand Goldie, úvodní Wedding, Alles In Allem, Seven Screws – nové skladby hladce vklouzly do setlistu a potvrdily, že Neubaten jsou stále aktuální. Šestice distingovaných pánů, většina z nich v oblecích, jen N.U. Unruh, schovaný po většinu koncertu za rouškou, jen v košili a kloboučku, předvedla soustředěný, a zároveň srdečný výkon, po zásluze odměněný mocným aplausem.

Kdysi divoké monstrum ze šroťáku stárne a proměňuje se. Už nemá potřebu ve vypjatě punkovém duchu destruovat, z ničitelů se stali architekti.

Info

Einstürzende Neubaten (de)
31. 5. 2022 Forum Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Synapse Again: Neotřelá dramaturgie, nenápadný marketing

Jan Starý 19.09.2023

Dramaturgicky a organizačně perfektní akce si zaslouží jedinou výtku – takovou sestavu by mělo vidět víc lidí.

Velkolepá slavnost života (Lodžie Worldfest 2023)

Kristýna Břeská, Ondřej Vraštil 19.09.2023

Ve barokní Valdštejnské lodžii jsme tři dny putovali mezi kostelem, čestným dvorem památky Lodžie, maringotkami v majestátním parku Libosadu, šapitó a divadelními sály...

Jedno eso za druhým (Ship Festival 2023)

Michal Pařízek 18.09.2023

Pořadatelé chorvatského Shipu na to šli podobně. Naplno, s emocemi. Navíc mají v ruce hned několik tutových trumfů, včetně esa v podobě skutečně okouzlujícího místa konání.

Objektívne nádherné (Björk)

Lucia Banáková 17.09.2023

Kráľovná avantgardného popu sa vrátila po dvadsiatich piatich rokoch. A hoci by fungovali aj superlatívy, Björk existuje kdesi mimo pozemského toku informácií.

Vytržení z halucinace (Blues for the Redsun + Year of the Cobra)

Kryštof Kočtář 13.09.2023

Patetická moudra slyší jen málokdo rád, nicméně výrok „méně je někdy více“ přesně vystihuje sety kapel, které zahrály v brněnském Kabinetu Múz.

Generátor audiovizuálního jinotaje (Inota Festival)

Dominik Polívka 10.09.2023

První ročník a ambice velikosti 22,5 hektarů elektrizují na hony daleko. Zlatá hodinka hladí železobetonové stěny rezonující prvními zvukovkami, Nils Frahm si staví aparát.

Na skok do Ostravy (Ostravské dny 2023)

Jan Starý 07.09.2023

Na půdorysu podobném legendárním darmstadtským kurzům se sem co dva roky sjíždějí skladatelé a interpreti současné artificiální hudby aneb na jatka a dál.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace