Články / Recenze

S The Bug do nebe, pekla i na večné časy

S The Bug do nebe, pekla i na večné časy

Jakub Šíma | Články / Recenze | 13.10.2014

Kevin Martin, hudební chameleon a stálice britské elektronické scény, má už přes dvacet let v popisu práce překračovat žánrová omezení a citlivě kolonizovat dosud neznámá teritoria. Z inspiračních vod dubu, industrialu, hip hopu či dancehallu se postupně nořily projekty Techno Animal, Ice, King Midas Sound či aktuální The Bug. Inspirační různorodost je z druhé strany sjednocena místy až experimentálními postupy a důsledným pohybem po temnějších koutech hudební produkce. Kombinace, která alespoň zhruba vymezuje základní tahy autorského rukopisu.

Šest let trvalo, než Martin přišel s nástupcem oceňované London Zoo. Novinka Angels & Devils proti sobě staví dva početně stejně zastoupené tábory reprezentované dvěma polovinami alba. Zatímco prvních šest tracků se nese na vlnách trip hopu, ambientu a elektroniky, kterými prosvítají melancholické až meditativní nálady, druhá polovina je plná časovaných beatových detonací, rytmického běsu a nemilosrdných vokálů. Martin dokáže obě půle autorsky propojit, přesto se může stát, že podle nálady si poslechnete právě jen jednu z nich. Jestliže andělskou šestici lze použít při dlouhých nocích jako doprovod k počítání oveček, ďábelský půltucet je prototypem industriálního inferna a příčinou kaluží potu na tanečním parketu. Intimní polohy hostů jako Liz Harris nebo Gonjasufi jsou střídány sbíječkami typu stálého spolupracovníka Flowdana nebo Death Grips. Tam, kde Gonjasufi úpěnlivě volá o záchranu, přichází Flowdan s hmatatelně démonickou polohou jako ve stopě Fat Mac, kde basovou vlnou jaderného přílivu přispěl také duchovně spřízněný Justin Broadrick. Dokonce ani Death Grips nejsou v této konkurenci položkou, která by projevem vyčnívala mezi dalšími démony. Varhany se potkávájí s tunami betonu a špíny, v pozadí je cítit tradiční dubové cítění, na které se roubují dubstepové inovace, ragga vokály i rapová průraznost. Výsledný hybrid je však díky autorské pečlivosti v obou polovinách nadmíru soudržný. A stejně jako dříve se ve středu dění objevuje specifický a dlouhodobě cizelovaný kopák.

Emocionální bipolarita desky se snadno může stát pastí na posluchače. Přesto je Angels and Devils originální a výživnou zastávkou v Martinově hudební evoluci. Způsob, jakým britský producent ilustruje dystopické rozměry současnosti, ani tentokrát neztrácí na intenzitě a působivosti.

Info

The Bug – Angels & Devis (Ninja Tune, 2014)
www.facebook.com/thebugofficialpage

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace