Články / Recenze

S Viah tančíme

S Viah tančíme

Emma Barickmanová | Články / Recenze | 30.08.2022

Jsou nepředvídatelné, nezachytitelné a stále v pohybu. Takto se představuje kapela Viah a těmito slovy lze vystihnout jejich druhé album Crash Report. Do děje nás vztahuje Glorie, nová interpretace písně Gloria z jejich prvního alba Tears of a Giant. Glorie je jako přivítání zpět do světa Viah, nového ale navazujícího na svou původní formu. Tato nová verze je zasněná a téměř se zdá jako by na původní píseň vzpomínala. Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího. Zvuk nové Viah je propracovanější a komplexnější.

Ve spolupráci se skupinou P/\ST nás vedou skrze bolestnost moderních dní zalitých modrým světlem obrazovek. Píseň Nic je jako první z dosavadní tvorby Viah v češtině. V refrénu zpívají „skutek, smutek a já chci víc“. Skrze tuto hru se slovy můžeme najít určitou ryzí poetičnost, která v jejich jiných písních dosud tolik nevynikla. Hostující interpreti (P/\ST, Isama Zing a Aid Kid) hladce zapadají do světa, který spolu s viah vytvořily. Přidávají nové motivy, ale staví na základu, který položily Vi, Rosa a Vera.

Od svého počátku se kapela prezentovala jako elektropopová, byť s alternativními prvky, na nové nahrávce to potvrzují, ale zároveň rozvíjejí. Nebojí se experimentovat s tempem a tóninami, zkouší si různá alter ega a pozice. Méně či více nápadnými alternacemi nás nutí dávat pozor. Není jasné kam nás vedou. Při všech těchto elementech si zachovávají popovou svěžest. Je to zábava.

Další reinterpretací z debutového alba je skladba G&T (původně Giant Tears). I zde došlo k určité metamorfóze vypravěče, který je dospělejší. Zároveň je jako duch, který pronásleduje či hledá. I samotná instrumentace evokuje zneklidňující, paranormální obrazy. Commercial Break je poté jako probuzení po neklidném spánku. Výrazný beat a kontrastně jemné vokalízy přinášejí novou atmosféru, čerstvý vzduch. Intonace zpěvu i melodie silně evokují mainstreamový západní pop. Zároveň je však pod hladinou celý svět zvuku, kde se mísí vokály a elektronika. V Nye tuto náladu dále rozvíjejí. Už nejsme rozespalí, už jsme v klubu a spolu s viah tančíme. V textech tematizují rozpad, samotu a netečnost. Tento očividný rozpor mezi textem a melodií posluchače nijak neruší, je součástí zprávy, kterou viah podávají o naší povaze.

Album je pocitově různorodé, ale velmi dobře funguje jako celek. I přes svůj kratší rozsah (oproti debutovému je téměř poloviční) je plné vjemů a evokuje pocit úplnosti.

Info

Viah –⁠ Crash Report (Bad Names, 2022)
Bandcamp kapely

foto © Kryštof Novák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace