Články / Recenze

S Viah tančíme

S Viah tančíme

Emma Barickmanová | Články / Recenze | 30.08.2022

Jsou nepředvídatelné, nezachytitelné a stále v pohybu. Takto se představuje kapela Viah a těmito slovy lze vystihnout jejich druhé album Crash Report. Do děje nás vztahuje Glorie, nová interpretace písně Gloria z jejich prvního alba Tears of a Giant. Glorie je jako přivítání zpět do světa Viah, nového ale navazujícího na svou původní formu. Tato nová verze je zasněná a téměř se zdá jako by na původní píseň vzpomínala. Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího. Zvuk nové Viah je propracovanější a komplexnější.

Ve spolupráci se skupinou P/\ST nás vedou skrze bolestnost moderních dní zalitých modrým světlem obrazovek. Píseň Nic je jako první z dosavadní tvorby Viah v češtině. V refrénu zpívají „skutek, smutek a já chci víc“. Skrze tuto hru se slovy můžeme najít určitou ryzí poetičnost, která v jejich jiných písních dosud tolik nevynikla. Hostující interpreti (P/\ST, Isama Zing a Aid Kid) hladce zapadají do světa, který spolu s viah vytvořily. Přidávají nové motivy, ale staví na základu, který položily Vi, Rosa a Vera.

Od svého počátku se kapela prezentovala jako elektropopová, byť s alternativními prvky, na nové nahrávce to potvrzují, ale zároveň rozvíjejí. Nebojí se experimentovat s tempem a tóninami, zkouší si různá alter ega a pozice. Méně či více nápadnými alternacemi nás nutí dávat pozor. Není jasné kam nás vedou. Při všech těchto elementech si zachovávají popovou svěžest. Je to zábava.

Další reinterpretací z debutového alba je skladba G&T (původně Giant Tears). I zde došlo k určité metamorfóze vypravěče, který je dospělejší. Zároveň je jako duch, který pronásleduje či hledá. I samotná instrumentace evokuje zneklidňující, paranormální obrazy. Commercial Break je poté jako probuzení po neklidném spánku. Výrazný beat a kontrastně jemné vokalízy přinášejí novou atmosféru, čerstvý vzduch. Intonace zpěvu i melodie silně evokují mainstreamový západní pop. Zároveň je však pod hladinou celý svět zvuku, kde se mísí vokály a elektronika. V Nye tuto náladu dále rozvíjejí. Už nejsme rozespalí, už jsme v klubu a spolu s viah tančíme. V textech tematizují rozpad, samotu a netečnost. Tento očividný rozpor mezi textem a melodií posluchače nijak neruší, je součástí zprávy, kterou viah podávají o naší povaze.

Album je pocitově různorodé, ale velmi dobře funguje jako celek. I přes svůj kratší rozsah (oproti debutovému je téměř poloviční) je plné vjemů a evokuje pocit úplnosti.

Info

Viah –⁠ Crash Report (Bad Names, 2022)
Bandcamp kapely

foto © Kryštof Novák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace