Články / Recenze

Sakala – vzorovej zlostroj

Sakala – vzorovej zlostroj

David Vo Tien | Články / Recenze | 17.12.2014

Brouk představuje zlo, nadpozemskou sílu, hnus, jistou dávku fascinace spojenou s obezřetností, strach. Ve starověkém Egyptu byl Scarabeus sacer považován za posvátné zvíře, byl spojován s reinkarnací, takže nepřekvapí, že se mu česky říká Vruboun posvátný. Stal se také symbolem boha Cheprera, jednou z manifestací slunečního boha, neboť starověcí Egypťané žili v domnění, že scarabeus existuje pouze v samčí podobě, a vzniká tedy sám ze sebe, a jeho válení kuličky trusu jim připomínalo Cheprerův úkol otáčet slunce okolo oblohy. Gigerův Alien také nemá daleko k podobě brouka, stejně jako mravenci se líhne z vajíček, které klade královna. Jestli něco na filmovém plátně ztvárnilo plíživé zlo, tak to byl právě tento endoparazitoid. O zlatém skarabeovi napsal rovněž povídku mistr hrůzy a pocitu rozkladu a ztráty Edgar Allan Poe, který se vydal dobrodružnějším směrem. A není náhoda, že na National Geographic vznikl pořad Insects from Hell, který se zabýval právě hrůzostrašnými hmyzáky všech druhů i velikostí. Některé výsledky po zadání hesla „bug from hell“ do vyhledávače jsou taky jen pro otrlé. Obal nového EP IVL jindřichohradecké Sakaly skýtá pohled na plíživé insektoidní zlo.

Zlo i plíživost mají mnoho podob, analogie s broukem ale pravděpodobně končí u přebalu, tedy v tomto případě. Pět válů na ploše necelých osmnácti minut se blíží ke svému konci středním tempem, zato vokál je dostatečně plíživý a naléhavý a dává svým zabarvením hudbě emo-hardcorový nádech. Když jsem poprvé poslouchal starší materiál Sakala, říkal jsem si „jako kdybyby sludge s vokálem Ravelin 7“, ovšem nadnesené vodítko s novými skladbami pozbývá platnosti. Někdo mluví o disonanci blízké Ulcerate a Gorguts, tedy dvěma deathmetalovým skupinám pojímajícím žánr techničtěji, se zaměřením více na strukturu než rychlost. Z nějakého důvodu mi během poslechu IVL vytanuli na mysl Coalesce, kteří taky pracují s disonantními prvky, ale pro srovnání jsou příliš neurotičtí a zběsilí. Možná jako Botch, jen u Sakala kytarové botch klikyháky hraje především basa, která má ve tříčlenné sestavě dostatek prostoru. Těch vlivů bude patrně mnoho napříč žánry, takže jakékoli přirovnání budou spíše na škodu. Jak říká profil kapely: metal.

Takto jednoslovně nelze Sakala odbýt, i když to je výstižné. Ne že by zvuk nahrávky byl špatný, dokážu si ho ale představit robustnější, těžší a jasnější v případě vokálu. Několik riffů zase působí příliš ploše, jako „odrhovačka“. Kapela s nimi ale pracuje vědomě, je to otázka vkusu, někomu můžou ve válech překážet, jiného můžou vybičovat. Je škoda, že elektronická verze ípka neobsahuje texty, které jsou sice česky, ale ne vždycky je jim rozumět. Slovy komentáře jednoho z fanoušků: vzorovej zlostroj.

Info

Sakala – IVL (diy, 2014)
www.sakala.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace