Články / Sloupky/Blogy

Sám doma #1: Slintám, tedy jsem

Sám doma #1: Slintám, tedy jsem

cyril kosak | Články / Sloupky/Blogy | 16.04.2020

Českou televizi potřebujeme. Nepotřebujeme všechny její pořady. Anebo čtyřiadvacetihodinový zpravodajský program, na kterém se opakují otázky, odpovědi, témata, mluvící hlavy. Během korománie jsem propadl dojmu, že když budu pozorně poslouchat několikrát za den všechny ty příspěvky, budu vědět víc. Jenže když dám pryč spekulace a řeči pořád dokola, nezůstane nic. Píše matka: Já se na to nemůžu dívat, deprimuje mě to. Píšu matce: Tak to vypni.

Další kanál nabízí opravdickou oázu ducha. Sama doma je fenomén, u kterého jsem žehlil, pochlastával, onanoval mentálně i fyzicky, v průběhu let dospíval po jeho boku. Nejvíce oceňuju vnímavou, empatickou, sounáležitě založenou atmosféru plnou humanistického entuziasmu pro věci všední a lidské, pro jedince, kteří nám pomáhají s denním přežíváním. Na každého hosta tu čeká jedna až dvě otevřené moderátorky, které každou vyslechnutou větu doprovázejí hluboce prožívaným „hmmmm“, často vedeným dvojhlasně. Jestli tam přijde dermatoložka, herec, virtuóz na sadu pilníků nebo autistický kojenec, dostane se mu jedinečného přijetí. Nejfantastičtější televizní pořad posledních třiceti let.

Zatímco ve zpravodajském nonstopu hraje pořád stejná písnička. Místo marnivé hry na akčnost (z nedávné minulosti třeba tři redaktoři v různých částech Bratislavy předávající si slovo v předvečer vyhlášení slovenských parlamentních voleb, wtf?) nebo stále stejných zpráv od našich zahraničních reportérů k aktuální pandemické situaci, opakujících se čísel a prvoplánového útočení na city bych rád věděl, jaké faktické kroky dělají cizí vlády. Třeba. Nebo odkud nakupujou zdravotní materiál a za kolik. Nebo jestli zavedly státní pobídky, jestli se podniky přeorientovávají na jinou výrobu. Nebo jestli vlády podporujou živnostníky a jak. Jestli se ty největší subjekty pokoušejí svézt na tom, čemu se v ptydepe říká „záchranná opatření“. Místo toho se na obrazovce střídají různě načesané hlavy v různých částech světa a utvrzujou diváka, že se děje všechno najednou a on je u toho. Povrchní inscenace, mihotavý pohyb na hladině, na kterou chčijou ti s velkou šrajtoflí, zatímco snaživci s kamerami jim leští zrcadlo.

Taky jsem chtěl sledovat Art Zónu speciál, živý přenos, hlavní téma knižní průmysl. Jenže uvaděč Saša Michailidis, kterého jsem pokládal za bystrého člověka, měl na sobě roušku s heslem „punks not dead“. Moderátor veřejnoprávní televize… Vypelichaný chlemt’n’roll Visacího zámku ve vyprodané Lucerně v roce dva dvacet dává větší smysl než taková debilita. Hmm.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace