Články / Sloupky/Blogy

Sám doma #1: Slintám, tedy jsem

Sám doma #1: Slintám, tedy jsem

cyril kosak | Články / Sloupky/Blogy | 16.04.2020

Českou televizi potřebujeme. Nepotřebujeme všechny její pořady. Anebo čtyřiadvacetihodinový zpravodajský program, na kterém se opakují otázky, odpovědi, témata, mluvící hlavy. Během korománie jsem propadl dojmu, že když budu pozorně poslouchat několikrát za den všechny ty příspěvky, budu vědět víc. Jenže když dám pryč spekulace a řeči pořád dokola, nezůstane nic. Píše matka: Já se na to nemůžu dívat, deprimuje mě to. Píšu matce: Tak to vypni.

Další kanál nabízí opravdickou oázu ducha. Sama doma je fenomén, u kterého jsem žehlil, pochlastával, onanoval mentálně i fyzicky, v průběhu let dospíval po jeho boku. Nejvíce oceňuju vnímavou, empatickou, sounáležitě založenou atmosféru plnou humanistického entuziasmu pro věci všední a lidské, pro jedince, kteří nám pomáhají s denním přežíváním. Na každého hosta tu čeká jedna až dvě otevřené moderátorky, které každou vyslechnutou větu doprovázejí hluboce prožívaným „hmmmm“, často vedeným dvojhlasně. Jestli tam přijde dermatoložka, herec, virtuóz na sadu pilníků nebo autistický kojenec, dostane se mu jedinečného přijetí. Nejfantastičtější televizní pořad posledních třiceti let.

Zatímco ve zpravodajském nonstopu hraje pořád stejná písnička. Místo marnivé hry na akčnost (z nedávné minulosti třeba tři redaktoři v různých částech Bratislavy předávající si slovo v předvečer vyhlášení slovenských parlamentních voleb, wtf?) nebo stále stejných zpráv od našich zahraničních reportérů k aktuální pandemické situaci, opakujících se čísel a prvoplánového útočení na city bych rád věděl, jaké faktické kroky dělají cizí vlády. Třeba. Nebo odkud nakupujou zdravotní materiál a za kolik. Nebo jestli zavedly státní pobídky, jestli se podniky přeorientovávají na jinou výrobu. Nebo jestli vlády podporujou živnostníky a jak. Jestli se ty největší subjekty pokoušejí svézt na tom, čemu se v ptydepe říká „záchranná opatření“. Místo toho se na obrazovce střídají různě načesané hlavy v různých částech světa a utvrzujou diváka, že se děje všechno najednou a on je u toho. Povrchní inscenace, mihotavý pohyb na hladině, na kterou chčijou ti s velkou šrajtoflí, zatímco snaživci s kamerami jim leští zrcadlo.

Taky jsem chtěl sledovat Art Zónu speciál, živý přenos, hlavní téma knižní průmysl. Jenže uvaděč Saša Michailidis, kterého jsem pokládal za bystrého člověka, měl na sobě roušku s heslem „punks not dead“. Moderátor veřejnoprávní televize… Vypelichaný chlemt’n’roll Visacího zámku ve vyprodané Lucerně v roce dva dvacet dává větší smysl než taková debilita. Hmm.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace