Články / Rozhovory

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka | Články / Rozhovory | 10.10.2022

Britský hudebník Sam Lee zpracovává staré příběhy a pověsti, o kterých se domnívá, že by neměly zůstat zapomenuté. Naopak na ně pohlíží jako na významné dědictví, které je možné modifikovat a posílat dál. Svými aranžemi propůjčuje těmto částečně zapomenutým příběhům novou vizáž, interpretuje je a ohýbá. V minulosti podnikal rozsáhlé výpravy do divočiny a je to jeden z důvodů, proč hraje příroda v jeho hudbě tak významnou roli. Před rokem vydal knihu o zpěvu slavíka, a že se s ním dá zpívat duet, dokázal na nahrávce Singing With Nightingales (2020). Do osobitého folku Sama Leeho je pak možné se zaposlouchat na deskách Ground of Its Own (2012), za kterou obdržel nominaci na Mercury Prize, nebo The Fade in Time (2015) a Old Wow (2020). Tu poslední mu produkoval Bernard Butler ze Suede, který s ním vystoupí i v Praze, 11. října v Kasárnách Karlín v rámci Earth Music Concerts.

Tvá tvorba velmi často odkazuje na staré příběhy, legendy... Odkud čerpáš?

Většinou ze starých poutnických a cikánských zpěvníků a písní, které po staletí udržovaly při životě staré balady a pověsti.

Máš oblíbenou staroanglickou legendu? O čem je?

Nejzajímavější mi připadá příběh o tom, jak se stali cikáni kočovníky a neustále se stěhovali. Jmenuje se Cikánské proroctví o hřebech a odkazuje na dobu, kdy měl být Ježíš oběšen. Cikáni měli tehdy za úkol ukovat hřeby, a když byl Ježíš ukřižován, byli prokleti a vyhnáni z Izraele, aby navždy putovali a nikdy se nemohli usadit. Nejspíš to není pravda, protože před 2000 lety žili ještě daleko v Indii...

Proč je dobré uchovávat tak starou kulturu? Co by mohla předat dnešní generaci?

Je důležité ji uchovávat, abychom věděli, kam směřujeme. Musíme přijmout a ctít moudrost předchozích generací a poučit se z chyb a omylů, které lze v minulosti najít.

Co nového přinášíš starým věcem ty?

Dávám jim příležitost získat novou identitu a nový život.

Jako běžný uživatel angličtiny až tak dobře nepoznám, jestli zachováváš archaizující výrazy a vazby. Jak se stavíš v případě starých songů k jazyku?

Všechny mé písně jsou zpívané současnou angličtinou. Archaizmy nepoužívám.

Píšeš i vlastní originální příběhy?

Samozřejmě, hodně mých písniček obsahuje současné myšlenky a moje vlastní zkušenosti, nejsou to jen historické příběhy.


Jak si vybíráš hudební kolegy a s kým hraješ v současnosti?

Hraji s klavíristou Jamesem Keayem, Misha Mullov-Abbado hraje na baskytaru, Josh Green na bicí a Bernard Butler na kytaru. Tihle lidi jsou mi nesmírně blízcí a sdílíme mimořádnou tvůrčí vlnu. Zároveň se navzájem velmi podporujeme.

Co tě vedlo k tomu zazpívat si s živým slavíkem?

Slavík je úžasný muzikant! To, co prozrazuje, že je slavík tak mistrovský hudebník, je jeho dekorace ticha, protože ticho je ohromně důležitou součástí hudby. A nejlepší umělci jsou ti, kteří s ním umí pracovat. Slavíci improvizují, zároveň používají i leitmotivy.

V minulosti jsi podnikal odvážné výpravy do divočiny. Byl jsi někdy v divoké přírodě v České republice? Ano. Zrovna před pár týdny jsem tábořil v lesích u Náměště nad Oslavou, nedaleko místa, kde se konají Folkové prázdniny. Cestoval jsem z Rumunska do Polska a spal v dubovém lese. Minulý týden jsem se taky procházel ve vašich bukových lesích.

Stýská se ti po toulkách přírodou?

Pořád, ale naštěstí mám tolik času, že moje stýskání není nikdy příliš dlouhé.

Žiješ v Londýně, je to tak? Která část města je ta nejzajímavější?

Hampstead Heath je pro mě nejkrásnější částí Londýna, a zároveň klidným útočištěm.

Lze ve tvé hudbě najít ekologická témata? Jak důležité je pro tebe spojení hudby a přírody?

Téměř všechny mé písně mají ve svém jádru ekologické téma. Toto spojení je totiž nejdůležitější, o kterém mohu zpívat, a tématem, které mě nejvíce inspiruje.

Info

Sam Lee
web

Earth Music Concerts: Sam Lee (uk)
11.10. 2022 Kasárna Karlín, Praha
fb událost

foto © Andre Pattenden

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Přece nebudu v Praze poslouchat Skrillexe (Claire Rousay)

Jiří Špičák 25.01.2023

Claire Rousay se do Prahy podívala v rámci svého evropského turné v dubnu poprvé, měla pár dní před vydáním desky Everything Perfect Is Already Here.

Abbas Jazza: Za pár let bude hrát singeli všude

David Čajčík, Zuzana Malá 22.01.2023

Singeli boss Abbas Jazza nás provádí po roztodivné vile Nyege Nyege a vypráví.

Frída Kakao: Pouč se z chyb zadku, ať tvoje srdce bije

prof. Neutrino 19.01.2023

Řeč byla o její vizuální i hudební tvorbě, chameleonských proměnách umělecké identity, ale i o současné zálibě v baskytaře a undergroundových performancích.

Mutanti hledaj východisko: Když to dáš na tři sta procent, je to vždycky dobře

Václav Valtr 09.01.2023

Díky řadě virálních videí se dostali do širšího povědomí a jejich osobitá směs humoru a neúprosné flow s neotřelou produkcí už dala vzniknout slušné fanouškovské základně. Rozhovor.

Patrik Tygr Kučera: Není všem dnům konec

Libor Staněk 29.12.2022

„Táborská scéna mi přišla vždycky specifická tím, jak specifická ničím nebyla,“ říká v rozhovoru Patrik Kučera, kterému přátelé neřeknou jinak než Tygr.

Fanda Holý (Holy Fanda and the Reverends): Jít jenom za tím, co slyšíš

Adéla Polka 11.12.2022

Sestava, která názvem lehce odkazuje na americkou tradici folku a country, ale zároveň si hledá své osobité místo v českých hudebních vodách. Rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Sliepková

redakce 07.12.2022

V Campu můžete zhlédnout přehlídku Slovenská architektura ve filmu, která uvede i film Čiary režisérky Barbory Sliepkové. Jejím prizmatem na všední věci v naší pravidelné rubrice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace