Články / Offtopic / / Movie/dox

Sama nocí tmou: Vampyros feminismos

Sama nocí tmou: Vampyros feminismos

David Vo Tien | Články / Offtopic / / Movie/dox | 11.01.2015

Upírské filmy v posledních letech utrpěly na cti i eleganci příběhů o tragických, osamělých postavách. Po delší době, snad až s upírskou love story Only Lovers Left Alive Jima Jarmusche, nebylo potřeba ptát se do tmy: další hloupý film o krvesajích? Snímek s vlastní mystikou a bohatou mytologií, hudbou, co fungovala jako jedna z postav, byla součástí genia loci zchátralého Detroitu. „Milenci“ vdechli žánru esenci i styl a prokletým postavám vrátili vážnost, kterou coby kartonové postavy adolescentních příběhů ztratily. Novozélandské mockumentary What We Do in the Shadows přispělo do tesákovitého univerza vlídným (k dětem noci) a ztřeštěným humorem na účet nešikovných upírů, kteří se dožili moderního světa. „Stíny“ stojí právě na formě točeného dokumentu, jsou to ale vtipy, co se vám vryje pod kůži.

Stylovost i humor navrací vampýrkám debutující íránsko-americká režisérka Ana Lily Amirpour ve filmu A Girl Walks Home Alone at Night. Nutno podotknout, že distribuční název Sama nocí tmou, se povedl. Jestliže v „Milencích“ byla spousta odkazů, aluzí a referenčních vodítek pro vášnivé čtenáře, kytaristy a hudební nerdy vůbec, během sledování upírského westernu si nejvíce užijou fanoušci nové vlny, expresionismu, Lynchovy Zběsilosti v srdci, Die Antword, Jamese Deana, špageťáckých westernů Sergia Leoneho, obtloustých koček a Lionela Richieho. Když už je řeč o westernech, je třeba si ujasnit, kdo je hodný a kdo zlý. Hodný je ve skutečnosti hodná, totiž upírka v pruhovaném triku s účesem na Annu Karinu, která zabíjí muže dopouštějících se násilí na ženách. To jsou ti zlí. Příběh se pak točí kolem setkání upírky s floutkovským mladíkem, který si vyšel na párty převlečený za Drákulu. Prozrazovat víc by nemělo smysl, film nestaví na složitém příběhu nebo důležitých konverzacích, ale na obrazovém vyprávění a na hudbě, jež je pro obě dvě postavy důležitá. Tak moc, že je jedinou věcí, která je spojuje. Přestože Arash o dívce, která ho doslova odtáhla na skateboardu k sobě domů, neví nic, při dalším setkání se ji zeptá na píseň, kterou slyšela naposledy. „Hello od Lionela Richieho,“ odpovídá. A sama si uvědomuje, že se ne tak úplně vejde do role typického protagonisty, když mu říká: „Udělala jsem strašné věci.“

Přes všechny odkazy na Motown, Bee Gees nebo Madonnu se filmem se line především íránská moderní hudba a kytary portlandské garážovky Federale. Ona poslouchá hudbu ze svého gramofonu, pokud zrovna netráví noci pokoutným sledováním lidí na ulicích, on ve svém Thunderbirdu ročník 1957 z rádia nebo kazet. Amipour nepoužívá hudbu ani tak eklekticky, jako pro dotváření snové atmosféry a bezčasí, ve kterých je Sama nocí tmou ukotvená. Anamorfickým formátem, statickou kamerou obdivující ropné plošiny stejně jako kalifornské ulice, v nichž se natáčelo, surrealistickým refrénem záběru na přibývající těla v masovém hrobu, kontrastním nasvícením, noirovou, téměř neustálou nocí. Ošklivé je město s příznačným názvem Bad City, ve kterém je příběh zasazen, tam se každý dopouští prohřešků, ať už menších nebo větších. Snad s výjimkou kočky, která nešťastné obyvatele spojuje. Město, ve kterém se mladá dívka bojí procházet temnými uličkami, ale zároveň se v nich skrývá a pozoruje své oběti.

Info

Sama nocí tmou / A Girl Walks Home Alone at Night
Režie: Ana Lily Amirpour, 2014
http://films.vice.com/a-girl-walks-home

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace