Články / Offtopic / / Komix

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.04.2016

„Já jsem váš král!”

V minulém díle sebral Superman rozum do hrsti a vzal vrabce (ehm) v hrsti místo holuba na střeše, vybodl se na Lois Laneovou, před kterou se musel hloupě přetvařovat, a sbalil Wonder Woman, která nejenom lépe vypadá, ale ještě si s ní může… dát páku a zapotit se u toho. Do romantického cvrlikání se ovšem vylije do Bostonu, Gothamu a Metropolis oceán a do ulic vyrazí zubaté obojživelné stvůry, co chtějí všechny sníst. Kniha je rámcově rozdělena do dvou poměrně uzavřených příběhů - Tajemství Cheetah a titulní Trůn Atlantidy. První příběh je soustředěný na prokletou kamarádku Wonder Woman, která nyní ohrožuje celou Ligu spravedlnosti, druhý na bájnou Atlantidu, Aquamena a jeho bratra, který chce souš zavlažit více, než je záhodno. Není nad vykrádačku Čapkovy Války s mloky.

„Není to můj národ!”

Krom prvotřídní kresby Tonyho S. Daniela nabízí Tajemství Cheetah rozpracování interních/intimních vztahů v lize (Batman se dívá) a příběh soustředěný především na Wonder Woman. Týmová dynamika je propracovanější. Green Lanthern zachraňuje někde něco jiného, takže tu není přeplněno. Džungle je vizuální pastvou pro oči stejně jako Cheetah i Diana, které S. Daniel ztvárňuje s neuvěřitelným detailem. Dějový oblouk je překvapivě funkční a nese v sobě pozoruhodný zvrat, který by bylo dobré později rozpracovat. Geoff Johns se konečně našel a napsal rozumný, poměrně uzavřený příběh, za který se konečně nemusí stydět. Trůn Atlantidy patří k tomu nejlepšímu, co Liga spravedlnosti ve vesmíru New 52 nabízí. Nechtěný útok suchozemců na moře, s decentním ekologickým přesahem, Aquamenův vnitřní konflikt a bombastické akční sekvence se zabijáckým Hawkmanem fungují na jedničku. Reisova kresba s neuvěřitelným smyslem pro detail vyniká právě na bitevních dvojstranách. Výborný pocit trochu kazí „šokující odhalení”, kde Johns zabíjí příběh laciným zvratem, ale k závěru už pak dojde poměrně uspokojivě.

„Můj otec už tu není a nemůže nikoho varovat.”

Znovu zamrzí zkratkovité vysvětlování, ale hlavní dějová linie je poměrně plynulá a dává smysl i bez znalosti minulosti. Rodinná dynamika Atlantských bratrů. Něco málo o původu, v českých vodách téměř neznámého, Aquamena. To jsou až nečekaně výživné informace v akční smršti, která se ale neutápí v nevysvětlitelném a podráží jí nohy v podstatě jen záporák a scenárista. Vzestupná tendence je ale patrná, a pokud Muž z oceli dá, bude to příště už bez výtek a přes příště vynikající. Nová Liga spravedlnosti dostává opatrný palec nahoru a přináší velkou naději do budoucna.

„Někdy je dobro tím, čím se zdá být… dobrem.”

Nakonec z toho vychází nejlépe Aquamen, který se českému publiku konečně pořádně představuje, a to v příběhu, který patří k jeho nejlepším. Mohl by přitáhnout pozornost a dostat i u nás další sérii? Zatím těžko říct, ale když to fungovalo u Wonder Woman, proč by moderní Vodník neměl dostat svoji šanci?

Info

Tony S. Daniel, Geoff Johns, Paul Pelletier, Ivan Reis - Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3109

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.