Články / Offtopic / / Komix

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.04.2016

„Já jsem váš král!”

V minulém díle sebral Superman rozum do hrsti a vzal vrabce (ehm) v hrsti místo holuba na střeše, vybodl se na Lois Laneovou, před kterou se musel hloupě přetvařovat, a sbalil Wonder Woman, která nejenom lépe vypadá, ale ještě si s ní může… dát páku a zapotit se u toho. Do romantického cvrlikání se ovšem vylije do Bostonu, Gothamu a Metropolis oceán a do ulic vyrazí zubaté obojživelné stvůry, co chtějí všechny sníst. Kniha je rámcově rozdělena do dvou poměrně uzavřených příběhů - Tajemství Cheetah a titulní Trůn Atlantidy. První příběh je soustředěný na prokletou kamarádku Wonder Woman, která nyní ohrožuje celou Ligu spravedlnosti, druhý na bájnou Atlantidu, Aquamena a jeho bratra, který chce souš zavlažit více, než je záhodno. Není nad vykrádačku Čapkovy Války s mloky.

„Není to můj národ!”

Krom prvotřídní kresby Tonyho S. Daniela nabízí Tajemství Cheetah rozpracování interních/intimních vztahů v lize (Batman se dívá) a příběh soustředěný především na Wonder Woman. Týmová dynamika je propracovanější. Green Lanthern zachraňuje někde něco jiného, takže tu není přeplněno. Džungle je vizuální pastvou pro oči stejně jako Cheetah i Diana, které S. Daniel ztvárňuje s neuvěřitelným detailem. Dějový oblouk je překvapivě funkční a nese v sobě pozoruhodný zvrat, který by bylo dobré později rozpracovat. Geoff Johns se konečně našel a napsal rozumný, poměrně uzavřený příběh, za který se konečně nemusí stydět. Trůn Atlantidy patří k tomu nejlepšímu, co Liga spravedlnosti ve vesmíru New 52 nabízí. Nechtěný útok suchozemců na moře, s decentním ekologickým přesahem, Aquamenův vnitřní konflikt a bombastické akční sekvence se zabijáckým Hawkmanem fungují na jedničku. Reisova kresba s neuvěřitelným smyslem pro detail vyniká právě na bitevních dvojstranách. Výborný pocit trochu kazí „šokující odhalení”, kde Johns zabíjí příběh laciným zvratem, ale k závěru už pak dojde poměrně uspokojivě.

„Můj otec už tu není a nemůže nikoho varovat.”

Znovu zamrzí zkratkovité vysvětlování, ale hlavní dějová linie je poměrně plynulá a dává smysl i bez znalosti minulosti. Rodinná dynamika Atlantských bratrů. Něco málo o původu, v českých vodách téměř neznámého, Aquamena. To jsou až nečekaně výživné informace v akční smršti, která se ale neutápí v nevysvětlitelném a podráží jí nohy v podstatě jen záporák a scenárista. Vzestupná tendence je ale patrná, a pokud Muž z oceli dá, bude to příště už bez výtek a přes příště vynikající. Nová Liga spravedlnosti dostává opatrný palec nahoru a přináší velkou naději do budoucna.

„Někdy je dobro tím, čím se zdá být… dobrem.”

Nakonec z toho vychází nejlépe Aquamen, který se českému publiku konečně pořádně představuje, a to v příběhu, který patří k jeho nejlepším. Mohl by přitáhnout pozornost a dostat i u nás další sérii? Zatím těžko říct, ale když to fungovalo u Wonder Woman, proč by moderní Vodník neměl dostat svoji šanci?

Info

Tony S. Daniel, Geoff Johns, Paul Pelletier, Ivan Reis - Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3109

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace