Články / Recenze

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.12.2021

Americký spisovatel Ted Chiang (*1967) se narodil v Port Jefferson ve státě New York. Oba jeho rodiče pocházejí z Číny, odkud emigrovali na Tchaj-wan a posléze do USA. Chiang vystudoval počítačovou vědu na Brownově univerzitě, dohromady nenapsal ani dvacet povídek, přesto patří mezi nejoceňovanější spisovatele současné sci-fi. Vydavatelství Host jeho tvorbu rozdělilo do dvou knih; Výdech (recenzi najdete v magazínu Full Moon #127) a Příběhy vašeho života.

Horníci snažící se prokopat z Babylonské věže nebeskou klenbu. Mozek, probuzený z vegetativního stavu a nabuzený drogami, toužící po zvýšení intelektu. Vyvrácení paradigmatu, že 1 + 1 = 2. Vytváření slovníku mezi lidmi a mimozemskými návštěvníky a další intelektuální cvičení z pera mistra žánru science fiction Teda Chianga nabízí sbírka Příběhy vašeho života.

Titulní povídka, která byla předlohou snímku Denise Villeneuva (Blade Runner 2049, Duna) z roku 2016 nazvaného Příchozí a nominovaného na Oscara, si uzurpuje největší pozornost. Předkládá příběh o snaze lidstva dorozumět se s mimozemskou civilizací, která nás nechce zničit, ale přiletěla nám otevřít oči. Každá z Chiangových povídek narušuje status quo, dostává člověka/lidstvo z komfortní zóny a nutí ho změnit se. Změně ovšem brání ti, kteří těží ze současného stavu, a napomáhají jí zase ti, kteří mohou těžit z toho budoucího. Případně protagonisté tápou v temnotách za světlem poznání.

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky. Postřehy z běžného života ukotvují jeho příběhy v realitě, ať jsou sebefantastičtější, a propracovanost alternativních fyzikálních vlastností ukazuje na jeho hlubokou znalost dané problematiky.

Ted Chiang dosud nikdy nenapsal román a zatím ani nevypadá, že by se o to pokoušel. I přes vzrůstající slávu nadále zůstává tajnůstkářským programátorem z městečka nedaleko Seattlu, precizně konstruujícím filozofickou science fiction nejtěžšího kalibru. Toliko potřebnou potravu pro fajnšmekry, ne pro masy.

Info

Ted Chiang - Příběhy vašeho života (Host, 2021)
web nakladatele

foto © Alan Berner

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace