Články / Seriály

Šejkr #102: Kdo je kdo

Šejkr #102: Kdo je kdo

Michal Pařízek | Články / Seriály | 07.04.2023

Dneska pozor. Nemá se prát prádlo, nemá se příliš pracovat s hlínou a s jídlem prý taky opatrně. Bože můj, chtělo by se říct, kdyby to nebyl… protimluv. Kdo si tohle vymyslel, že ano. Možná budu u nás v paneláku sledovat, komu se hýbou futra od puštěné pračky. Jednou je potřeba zjistit, kdo je kdo.


Na Mentu bylo zase nejlíp, ostatně program festivalu se přepsal i do dnešního playlistu. To, že jde o jednu z mých oblíbených akcí, netřeba opakovat, jezdím tam od roku 2017, pokaždé je to jiné, pokaždé skvělé. Jen mi to letos přišlo takové rychlejší, shodujeme se s dalšími návštěvníky. Zejména když si po festivalu píšeme, co všechno jsme propásli. Lublaň stíhám až v sobotu, oblíbená procházka podél řeky proběhne, stejně jako kontrola draků, kteří město stráží. Už teď se těšíme na příště, notujeme si s Cesarem ze sevillského festivalu Monkey Week, se kterým trávím podstatnou část sobotního večera. Pobaví historkou z letošního Eurosonicu, kde se nejmenovaná členka španělské výpravy nechala na debatě o aktuální domácí scéně slyšet, že mladá generace „nerozumí hudbě“, protože poslouchá rap a hudbu, ve které je využíván autotune. Nerozumí hudbě, nejlepší. Cos jí na to řekl, ptám se, přičemž tuším, že na podobné rozumy se nedá odpovědět. Nedalo.


U poslední rakije se s Cesarem na terase baru Jalla Jalla bavíme tím, že se pokoušíme sundat si festivalové pásky, o které nás poprosila mladá dvojice. My prý už určitě nepůjdeme na techno do K4 a oni že by rádi. Operace trvá asi čtyřicet minut, ale nakonec se to podaří. Snad si to užili. Bavíme se o všem možném, ukazuji mu na telefonu obálku nového Full Moonu. Denise samozřejmě nemá šanci znát, ale cover ho zaujme. Nejen jeho, někteří členové početné slovenské delegace z toho byli celkem v šoku. Proč zrovna on, ptali se. Odpovídal jsem, ať si počkají na album, které vyjde poslední festivalový den. Cigán je bezpochyby jednou z událostí roku, první ohlasy to potvrzují a nás může těšit, že odezva na nové číslo je podobně intenzivní. Každý může být součástí crew, říkají trnavští „stokári“. Podepisujeme.


Dubnový Full Moon je venku sotva pár hodin, my samozřejmě už dávno děláme na dalších číslech. Kvlt Moon rezonuje, věřím, že je výjimečný tak nějak obecně, navíc lícuje s mimořádným albem. Podařilo se nám poměrně detailně zmapovat určitý fenomén, i když ne bez chyb, do tisku se omylem dostala neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, za což se velmi omlouváme. Sakra.

„Je to strašne velká haluz, to takto vidiet,“ píše v jedné z mnoha zpráv dojatý Denis, zasloužíte si to, odpovídám. Kvlt Moon pořád hoří a ještě nějakou dobu bude. Možná kvůli takovým věcem tohle děláme. Odezva je jedna věc, intenzita prožitku další. Přijdou jiná vydání, jiná témata, jiné haluze. Některé zůstanou napořád. Ještěže nemusíme pracovat s hlínou.

Vybrat dnešní playlist pro Radio 1 byl celkem problém, buřím pořád dokola Amálku a Denise. Ale nakonec se to povedlo, jako vždy. Muselo. V osm večer spolu s Big Freedia, Ida the Young, RVG, Katarinou Gryvul nebo Moveknowledgement. Velký pátek.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © William Eggleston

Tracklist:
Ida the Young – Mr. Pie
RVG – Squid
Heartworms – 24 Hours
Amelie Siba – Paralysed
Big Freedia – Central City Freestyle
Fvck_Kvlt – Úsmev č. 6
Yoni Mayraz – The Master Wore a White Robe
Samuele Strufaldi – Cammino senza sapere dove
Crimi – A Sira
Joe Armon-Jones & Maxwell Owin – Archetype (feat. O the ghost)
Moveknowledgement – Strange Days
Lakiko – Nije buducnost za svakoga
Lightning Dust – Run
London Brew – Mor Ning Prayers
Mourning [A] BLKstar – Catch 22
Sarathy Korwar – Songs Or People
B. Cool-Aid – ChalkRoundIt (Talk Abt It) feat. Ladybug Mecca
TEKE::TEKE – Gotoku Lemon
Georgia Anne Muldrow – Nuke's Blues feat. Josef Leimberg
Ist Ist – Emily
Fæ Bestia – Kitty Kat
Sleaford Mods – Apart from You
Snapped Ankles – People Planet
Marta & Tricky – Czarno Czarny
Ajukaja Mart Avi – Happy End
Faizel Mostrixx – Loosely feat. Morena Leraba
Katarina Gryvul – Ocean
Adja – SambaFassa
Fvck_Kvlt – Miera
Mark de Clive-Lowe & Shigeto & Melanie Charles – Love Is Everywhere

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Top 5: Colours of Ostrava 2024

redakce 22.07.2024

Čtyři dny života v ikonické industriální čtvrti Dolních Vítkovic. Spousta objevů, objetí, slov a hudby.

Kam na rajz se Zdeňkem Neusarem (Beseda)

redakce 22.07.2024

„Beseda je láska na celý život, sám jsem v ní po uši už od roku 1999,“ říká Zdeněk Neusar a přidává pár dalších akcí a míst.

Pořadatelská: Barbora Mrázová (Povaleč)

redakce 17.07.2024

Oslovili jsme grafičku a produkční Barboru Mrázovou, aby nám prozradila organižační tajemství a dala pár tipů, co ještě navštívit.

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace