Články / Seriály

Šejkr #103: Komu není gotika?

Šejkr #103: Komu není gotika?

Michal Pařízek | Články / Seriály | 21.04.2023

„Moc mě bavilo to psát a taky jsem rád, že se mi povedlo udržet rozsah na uzdě,“ říkal mi anglický novinář John Robb, když mi v březnu dával svoji knihu The Art of Darkness – The History of Goth. Tak určitě, kniha váží asi tři kila, jen zázrakem jsem na letišti nebyl přes limit. Plus má šest set stránek a tak drobné písmo, že ho dokáží v šeru přečíst jen nemrtví. A poznámkový aparát ani ti ne. K udržení rozsahu snad jen tolik, že se začíná pádem starověkého Říma.


The Art of Darkness s sebou tahám pár týdnů, otevřel jsem ji teprve nedávno a znovu vzdávám poklonu. Mám za sebou sotva pár kapitol, ale už teď je to požitek. John píše čtivě, nepouští se do žádných velkých metafor, ale pozornost čtenáře si dokáže udržet náramně. A to jsem ještě ani nedorazil ke kapelám z jeskyně, zatím jsem se od starých Gótů dostal k romantickým básníkům, francouzským klasikům a Musorgskému s Wagnerem. Zábava. Jenom já si můžu začít s gotikou, když konečně začíná být hezky. Ale zdá se, že s gotikou si nakonec začali skoro všichni – Shelley s Byronem dobře, ale Baudelaire? Podle Johna to byl dokonce „goth before goths“ a vlastně to dává smysl. Inu, kniha zapůsobila, a to tak, že jsem nečekal, až ji v roce 2025 dočtu, a rovnou si objednal novou biografii The Sisters of Mercy. Poslední zásilka z milovaného shopu Book Depository, který příští týden končí.

Barcelonští Los Yolos mezi gotiky můžeme směle zařadit taky. Některé jejich triky připomenou The Cure, jiné zase Joy Division, co si budeme. Taky si vzpomínám na listopadový koncert v Seville a vidím před sebou zpěváka Raúla Páeze. Na krku obojek, na nohách leopardí legíny, při plavbě na rukou lidí v garážích Cartuja Centre ztrácí tričko i mikrofon. (Podezírám se, že jsem podlehl kouzlu okamžiku – poslední koncert krásné akce atd.) Už parádní track Carita del Luna mi dával za pravdu, ale teprve po vydání Nos siguen por delante není o čem. Je to deska jako hrom, ani jedna z dvaadvaceti minut není navíc, ani jedna nepřebývá. Musím ji Johnovi poslat, napadá mě.


Sice se posmívám, jak se někomu jinému povedlo „udržet obsah“, ale u nás to platí stejně. Kvlt Moon měl pětadvacet stránek, téma květnového čísla bude jen o několik málo méně. A bude to zase haluz, čtenáře s tématy nešetříme… Edúv syn dnes vypustil další famózní desku s takovým přesahem, že se bude leckdo divit. Přemýšlím, zda (nejen) u nás někdo něco takového udělal. Jakože formálně asi jo, ale ne s takovou intenzitou a jasně formulovaným názorem. Jak říká v Jonášově parádním rozhovoru Libuše Jarcovjáková: „Jakmile je tam vnitřní poctivost, prostě to musí fungovat.“

Dneska to bude kupodivu hodně o Los Yolos a Matejovi a kolegyních, přijdou taky Lelee, Serena Assumpção, Desire Marea, Otay:onii nebo legendární tygří muž s „good girl“ Asiou Argento. Říkám to furt, gotika, kam se podíváš. I v osm večer, na Radiu 1. Laughin' in the Dark.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © se souhlasem Libuše Jarcovjákové

Tracklist:
Los Yolos – Estrella
Dragonchild – Unicode 1200
Dudu Tassa & Jonny Greenwood – Ashufak Shay feat. Rashid Al Najjar
Blanco Teta – Hoy No
MC Yallah – Big Bung
Edúv syn – Kilo lásky feat. Hellwana
billy woods & Kenny Segal – FaceTime feat. Samuel T. Herring
Muva of Earth – High (Hagan Remix)
Bokani Dyer – Ke Nako feat. Sereetsi and the Natives
Serena Assumpção – Xangô
Eddie Chacon – The Morning Sun
Night Beats – Hot Ghee
The Legendary Tigerman – Good Girl feat. Asia Argento
Desire Marea – Banzi
Goat – Under No Nation (12" Extended Dance Mix by John Mark Lapham)
Los Yolos – Tratar de descansar
Lelee – Nestaješ
Black Tar Jesus – Once Again
Alex Figueira – Lávate la boca
El Michels Affair & Black Thought – The Weather
Otay:onii – Overlap
Decisive Pink – Ode to Boy
Brandee Younger – Livin' And Lovin' in My Own Way
Edúv syn – Sama doma feat. Sicky Nicky
Jorja Smith – Try Me
London Brew – It’s One of These
Dave Okumu – Abaka
Los Yolos – Todo o nada
Calvin Love – Laughin' in the Dark

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Michal Wróblewski

redakce 03.10.2023

Letošní heslo festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem, který proběhne na sedmi různých místech v Hradci Králové, je Vlny Radosti. Co na to dramaturg akce?

Kam na rajz s kolektivem crave

redakce 02.10.2023

Crave si neklade limity, just pure love for the music. Craving raving? Rave at crave.

Tak daleko, tak blízko: Kaja Draksler

redakce 28.09.2023

Stala se letošní rezidentkou královehradeckého festivalu Jazz Goes to Town a v jeho rámci uvede speciální koncert.

Pořadatelská: Karolína Horáková (Melodka)

redakce 27.09.2023

Brněnský hudební klub Melodka čeká stěhování, ale taky nabitá sezóna ve stávajících „starých“ prostorech.

Tak daleko, tak blízko: Chris Corner (IAMX)

redakce 24.09.2023

V projektu IAMX se potkávají neučesané taneční beaty s uhlazenými melodiemi. Jak uhlazené je jeho okolí, kam chodí na kávu a kde se rád baví?

Vstupní prohlídka: 2in2out

redakce 23.09.2023

Černobílý záznam koncertu Wese Montgomeryho? Jazzová tradice, aktuální trendy, experiment. Nová generace tuzemského jazzu.

Tak daleko, tak blízko: Lukáš Dřevjaný (oxoo)

redakce 21.09.2023

Druhý večer Lunchmeat Festivalu uvede světovou premiéru projektu s názvem DOOM'D, který vytvořil pražský techno badatel Trauma společně s vizuálním umělcem oxoo.

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

redakce 20.09.2023

Rozhovor s členem kolektivu Hlubina, který druhým rokem připravuje hudební a zvukový program LITRu. A má spoustu tipů.

Tak daleko, tak blízko: Vojtěch Radakulan

redakce 19.09.2023

Vojtěch Radakulan je umělec pohybující se v oblastech volného umění, architektury a interaktivní počítačové grafiky. Conference on nothing in arts and science už za pár dní.

Kam na rajz se Zdenkou Bodor

redakce 12.09.2023

Rovněž působí jako ředitelka festivalu Music is..., což je akce, kvůli které jsme ji oslovili, aby nám o ní řekla pár slov. Nezůstalo jen u toho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace