Články / Seriály

Šejkr #105: Joyride

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek | Články / Seriály | 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz, který před chvílí dohrál parádní set, což mě nutí ke zdvižení palce a pokývnutí na pozdrav. Richard nás seznamuje a z krátké debaty vyplyne zmíněné zjištění. Nádherná náhoda, čistá radost. Jako téměř celý letošní Tallinn Music Week. Joyride.

Nemám potřebu si stěžovat, ale občas je to přece jen únavné. Máš se, cestuješ pořád někde, nechávají se občas slyšet přátelé. A mají samozřejmě pravdu, i když… nic není samo sebou. Do Tallinnu jedu trochu v tenzi, před létem je ve Full Moonu vždycky třeba řešit hodně věcí, tenhle výlet byl tak trochu navíc a nečekaný. A už před ním bylo jasné, že návrat bude těžký. Nicméně jaro v Tallinnu všechno smázlo, po několika předchozích návštěvách uprostřed zimy mě najednou vítá úplně jiné město. I temné uličky starého města se najednou rozsvítily, o kulturním brownfieldu Telliskivi, který se rozrůstá snad každý týden, nemluvě. Na každém rohu bar, restaurace nebo klub, fotografické muzeum, pingpongové stoly, lehátka a další. Kulturní život z města se prý přesouvá sem, nedivím se. I když je tu na mě možná až příliš útulno, napadá mě několikrát, naštěstí je tu i okouzlující punková díra Sveta Baar.

Ještě během koncertu Bemze píšu Davidovi z Heartnoize, že by ho měli booknout už jen proto, že rapper vypadá jako Marselus Wallace a DJka trochu jako Nora Třísková. (licence) S Karin si povídáme asi půl hodiny, z debaty vyplyne, že odjela před sedmi lety studovat do Glasgow, kde nakonec zůstala. A dneska doprovází Bemze, který se stal jako první rapper skotským Act of Year podle stanice BBC. Podle koncertu naprosto zaslouženě. Potěšilo, že Naty zná Full Moon, prý si ho kupovala ještě než odjela pryč. Bavíme se o různých věcech, stěžuje si, že se k lidem z Glasgow chovají v Londýně přezíravě, alespoň nějaké jistoty zůstávají. Milé setkání, vracím se zpět do Sveta Baar, kde jsem v půlce drtivého setu nechal 52 Hertz Whale, snad to ten klub přežil. (Přežil.)

Podobných setkání bylo na letošním Tallinn Music Week hned několik. S brazilským hudebníkem Joãem Selvou se bavíme o jeho potřebě vidět pozitiva, John Robb při prezentaci knihy The Art of Goth (brzy ve Full Moonu) sází s kamennou tváří jeden fór za druhým. Následnou debatu s Ivanem Novakem z Laibach o první cestě jeho kapely na tehdejší Západ opouštím nerad, ale koncert Tullikki Bartosik (kterou jsem podobně jako Bemze v programu objevil jen proto, že mi jejich tracky poslali v rámci programu Listening Session) nepočká. A je to správné rozhodnutí, Tullikki je objev jako hrom, hraje na akordeon, ale myslete spíš na Pauline Oliveros než na Radůzu. Silné, vtahující vystoupení, letošní deska Playscapes je možná ještě lepší. S Tuulikki se pak potkáme zrovna ve chvíli, kdy si její desku kupuji, řeč dojde i na její oblíbené Roxette, a nejen proto, že kamarád Koen, který nás seznamuje, měl jejich tričko včera na sobě. Pár dní po návratu najdu v poště starý mail, kterým mě Tuulikki na svůj festivalový koncert zve, trestuhodně jsem ho propásl, ji naštěstí ne. Píšu jí rovnou s omluvou, ona obratem mile odpovídá a domlouváme se na brzký rozhovor. Poslední mail uzavírá pozdrav Per Gessle forever a modré srdíčko, připadám si privilegovaně. O několik hodin později najdu v Erpetu při prohlídce výstavy 4 + 4 dny v pohybu (mírně sugestivní) heslo Všechno není všech a věci zase jednou zaklapnou. Není.

Dneska v osm večer na Radiu 1 pochopitelně Tuulikki a Bemz, ale také parádní nový singl Tamara, přijdou taky Emil Amos, EABS nebo Blanco Teta. A Time to Blossom.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto @ 4 + 4 dny

tracklist:
Damien – Avoid Large Places
EABS meets Jaubi – People in Between
Lunch Money Life – Telecommunion
Fvck_Kvlt – Geiss-Zen
Blanco Teta – La luz
Emil Amos – Moving Target
Mong Tong – Forest Show
Decisive Pink – Dopamine
Harrison – Inthecoupe
MC Yallah – Mbakebere
Snazzback – In Tide feat. Grove
Tony Allen & Adrian Younge – Don't Believe the Dancers
Nusantara Beat – Borondong Garing
Crimi – Giannina
Sven Wunder – Easy Going
Bemz – Raging Bull feat. Sean Focus
EABS meets Jaubi – Judgement Day
EABS meets Jaubi – Raise Your Hearts, Drop Your Guns
Dip In the Dub – La Cumbia Del Sufi Que No Sabía Baila
Acid Klaus – You're A Freak ft. Philly Piper
Tamara – Kolty
Night Beats – Thank You
Adela Mede & Dasa – Tok
Blanco Teta – Hoy No
Modern Cosmology – A Time to Blossom
Nevaris – Disruption
The Underground Youth – I Thought I Understand
Tuulikki Bartosik – Reval:Pettäsaamislugu
Tindersticks – You’ll Have to Scream Louder

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Michal Wróblewski

redakce 03.10.2023

Letošní heslo festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem, který proběhne na sedmi různých místech v Hradci Králové, je Vlny Radosti. Co na to dramaturg akce?

Kam na rajz s kolektivem crave

redakce 02.10.2023

Crave si neklade limity, just pure love for the music. Craving raving? Rave at crave.

Tak daleko, tak blízko: Kaja Draksler

redakce 28.09.2023

Stala se letošní rezidentkou královehradeckého festivalu Jazz Goes to Town a v jeho rámci uvede speciální koncert.

Pořadatelská: Karolína Horáková (Melodka)

redakce 27.09.2023

Brněnský hudební klub Melodka čeká stěhování, ale taky nabitá sezóna ve stávajících „starých“ prostorech.

Tak daleko, tak blízko: Chris Corner (IAMX)

redakce 24.09.2023

V projektu IAMX se potkávají neučesané taneční beaty s uhlazenými melodiemi. Jak uhlazené je jeho okolí, kam chodí na kávu a kde se rád baví?

Vstupní prohlídka: 2in2out

redakce 23.09.2023

Černobílý záznam koncertu Wese Montgomeryho? Jazzová tradice, aktuální trendy, experiment. Nová generace tuzemského jazzu.

Tak daleko, tak blízko: Lukáš Dřevjaný (oxoo)

redakce 21.09.2023

Druhý večer Lunchmeat Festivalu uvede světovou premiéru projektu s názvem DOOM'D, který vytvořil pražský techno badatel Trauma společně s vizuálním umělcem oxoo.

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

redakce 20.09.2023

Rozhovor s členem kolektivu Hlubina, který druhým rokem připravuje hudební a zvukový program LITRu. A má spoustu tipů.

Tak daleko, tak blízko: Vojtěch Radakulan

redakce 19.09.2023

Vojtěch Radakulan je umělec pohybující se v oblastech volného umění, architektury a interaktivní počítačové grafiky. Conference on nothing in arts and science už za pár dní.

Kam na rajz se Zdenkou Bodor

redakce 12.09.2023

Rovněž působí jako ředitelka festivalu Music is..., což je akce, kvůli které jsme ji oslovili, aby nám o ní řekla pár slov. Nezůstalo jen u toho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace