Články / Seriály

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek | Články / Seriály | 02.06.2023

Myšlenkama na pláži, tomu ver. Ale ještě něco málo zbývá, třeba zrovna tradičních pár slov k dnešnímu vysílání. To do agenda nějak neubývá, i když červnové číslo je vyřízeno a vychází v pondělí, podobně jako playlist k letošní Full Moon Stagi, výroční event je venku a srpnový Moody Moon Noize má po středečním večerním callu zase o něco reálnější obrysy. Těšte se na podrobnosti k obojímu, přijdou brzy.


„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance. Vzhledem ke zmíněné agendě posledních dní jsem tam jel nepříliš dobře připraven s tím, že třičtvrtě hodinu snad nějak zvládnu. Z jedné (školní) hodiny se vyklubaly více než dvě, upřímně to byl jeden z nejpodnětnějších zážitků poslední doby. Což tedy neplatí o tom „hafajícím“ videu, které mi tam pustili, jakože co na to říkám, a ze kterého jsem zděšený ještě teď. Ne, tenhle link sem dávat fakt nebudu, ty 2,2 milióny zhlédnutí další reklamu nepotřebují a nemocné je to až běda. Nedávno leckde řešili Mata213, co je to prý za hlas generace, když má tak malá čísla. Naštěstí počítadla vždycky nerozhodují. Vlastně (možná) nikdy.


Při debatě přišla řeč na leccos – rap, cenzuru, českou i zahraniční scénu, proč Taylor Swift přetáčí svoje desky, na mainstream i klasickou hudbu. Zrovna to byl jeden ze zajímavých momentů – jedna z otázek z jamboardu, kam je studentky a studenti před debatou psali, zněla: Proč je klasická hudba tak, ehm, vážená, když ji poslouchá tak málo lidí. Profesorka se zeptala, kolik z přítomných klasiku poslouchá, a ruku zvedla skoro polovina třídy. Jasně, určitě ne každého debata zajímala, natož moje řeči, ale rozhodně jsme se nenudili. Nejzajímavější mi přišlo, jak do hloubky o hudbě nebo kultuře obecně dokázali ti nejaktivnější přemýšlet. A pochopitelně, na některé otázky se odpovědět jednoduše nedalo. „Čím to je, že se některá díla stanou tak populárními?“ „Proč lidi baví poslouchat pořád to samé dokola?“ Už při odchodu z gymplu mě mrzelo, že jsem na rozloučenou neřekl, že kdyby někdo z nich chtěl zkusit pro Full Moon psát, dveře jsou otevřené. Třeba si to přečtou.


Poprvé od roku 2011 nejsem touhle dobou v Barceloně na Primavera Sound. Rozhodl jsem se už dávno, ale, upřímně, myslel jsem si, že mi to bude chybět víc. Určitě v tom hraje roli těšení se do Mariny di Ravenna, na „plážový“ festival Beaches Brew, o kterém kamarádi vypráví už léta. Jiná akce, jiný druh zážitku, jiná část moře. Jiné jídlo. Jiný úplněk. Petr Borkovec mi říkal, že se mu v Itálii vždycky dobře přemýšlí, tak uvidíme. Námětů by bylo až dost, spoustu z nich přidali právě studující Na Zatlance. „Hudba je neodmyslitelným nástrojem sebevyjádření – jak její tvorba, tak její poslech,“ napsal někdo do jamboardu. Zatraceně, tohle je tak přesné. Miluju. A velmi si vážím toho, že podobně dokáže přemýšlet někdo tak mladý. Já na to přišel až mnohem, mnohem později. „This is the only day the only night, and you stand framed against the raging sky, i'm helpless before the fire,“ zpívá James Johnston v jednom z nejlepších otvíráků všech dob, který tohle vydání Šejkru uzavírá. Naštěstí.

Dneska v osm večer tuna novinek – Genesis Owusu, Chupame el dedo, Bronquio & 41V1L, Isabella Lovestory nebo parádní nový track od Niny Kohout. Radio 1, pochopitelně.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

ilustrace © James F. Johnston: Bad News Travel Fast

tracklist:
The Circling Sun – Kohan
Genesis Owusu – Leaving The Light
Damon Locks & Rob Mazurek – Yes!
The Gaslamp Killer & The Heliocentrics – She’s Coming
Bronquio & 41V1L – Au Revoir à la Merchandant
Snapped Ankles – Machina Machina
Interpol – Passenger (Jeff Parker Interpolation)
Nina Kohout – Little Butterfly
Canned Dream – My Sister
Synthetizer Sudan – Makhafi
quickly, quickly – Falling Apart Without You
Myst Milano – Thirteen
Speakers Corner Quartet – Soapbox Soliloquy (feat. LEILAH)
Tomáš Sýkora Trio & Aid Kid – Cermak Road
RVG – Nothing Really Changes
The Ironsides – The Web
Àiyé – Diablo XV
Isabella Lovestory – Latina
Chupame el dedo – Mi Rehabilitacion
Lampredonto feat. Mark Stewart – ! WASTED !
Squid – The Blades
Saloli – Yona
Alabaster dePlume – Salty Road Dogs Victory Anthem
The Budos Band – The Frontier’s Edge
Memorials – Peacemaker
Tony Allen – N.E.P.A. (Never Expect Power Always)
Kassa Overall – The Lava Is Calm feat. Theo Croker
Gallon Drunk – Before The Fire

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Michal Wróblewski

redakce 03.10.2023

Letošní heslo festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem, který proběhne na sedmi různých místech v Hradci Králové, je Vlny Radosti. Co na to dramaturg akce?

Kam na rajz s kolektivem crave

redakce 02.10.2023

Crave si neklade limity, just pure love for the music. Craving raving? Rave at crave.

Tak daleko, tak blízko: Kaja Draksler

redakce 28.09.2023

Stala se letošní rezidentkou královehradeckého festivalu Jazz Goes to Town a v jeho rámci uvede speciální koncert.

Pořadatelská: Karolína Horáková (Melodka)

redakce 27.09.2023

Brněnský hudební klub Melodka čeká stěhování, ale taky nabitá sezóna ve stávajících „starých“ prostorech.

Tak daleko, tak blízko: Chris Corner (IAMX)

redakce 24.09.2023

V projektu IAMX se potkávají neučesané taneční beaty s uhlazenými melodiemi. Jak uhlazené je jeho okolí, kam chodí na kávu a kde se rád baví?

Vstupní prohlídka: 2in2out

redakce 23.09.2023

Černobílý záznam koncertu Wese Montgomeryho? Jazzová tradice, aktuální trendy, experiment. Nová generace tuzemského jazzu.

Tak daleko, tak blízko: Lukáš Dřevjaný (oxoo)

redakce 21.09.2023

Druhý večer Lunchmeat Festivalu uvede světovou premiéru projektu s názvem DOOM'D, který vytvořil pražský techno badatel Trauma společně s vizuálním umělcem oxoo.

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

redakce 20.09.2023

Rozhovor s členem kolektivu Hlubina, který druhým rokem připravuje hudební a zvukový program LITRu. A má spoustu tipů.

Tak daleko, tak blízko: Vojtěch Radakulan

redakce 19.09.2023

Vojtěch Radakulan je umělec pohybující se v oblastech volného umění, architektury a interaktivní počítačové grafiky. Conference on nothing in arts and science už za pár dní.

Kam na rajz se Zdenkou Bodor

redakce 12.09.2023

Rovněž působí jako ředitelka festivalu Music is..., což je akce, kvůli které jsme ji oslovili, aby nám o ní řekla pár slov. Nezůstalo jen u toho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace