Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 16.06.2023

Tento způsob léta... První den plážového festivalu Beaches Brew byl zrušený kvůli dešti. O den později si o tom povídáme s jeho dramaturgem Bobem van Heurem, který tvrdí, že nás něco podobného „bude v dalších letech čekat pravidelně“, že „globální klimatické změny v dohledném horizontu instituci letních festivalů přepíšou“. Máme se o oblíbené atrakce a letní zážitkovky obávat? To asi není třeba, jen je neberme jako samozřejmost.


O festivalu Beaches Brew si přečtete jinde, bylo to vskutku báječné a osvěžující, podobně jako dva dny předtím v Boloni, která mě nadchla. Síť kouzelných podloubí, skrze kterou člověk za prudkého deště projde suchou nohou téměř z jednoho konce centra na druhý (vyzkoušeno na vlastní kůži), všudypřítomné trhy, via Mascarella, kde vedle sebe koexistují punkové bary, zábavný record store, který otvírá v sedm večer, a podnik nabízející famózní naturální vína za podobné ceny jako v kterémkoli jiném místním bistru a tak dále. Tady jsem rozhodně nebyl naposledy, říkám si ve vlaku cestou k moři, kde pak de facto dva a půl dne pršelo.


Nemám ambice řešit klimatické změny a enviromentální krizi, nemám k tomu ani data ani znalosti. Ale varovat by nás to mělo, nejde o ojedinělé případy, ale o trend. Počasím cloumaly nedávné edice Primavera Sound v Madridu a v Portu i některé letošní festivaly ve Spojených státech, a to jsme ještě pořád na prahu sezóny. Čím větší akce, tím větší problémy. Když jsem stál na balkoně hotelu v Marině di Ravenna a sledoval proudy vody, které se valí z nebe zrovna ve chvíli, kdy měl v místním přístavu začínat program složený z lokálních jmen, tak to byl asi trochu jiný druh zážitku, než když o dva dny později musely desítky tisíc fanoušků v Madridu oželet koncert Blur. Jenže i v tomhle směru jde o naše vlastní, individuální rozhodnutí, kouzlo menších akcí tady i jinde akcentuji už dlouho, nechuť jezdit na obří festivaly se prohlubuje každým rokem. Letošní výměna milované Barcelony za (trochu) deštivé a polo opuštěné italské přímořské letovisko mi sedla náramně. Nebo je možnost zůstat taky doma, pochopitelně, jak zpívá Jack Ladder: „When you dance at home, you’re not alone...“


Svět se mění, prudce a rychle, sledujeme to na každém kroku. Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla. V nedávném komentáři píše například toto: „Vědomí, že jsme chybovali, je zároveň první krok k dobré změně. Jistě máme na to žít jinak, vymanit se ze ‚spotřebáku‘, uvědomit si znovu cenu svobody, nenechat se zmítat bitkami větších a menších populistů toužících po moci.“ Změnám bychom se neměli bránit, ani se jim bezhlavě poddávat, měli bychom si je uvědomovat. Na tohle jsem nepřišel na pláži v Ravenně, tohle se snažím praktikovat už dávno. Ne vždycky viditelně, ne vždycky s úspěchem. Ale tenhle způsob léta by mohl být snesitelný.

Dneska v osm večer na Radiu 1, spolu s DJ Gäpem, Jackem Ladderem, Acid Coco, Nadine Khouri, Mont Tong nebo Tamara. Walls Come Tumbling Down.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Jack Ladder – Home Alone
Izzaldin – 8 Bit Love feat. Evaanz
DJ Gäp – Temporada de Sex feat. Chico Sonido & Linapary
Acid Coco – Seguimos Sonriendo
L'Rain – New Year's UnResolution
Balimaya Project – For Aziz
Mong Tong – Tropic Sub
Shoko Igarashi – Fake Jazz
Cyril Cyril & Meridian Brothers – Diablos De Chuao
Baxter Dury – Crowded Rooms
Model/Actriz – Crossing Guard
Gaika – Lady feat. bbymutha
Nadine Khouri – Song of a Caged Bird (Barry Adamson Remix)
Malcolm Jiyane Tree-O – We're Not Buying It
Lorelle meets the Obsolete – Invinsible
Bambii – Wicked Gyal feat. Lady Lykez
Mckinley Dixon – Run, Run, Run
Thank – Torture Cube
Les Mamans du Congo & Rrobin – Mpemba
African Head Charge – Passing Clouds
Ana Frango Elétrico – Saudade
The Circling Sun – Silver
Pan Afrikan Peoples Arkestra – Nation Rising
Chuck Strangers – Suydam St.
Chuck Strangers – July 28th feat. Obii Say
Sparklehorse – Evening Star Supercharger
Tamara – HC
Dudu Tassa & Jonny Greenwood – Ya 'Anid Ya Yaba feat. Lynn A.
The Style Council – Walls Come Tumbling Down
Lankum – On a Monday Morning

foto © Francesca Sara Cauli

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace