Články / Seriály

Šejkr #109: Diagram letní přestávky

Šejkr #109: Diagram letní přestávky

Michal Pařízek | Články / Seriály | 14.07.2023

„Nejdeš na Arcu? Ale jo, jen si po té náloži musím trochu vydechnout.“ Usedám na schůdky stánku před press centrem a nechávám alespoň částečně doznít koncert Sampy the Great, který byl kromě famózního zážitku taky velkým školením z přirozenosti a úspornosti. Ostatně jako celá Pohoda. Když děláš něco pořádně a s radostí, není třeba se honit za rekordy a milníky. Lidí mohlo být víc, jasně, ale tyhle počty nechme jiným.


„Na devíti snímcích je zaznamenán úbytek polévky v průběhu její konzumace. Rozložení jednotlivých brambor na talíři se stává předlohou pro vytvoření kresby (diagramu) na kartonu.“ Výstavu Jana Wojnara v ostravské Galerii výtvarného umění uvidím stejně jako tamní festival až příští týden. Konceptuální umění je loterie, ale retrospektiva moravského výtvarníka a vizuálního básníka slibuje mnohé, nejen „polévkový“ Diagram polední přestávky. Colours jsou za rohem, letošní skladba Full Moon Stage dala zabrat, a to nás možná ještě čeká překvapení. Těším se. Přestože se kryjí Toyota Vangelis s Burna Boyem nebo Lalalar s The Comet Is Coming. A Sleaford Mods na Pohodě nadchli už poněkolikáté, takže objednávám rozhovor i napodruhé, uvidíme. Pohoda byla krásnou předzvěstí festivalového léta, ještě že je vždycky jednou z prvních akcí.


Léto diagram připomíná – na začátku plný talíř, ale jednotlivé kousky brambor se postupně přeskupují a ubývají, lžíce ke konci „pauzy“ čím dál častěji zvoní o talíř. Energie ubývá podobně rychle jako životadárná tekutina. Poznámky od přátel ve smyslu, že „máš přece dvojčíslo a jen si jezdíš zadarmo po festivalech“ nechybí ani letos a pobaví pokaždé. Vlastně je na nich něco pravdy, jen je ten diagram trochu víc… zašmodrchaný. Nemám potřebu si stěžovat, aby to bylo úplně zřejmé, jen talíř sociálního kapitálu není ani zdaleka tak naplněný, jak by se mohlo zdát. „Potřebuju dovolenou, odlítám hned po Colours,“ říkal dneska Václav Toyota, když se stavoval v našem rozžhaveném kanclu. Mě to čeká v září, doufám, odpovídám a trochu mu závidím. A přeju zároveň. Jenže ani na Pop Messe nebo v Tasově člověk nechce chybět, to je pak těžké, když si jeden nedokáže rozmyslet priority. Smyk out.


Pohoda byla takovou přestávkou, alespoň v mém diagramu. Přestávkou náročnou, a báječnou. Minule jsem říkal, jak se těším hlavně na přátele a potkávání se, nakonec jsem jich neviděl zdaleka tolik, kolik bych chtěl. Ale i to k dobrému festivalu patří, doženeme. „Zahliadľa som ťa na Cakes da Killa a mal si naozaj blažený výraz,“ píše kamarádka pár dní po festivalu a ano. Naozaj. Show Cakes da Killa byla rozhodně zásadní, podobně jako Sampa the (always) Great, Sleaford Mods nebo Arooj Aftab, která znovu ukázala, že dokáže zklidnit i festival v tom nejrozjetějším módu. A osobní setkání s Mulatuem Astatkem si budu pamatovat dlouho, podobně jako vietnamské knedlíčky od Bao Brothers. Nejlepší kapela festivalu, psal jsem o tomhle bistru do skupinového chatu už v pátek odpoledne. Polední pauzy potřebuje každý, i ty zašmodrchané.

Dneska v osm večer na Radiu 1 tradičně plno novinek, blažené reminiscence z Pohody a nějaké anonce na příští víkend. Under the sun spolu se Spellling, Sebem Lowem, African Head Charge, L’Rain nebo Eversame. Ti jsou mimochodem letošním lokálním objevem z trenčínského letiště. Řekni, kde ty kytky jsou.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Spellling – Under the Sun
Toni Allen & Adrien Young – Oladipo
Sampa the Great – Let Me Be Great feat. Angelique Kidjo
muva of earth – heaven hear me above
James Ellis Ford – The Yips
Eversame – Warm Flower Sided Road
Forest Swords – Butterfly Effect feat. Neneh Cherry
Baskot – Kheyana (Treason)
Scrimshire – Frames
V/Z – Cafe Giallo
Jane Weaver – Stages of Phases (Decisive Pink Remix)
'rain – New Year’s UnResolution (DJ Python Remix)
Arca – KLK feat. Rosalía Luiza Lian – Eu estou aqui
Folk Implosion – Natural One Seb Lowe – Ode to Britannia
Sleaford Mods – Apart from You
Modern Eon – Euthenics
Natural Wonder Beauty Concept – Natural Wonder Beauty Concept
Sanam – Ayouha Al-Taiin Fi Al-Mawt
Lalalar – Hem Evimsin Hem Cehennemim
Angel Bat Dawid – Nuclear War! (Oui Ennui Cosmic Off-Ramp Ouimix)
African Head Charge – I Chant Too
Anohni & The Johnsons – Can’t
Ricardo Dias Gomes – Muito sol
Cakes Da Killa – Think Harder
Gabriels – Love and Hate in a Different Time Yussef Dayes feat. Rocco Palladino – Tioga Pass
Toyota Vangelis & Tokyo Drift – Smyk Out
Rose Royce – Love Don't Live Here Anymore

foto © Lukáš Ston, GVUO

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 20.11.2023

Z bohatého programu vybíráme desítku jmen, stejnou měrou jako na hudbu se ale těšíme na rušné ulice andaluského města, tapas i pomerančovníky, které tam najdete skoro všude.

Kam na rajz s Ondrou Kubíčkem (NOC6)

redakce 19.11.2023

Jedním z hlavních organizátorů je Ondřej Kubíček, který má v dejvické Klubovně na starost booking, produkci i dramaturgii a který nás pozve i na další bohulibé akce nejrůznějšího charakteru.

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

redakce 14.11.2023

Pravidelná dávka nejlepších kapel i koncertů na světě nezklamala ani tentokrát.

Pořadatelská: Tomáš Slunský (Ostrava Kamera Oko)

redakce 13.11.2023

"Pokud máte čas, určitě přijďte, ta akce si na pět dní zaslouží celé vaše srdce."

Pořadatelská: Mikuláš Hamerla

redakce 07.11.2023

Co vyznává Mikuláš Hamerla nejen v souvislosti s koncertováním dalších umělců v rámci série Softspot?

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

redakce 31.10.2023

Krátký rozhovor nasáklý atmosférou severských hor. Fjordy, spisovná norština a zase fjordy. A koncert v Divadle X10.

Kam na rajz s týmem Kina Brasil

redakce 25.10.2023

Událost, která kromě filmů přináší i prolínání milovníků brazilské kultury s diváky vyhledávajícími méně obvyklé a dostupné filmy.

Vstupní prohlídka: daniel b

redakce 24.10.2023

Slibný písničkář vydal před pár dny druhý singl a my už vyhlížíme debutové album, které by mělo vyjít na podzim.

Kam na rajz s Honzou Gregarem

redakce 22.10.2023

V industriálním areálu Holešovické tržnice se můžete mimo jiné těšit na unikátní scénografii a světelný design, neotřelá mezinárodní hudební jména jako Alfa Mist a další.

Vstupní prohlídka: The Valentines

redakce 15.10.2023

Indiepopová formace The Valentines vyráží na turné se slovenskou kapelou Papyllon. Jak se díváte na lavičky před pódiem?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace