Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #112: Zase nejlepší

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.08.2023

První den je za námi. Jaké to bylo? Zase nejlepší. Těžko říct něco jiného, ostatně se to opakuje každý rok. Vždycky jsem se nad podobnými hodnoceními pořadatelů spíš po(u)smíval, ale... Když na něčem pracujete tak dlouhou dobu, jinak to nejde. Takže ano, první den čtvrtého Moody Moon Noize a zase nejlepší. Což pochopitelně neznamená, že by ty předchozí byly špatné.


Mám jednu ošklivou vlastnost. Myslím si, že mám dobrý orientační smysl. Rámcově to může být pravda, ale rozhodně to neplatí vždycky. To by se mi tak často nemohlo stávat, že když jdu po paměti, špatně odbočím a najednou se ocitnu úplně jinde, než bych měl být. Za den a půl, co jsem v Chomutově, se mi to stalo pětkrát. Začalo to tím, že jsem zapomněl vystoupit na správné zastávce vlaku, pokračovalo dvěma špatnými rozhodnutími při běhání a končilo (prozatím) dvakrát stejnou zbytečnou oklikou při procházce z centra nočními Sady Čs. Armády k ubikaci. Včera i dnes jsem byl přesvědčen, že jdu dobře, a pokaždé uhnul na pěšinu, která vedla úplně jinam, než měla. Ano, pokaždé na stejnou. A při obou příležitostech jsem si vzpomněl na větu, kterou dávala Máša na sociální sítě s mapou festivalu pár dní před akcí. „V Chomutově se neztratíte.“ Vím, že jsem tu správně.


Dělat putovní festival je zábava. Svého druhu. Spousta novinek, seznamování, překvapení. Výzev. Na milované Ferdinandce to bylo báječné, loni v Prachaticích taky, apel jménem Chomutov přišel na poslední chvíli, o to větší povzbuzení to bylo. Vůbec se lidem z místního spolku Kuprospěchu nedivím, že si to celé pár dní rozmýšleli, parametry akcí podobného druhu jsou komplikované a debaty nad nimi ještě víc. A dovedu si představit, že během roku, co jsme se nad Moody Moon Noize potkávali, toho mnohokrát litovali. Ale včera jistě ne, přeplněný dvorek Café Rouge potvrdil, že to stálo za to. Nepochybuji, že to potvrdí i ti, kdo s námi už několik ročníků tohoto bláznivého nápadu absolvovali.


Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo postávat opodál a vstřebávat atmosféru. Určitě by se nám dalo leccos vytknout a taky to nebylo bez potíží a některé možná ještě přijdou, ale to k tomu patří. Podobně jako dojmy, se kterými se těžko usíná, podobně jako emotivní vyjádření kamaráda, který mi loni psal něco ve smyslu sakra proč Chomutov a včera se ptal, proč to tady nebylo vždycky, podobně jako skutečnost, že tenhle sloupek měl být vlastně úplně o něčem jiném. A byl by, kdyby ho někdo stihl napsat dřív než po prvním dnu. Furious season. (A pozor, stále to stíháte. Máme před sebou ještě další dva.)

Dneska večer to na Radiu 1 o Chomutově nebude, i proto, že díky festivalu byl Šejkr nahrávaný dříve než jindy. Přijdou Sven Wunder, Noname, DJ Gäp, Jazzbois nebo Genesis Owuse. Stay Blessed.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Sven Wunder – Take a Break
Public Image Ltd. – Pretty Awful
The Budos Band – Crescent Blade
Toyota Vangelis – Furious Season feat. Tokyo Drift
Noname – hold me down feat. Jimetta Rose & Voices of Creation
Noname – namesake
Alabaster dePlume – Naked Like Water feat. Donna Thompson
Jaimie Branch – burning grey
Genesis Owusu – Stay Blessed
Sinego, Angélica Garcia – El Ritmo (La Noche)
Asynchrone – Plastic Bamboo
The Seshen – Hold Me
Pedro Ricardo – Déhéba
Irreversible Entanglements – Our Land Back
Kofi Flexxx, Anthony Joseph – By Now (Accused of Magic)
Yussef Dayes – Marching Band feat. Masego
Jazzbois – Gomba Slap
DJ Gäp – Wash Over Me feat. TTristana
Gift Horse – Big Salt
Holy Tongue – Threshing Floor
Vanishing Twin – Marbles
Gaye Su Akyol – Böyle Olur Mu
CZN – Compliance Crew
The Vacant Lots – Amnesia
Fred Again.. – Adore U feat. Obongjayar
Noname – balloons feat. Jay Electronica & Eryn Allen Kane
Body of Pain – Slaves
WaqWaq Kingdom – Hakke Yoi
The Underground Youth – Omsk Lullaby
Salif Keita – Yamore feat. Cesaria Evora

foto: Alexander Tinei

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace