Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #112: Zase nejlepší

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.08.2023

První den je za námi. Jaké to bylo? Zase nejlepší. Těžko říct něco jiného, ostatně se to opakuje každý rok. Vždycky jsem se nad podobnými hodnoceními pořadatelů spíš po(u)smíval, ale... Když na něčem pracujete tak dlouhou dobu, jinak to nejde. Takže ano, první den čtvrtého Moody Moon Noize a zase nejlepší. Což pochopitelně neznamená, že by ty předchozí byly špatné.


Mám jednu ošklivou vlastnost. Myslím si, že mám dobrý orientační smysl. Rámcově to může být pravda, ale rozhodně to neplatí vždycky. To by se mi tak často nemohlo stávat, že když jdu po paměti, špatně odbočím a najednou se ocitnu úplně jinde, než bych měl být. Za den a půl, co jsem v Chomutově, se mi to stalo pětkrát. Začalo to tím, že jsem zapomněl vystoupit na správné zastávce vlaku, pokračovalo dvěma špatnými rozhodnutími při běhání a končilo (prozatím) dvakrát stejnou zbytečnou oklikou při procházce z centra nočními Sady Čs. Armády k ubikaci. Včera i dnes jsem byl přesvědčen, že jdu dobře, a pokaždé uhnul na pěšinu, která vedla úplně jinam, než měla. Ano, pokaždé na stejnou. A při obou příležitostech jsem si vzpomněl na větu, kterou dávala Máša na sociální sítě s mapou festivalu pár dní před akcí. „V Chomutově se neztratíte.“ Vím, že jsem tu správně.


Dělat putovní festival je zábava. Svého druhu. Spousta novinek, seznamování, překvapení. Výzev. Na milované Ferdinandce to bylo báječné, loni v Prachaticích taky, apel jménem Chomutov přišel na poslední chvíli, o to větší povzbuzení to bylo. Vůbec se lidem z místního spolku Kuprospěchu nedivím, že si to celé pár dní rozmýšleli, parametry akcí podobného druhu jsou komplikované a debaty nad nimi ještě víc. A dovedu si představit, že během roku, co jsme se nad Moody Moon Noize potkávali, toho mnohokrát litovali. Ale včera jistě ne, přeplněný dvorek Café Rouge potvrdil, že to stálo za to. Nepochybuji, že to potvrdí i ti, kdo s námi už několik ročníků tohoto bláznivého nápadu absolvovali.


Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo postávat opodál a vstřebávat atmosféru. Určitě by se nám dalo leccos vytknout a taky to nebylo bez potíží a některé možná ještě přijdou, ale to k tomu patří. Podobně jako dojmy, se kterými se těžko usíná, podobně jako emotivní vyjádření kamaráda, který mi loni psal něco ve smyslu sakra proč Chomutov a včera se ptal, proč to tady nebylo vždycky, podobně jako skutečnost, že tenhle sloupek měl být vlastně úplně o něčem jiném. A byl by, kdyby ho někdo stihl napsat dřív než po prvním dnu. Furious season. (A pozor, stále to stíháte. Máme před sebou ještě další dva.)

Dneska večer to na Radiu 1 o Chomutově nebude, i proto, že díky festivalu byl Šejkr nahrávaný dříve než jindy. Přijdou Sven Wunder, Noname, DJ Gäp, Jazzbois nebo Genesis Owuse. Stay Blessed.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Sven Wunder – Take a Break
Public Image Ltd. – Pretty Awful
The Budos Band – Crescent Blade
Toyota Vangelis – Furious Season feat. Tokyo Drift
Noname – hold me down feat. Jimetta Rose & Voices of Creation
Noname – namesake
Alabaster dePlume – Naked Like Water feat. Donna Thompson
Jaimie Branch – burning grey
Genesis Owusu – Stay Blessed
Sinego, Angélica Garcia – El Ritmo (La Noche)
Asynchrone – Plastic Bamboo
The Seshen – Hold Me
Pedro Ricardo – Déhéba
Irreversible Entanglements – Our Land Back
Kofi Flexxx, Anthony Joseph – By Now (Accused of Magic)
Yussef Dayes – Marching Band feat. Masego
Jazzbois – Gomba Slap
DJ Gäp – Wash Over Me feat. TTristana
Gift Horse – Big Salt
Holy Tongue – Threshing Floor
Vanishing Twin – Marbles
Gaye Su Akyol – Böyle Olur Mu
CZN – Compliance Crew
The Vacant Lots – Amnesia
Fred Again.. – Adore U feat. Obongjayar
Noname – balloons feat. Jay Electronica & Eryn Allen Kane
Body of Pain – Slaves
WaqWaq Kingdom – Hakke Yoi
The Underground Youth – Omsk Lullaby
Salif Keita – Yamore feat. Cesaria Evora

foto: Alexander Tinei

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace