Články / Sloupky/Blogy

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.09.2023

Babí léto vládne. Vždycky jsem měl tohle období rád, je dráždivé a pokoušivé, přelom se blíží a pracovat se nechce, zvlášť při pohledu z okna. Jenže musí, zejména když máme na říjnové číslo nějak nesmyslně o týden méně. Výroční, jasně. Jak jsem to zatraceně s tím harmonogramem před rokem myslel? Co už, jedeme dál. „Dej mi beat, dám ti song,“ říká Pavla ve Stopách a má (zase) pravdu.


Výstava Raši Todosijeviće v Domě U Kamenného zvonu je fascinující. Málokdy se vidí tak zvučná kombinace neodbytného tvůrčího puzení, kontinuálního zpochybňování a radikality. „Ani jeden den bez čárky,“ říká Todosijević názvem jednoho ze svých děl a myslí to kriticky, ve smyslu zbytné nadprodukce (produktu i ducha) a poklesu aury ve prospěch neustále vyžadované tvorby. Jenže zároveň o tom sám pochybuje, jako by ta zmiňovaná čárka pro něj znamenala určitou kotvu v realitě. Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!


Uplynulé dva týdny byly plné vzpomínání na poslední srpnový víkend v Chomutově. Možná jsme to i přeháněli. Jenže co taky jiného s tak opojnou euforií? Každý si chtěl přisadit, každý chtěl na veřejné fórum přinést vlastní obraz několika desítek společně prožitých hodin. „Sledoval jsem to na Instagramu a bylo to skoro, jak bych tam byl s vámi,“ psal mi hned v neděli kamarád s tím, že příště si to ujít nenechá. Hned několik dalších se v podobném duchu vyjádřilo v dalších dnech, tak jsem na vás všechny příště zvědavý. Věřím, že ostatní z týmu to měli podobně, Tomáš z Dokruhu vytáhl na Facebooku úplný doják předevčírem a rovnou slíbil, že už s tím končí. Já taky, ostatně je třeba se dívat dopředu a věnovat se i tomu, aby to příští rok bylo podobně povedené. Jakže to bylo s tou čárkou?


Možná právě tohle kolektorství je jakousi nevypsanou sociální sítí, která nás drží nad vodou. Ať už sbíráme čárky, vzpomínky nebo prostě chvilky pro sebe. Samozřejmě, že se často stane, že člověk pro „samá světla nevidí noc“ a pamatuje si často jen nepodstatné věci, ale… kdo tohle vlastně rozsoudí. „What’s the word I don’t care who’s up next, I feel like the first,“ říká Luci v novém singlu Martyr a já už asi podesáté opakuju: TOHLE JMÉNO SI PAMATUJTE. Nevím, co to je umění, a možná to neví ani Dragoljub Raša Todosijević, přesto (nebo právě proto) že si tuhle otázku pokládá už od poloviny sedmdesátých let. Ale vím, co si z dneška budu pamatovat. Jeho poťouchlé pomeranče. Zajděte si na ně.

Dneska v osm na Radiu 1 spolu s Luci, Tokyo Drift, Spellling, Sanam, Tomáš Palucha nebo The Dramatics. The Devil Is Dope.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Ana Frango Elétrico – Electric Fish
Lalalar – Avucunu Yalıyor
Khalab – Tunnel of Jealousy
Lash & Grey – Come And Get It
Kabeaushé – These Dishes ain‘T Gonna Do Themselves
Raw Poetic & Damu The Fudgemunk – Ease Side
Kofi Flexxx – Increase Awareness
Emil Amos – Realistic
Spellling – Haunted Water
MDMX & Tokyo Drift – Stopy
Kate NV – confessions at the dinner table
WaqWaq Kingdom – Buri Buri (feat. Catu Diosis)
Čavalenky – Andelé a démoni (prod. DJ Hallabeat)
Black Pumas – More than a Love Song
Sonic Youth – Eric's Trip (Live in Brooklyn, Ny)
ØXN – Love Henry
Sanam – Bell بل
Tomáš Palucha – Wilde Jagd
Bixiga 70 – Malungu, feat Simone Sou
Titanic – Hotel Elizabeth
Lewsberg – An Ear To The Chest
Marina Herlop – La Alhambra
Joseph Shabason – Jamie Thomas
Martyna Basta – Fragile
QOW – Kol Maghanni ft. Mariana Jouzova
Luci – Martyr
Jlin – Paradigm
The Birthday Party – Big-Jesus-Trash-Can
The Dramatics – The Devil Is Dope
Suicide – Dream Baby Dream (Long Version)

foto © Dragoljub Raša Todosijević, Was Ist Kunst, Marinela Koženj, 197

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace