Články / Sloupky/Blogy

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.09.2023

Babí léto vládne. Vždycky jsem měl tohle období rád, je dráždivé a pokoušivé, přelom se blíží a pracovat se nechce, zvlášť při pohledu z okna. Jenže musí, zejména když máme na říjnové číslo nějak nesmyslně o týden méně. Výroční, jasně. Jak jsem to zatraceně s tím harmonogramem před rokem myslel? Co už, jedeme dál. „Dej mi beat, dám ti song,“ říká Pavla ve Stopách a má (zase) pravdu.


Výstava Raši Todosijeviće v Domě U Kamenného zvonu je fascinující. Málokdy se vidí tak zvučná kombinace neodbytného tvůrčího puzení, kontinuálního zpochybňování a radikality. „Ani jeden den bez čárky,“ říká Todosijević názvem jednoho ze svých děl a myslí to kriticky, ve smyslu zbytné nadprodukce (produktu i ducha) a poklesu aury ve prospěch neustále vyžadované tvorby. Jenže zároveň o tom sám pochybuje, jako by ta zmiňovaná čárka pro něj znamenala určitou kotvu v realitě. Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!


Uplynulé dva týdny byly plné vzpomínání na poslední srpnový víkend v Chomutově. Možná jsme to i přeháněli. Jenže co taky jiného s tak opojnou euforií? Každý si chtěl přisadit, každý chtěl na veřejné fórum přinést vlastní obraz několika desítek společně prožitých hodin. „Sledoval jsem to na Instagramu a bylo to skoro, jak bych tam byl s vámi,“ psal mi hned v neděli kamarád s tím, že příště si to ujít nenechá. Hned několik dalších se v podobném duchu vyjádřilo v dalších dnech, tak jsem na vás všechny příště zvědavý. Věřím, že ostatní z týmu to měli podobně, Tomáš z Dokruhu vytáhl na Facebooku úplný doják předevčírem a rovnou slíbil, že už s tím končí. Já taky, ostatně je třeba se dívat dopředu a věnovat se i tomu, aby to příští rok bylo podobně povedené. Jakže to bylo s tou čárkou?


Možná právě tohle kolektorství je jakousi nevypsanou sociální sítí, která nás drží nad vodou. Ať už sbíráme čárky, vzpomínky nebo prostě chvilky pro sebe. Samozřejmě, že se často stane, že člověk pro „samá světla nevidí noc“ a pamatuje si často jen nepodstatné věci, ale… kdo tohle vlastně rozsoudí. „What’s the word I don’t care who’s up next, I feel like the first,“ říká Luci v novém singlu Martyr a já už asi podesáté opakuju: TOHLE JMÉNO SI PAMATUJTE. Nevím, co to je umění, a možná to neví ani Dragoljub Raša Todosijević, přesto (nebo právě proto) že si tuhle otázku pokládá už od poloviny sedmdesátých let. Ale vím, co si z dneška budu pamatovat. Jeho poťouchlé pomeranče. Zajděte si na ně.

Dneska v osm na Radiu 1 spolu s Luci, Tokyo Drift, Spellling, Sanam, Tomáš Palucha nebo The Dramatics. The Devil Is Dope.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Ana Frango Elétrico – Electric Fish
Lalalar – Avucunu Yalıyor
Khalab – Tunnel of Jealousy
Lash & Grey – Come And Get It
Kabeaushé – These Dishes ain‘T Gonna Do Themselves
Raw Poetic & Damu The Fudgemunk – Ease Side
Kofi Flexxx – Increase Awareness
Emil Amos – Realistic
Spellling – Haunted Water
MDMX & Tokyo Drift – Stopy
Kate NV – confessions at the dinner table
WaqWaq Kingdom – Buri Buri (feat. Catu Diosis)
Čavalenky – Andelé a démoni (prod. DJ Hallabeat)
Black Pumas – More than a Love Song
Sonic Youth – Eric's Trip (Live in Brooklyn, Ny)
ØXN – Love Henry
Sanam – Bell بل
Tomáš Palucha – Wilde Jagd
Bixiga 70 – Malungu, feat Simone Sou
Titanic – Hotel Elizabeth
Lewsberg – An Ear To The Chest
Marina Herlop – La Alhambra
Joseph Shabason – Jamie Thomas
Martyna Basta – Fragile
QOW – Kol Maghanni ft. Mariana Jouzova
Luci – Martyr
Jlin – Paradigm
The Birthday Party – Big-Jesus-Trash-Can
The Dramatics – The Devil Is Dope
Suicide – Dream Baby Dream (Long Version)

foto © Dragoljub Raša Todosijević, Was Ist Kunst, Marinela Koženj, 197

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace