Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #129: „see and don't see“

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru. Dívat se na zelené plátno bývalo celkem kontemplativní aktivitou, přesto drama, které se na velkých stolech odehrává, letos přináší naopak ještě větší stres. Tohle má být ten vyrovnaný, střední věk?


Snooker je samozřejmě nerdy zábava, a veliká. Jak taky jinak, když se tahle kulečníková hra jmenuje podle situace, která má protivníkovi záměrně přivodit problém a složitosti? Pravidla si tady vysvětlovat nebudeme, od toho máme experty na Eurosportu, nicméně sledování doporučuji. Člověk se při tom docela dost naučí o trpělivosti, taktice a vůbec rozhodování se, teď už to jen správně aplikovat. Jenže to je právě ono, tak jako skoro vždycky. Umíme využívat zkušenosti? K čemu nám jsou simulace, když je neumíme v tu správnou chvíli použít?


Vybrat z těch mnoha small talků na Sharpu je nemožné, ostatně jen srovnat si zážitky posledních čtyř dnů minulého týdne trvá mnohem déle než obvykle. Proto tady nemůžu linkovat report, když jsem ho ještě nenapsal. Všechno bude, zatím dávejte top 5 a vydržte, ostatně ještě předevčírem jsem chtěl report z festivalu spojit s návštěvou tamní afterparty, která začíná ve stejnou chvíli jako dnešní premiéra Šejkru na Radiu 1. Spojovat se nebude, vzhledem k tomu, co všechno se nakupilo, tak snad jen v krátkosti tradiční poznámka, že pokud někdo potřebuje povzbuzení, tahle akce ho nabízí nadmíru. S tím, jak se věci dají dělat jinak, jakou atmosféru by mohly mít a jak je možno si je taky užít. Edi a Sara z Los Sara Fontan (určitě jeden z koncertů celé akce) si tam dali celé dva dny a většinou z první řady, akustický koncert Eriky Rein, Jonatána a jejich přátel přinesl okouzlující obyčejnosti a s rádoby rozzlobeností Angry Blackman si místní stokári vytřeli podlahu i strop.


Při sledování snookeru přijde člověk i na to, jak důležitou věcí je tempo, kontinuita. Rozhodně není výjimkou, když mnohem lepšího hráče (O’Sullivan potvrdí) dokáže porazit člověk, který se prostě nenechá rozhodit a jede si to svoje. Tak rychle a tak důkladně, jak je zvyklý. Upřímně, s tímhle mívám osobně taky velký problém. Kvalitu nechme stranou, ale tyhle týdny rozpůlené volnem nebo svátky jsou čiré peklo. Adaptace je klíč, ale kudy na ni? O narozeninách nemluvě. Samozřejmě se to srovná, ale trvá to. Řekneme si na Lonniem Holleym nebo na Lordu Spikeheartovi. Nebo na obou.

Dneska v osm večer tak trochu kulturní servis. Lord Spikeheart, Lonnie Holley, Mabe Fratti, Jana Kirschner, Anitta nebo Tramhaus. See And Don't See.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Mikahl Anthony – Vintage Collection
Mabe Fratti – Kravitz
Anitta – Funk Rave
Carl Gari & Abdullah Miniawy – The Futile Ride
Marie Queenie Lyons – See And Don't See
Lonnie Holley – Mount Meigs
Harvestman – Psilosynth
Angélica Garcia – Gemini
Moin – Lapsed
Arooj Aftab – Raat Ki Rani
Qwalia – Majolica
Ezra Collective – Ajala
Nyota Parker – In My Head
J Noa – Cenicienta
Laraaji - Daddy's Gonna Tell You No Lie
Kid Congo Powers & the Pink Monkey Birds – Silver for My Sister
Tramhaus – Beech
Lord Spikeheart – Emblem Blem ft. Talpah
Jake Long – Swamp
Staples Jr. Singers – Lost in a World of Sin
Reyna Tropical – Cartagena Céu – Raiou ft. Ladybug Mecca
Yannis & The Yaw & Tony Allen – Walk Through Fire
Sam Morton – Cry Without End (Equiknoxx Remix, part 1) Jana Kirschner – Chcela by som
Mc Yallah x Debmaster – Nzimba Zinyotta
Anitta – Cria De Favela
Kamasi Washington – Get Lit
Lee „Scratch“ Perry – I Am a Dubby ft. Marta The The – Jealous of Youth

foto © Graziela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace