Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.07.2015

Léto je tady, konečně, chce se říct, a s ním hudební festivaly. Ano či ne? Pro někoho ráj, pro jiného utrpení, ale veskrze se jim stejně nedá vyhnout. Plastové kelímky, talíře a záchody; skvělé koncerty a specifická atmosféra versus hippie haraburdí a batiková nákaza. Korporátní zábavě leckdy nelze uniknout, zato se konečně (tedy někde) hraje po desáté večer. Takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna, každý ať si svoje plusy a mínusy vykrátí sám.

První prázdninový Šejkr berte jako ryze soukromé (a naprosto neobjektivní) upozornění na několik jmen, která se objeví právě na domácích a okolních festivalech. S nástupem prázdnin dostane Šejkr trochu volnější režim, blíží se karlovarská kolonáda a hlavně Full Moon Stage. Tu z výběru záměrně vynechávám, o kapelách na ní se bavíme celý rok. Ale stejně doufám, že se tam uvidíme!


Australanovo francouzské dobrodružství. Bokovka dlouholeté pravé ruky Nicka Cavea z poloviny devadesátých let získala celkem kultovní status, Mick Harvey byl prý první, který (některé) Gainsbourgovy texty přeložil do angličtiny. Loňská vinylová reedice přinesla také několik živých koncertů, letos se pokračuje. Anitu Lane s Harveym pochopitelně neuvidíme, zato ale Paula Wallfische prý ano. Hledejte v programu OFF festivalu.


Zase OFF, ale taky Creepy Teepee. King Khan letos vydal po letech nové album s projektem BBQ Show, ale festivaly objíždí s garage funkovým cirkusem The Shrines. Holý pupek jako zbraň, James Brown křížený s Iggy Popem v pastelově východoněmeckých barvách. Královská zábava.


Bonnie ‘Prince' Billy festivaly nesnáší, ale miluje léto a hraní pod korunami stromů. Má to prostě těžké. Někdy se to sejde, na sklonku července se objeví hned na několika open air koncertech v nedalekém Rakousku, například 25. července ve vídeňské Aréně. Óda na křepelku s knedlíky se objevila na posledním albu Singer's Grave a Sea of Tongues, její počátky hledejme před rovnými sedmi lety v jedné vinohradské hospůdce...


Bristolská elektro kolaborace mezi legendárním producentem Adrianem Sherwoodem a místním dubstepovým králem Pinchem opatrně pokračuje již několik let, letos ji stvrdilo album Late Night Endless. Nakažlivě rytmická záležitost plná dubu, roots reggae a afrických motivů. Nečekejte žádné revoluce nebo přepisování žánrových map, ale výtečné pobavení. Nowa Muzyka rekomenduje.


Výsostně australská dark country, pivo ředěné slzami a bouchání pěstmi do stolu. Rozhovor s Cash Savage najdete v letním Full Moonu, živě ji můžete koupit pivo na Colours a několika dalších místech v Česku, například 29. července v pražském Café V lese. Pro fanoušky The Drones, Beasts of Bourbon nebo Nicka Cavea neodkladná povinnost.


The Budos Band měli být tím jménem, které mě přesvědčí k cestě na OFF. Nebudou, jsou to až jejich náhradníci. Algiers v posledních měsícíh zmiňujeme často a právem, prvotina fantastická, na koncerty jsme zvědaví jako poprvé. A podle tohohle videa zase právem. Na viděnou v Katovicích, The Budos Band je mi líto, ale jedu.


Očekávaný tip, jistě. Výstava Geniale Dilletanten a koncert Einstürzende Neubauten v mnichovském Haus der Kunst způsobily čiré dojetí, více si přečtete v zářijovém Full Moonu. Železárny United vystoupí v létě na trenčínském letišti s programem plným největších hitů, třeba dojde i tuhle na klasiku z alba Tabula Rasa.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.