Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.07.2015

Léto je tady, konečně, chce se říct, a s ním hudební festivaly. Ano či ne? Pro někoho ráj, pro jiného utrpení, ale veskrze se jim stejně nedá vyhnout. Plastové kelímky, talíře a záchody; skvělé koncerty a specifická atmosféra versus hippie haraburdí a batiková nákaza. Korporátní zábavě leckdy nelze uniknout, zato se konečně (tedy někde) hraje po desáté večer. Takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna, každý ať si svoje plusy a mínusy vykrátí sám.

První prázdninový Šejkr berte jako ryze soukromé (a naprosto neobjektivní) upozornění na několik jmen, která se objeví právě na domácích a okolních festivalech. S nástupem prázdnin dostane Šejkr trochu volnější režim, blíží se karlovarská kolonáda a hlavně Full Moon Stage. Tu z výběru záměrně vynechávám, o kapelách na ní se bavíme celý rok. Ale stejně doufám, že se tam uvidíme!


Australanovo francouzské dobrodružství. Bokovka dlouholeté pravé ruky Nicka Cavea z poloviny devadesátých let získala celkem kultovní status, Mick Harvey byl prý první, který (některé) Gainsbourgovy texty přeložil do angličtiny. Loňská vinylová reedice přinesla také několik živých koncertů, letos se pokračuje. Anitu Lane s Harveym pochopitelně neuvidíme, zato ale Paula Wallfische prý ano. Hledejte v programu OFF festivalu.


Zase OFF, ale taky Creepy Teepee. King Khan letos vydal po letech nové album s projektem BBQ Show, ale festivaly objíždí s garage funkovým cirkusem The Shrines. Holý pupek jako zbraň, James Brown křížený s Iggy Popem v pastelově východoněmeckých barvách. Královská zábava.


Bonnie ‘Prince' Billy festivaly nesnáší, ale miluje léto a hraní pod korunami stromů. Má to prostě těžké. Někdy se to sejde, na sklonku července se objeví hned na několika open air koncertech v nedalekém Rakousku, například 25. července ve vídeňské Aréně. Óda na křepelku s knedlíky se objevila na posledním albu Singer's Grave a Sea of Tongues, její počátky hledejme před rovnými sedmi lety v jedné vinohradské hospůdce...


Bristolská elektro kolaborace mezi legendárním producentem Adrianem Sherwoodem a místním dubstepovým králem Pinchem opatrně pokračuje již několik let, letos ji stvrdilo album Late Night Endless. Nakažlivě rytmická záležitost plná dubu, roots reggae a afrických motivů. Nečekejte žádné revoluce nebo přepisování žánrových map, ale výtečné pobavení. Nowa Muzyka rekomenduje.


Výsostně australská dark country, pivo ředěné slzami a bouchání pěstmi do stolu. Rozhovor s Cash Savage najdete v letním Full Moonu, živě ji můžete koupit pivo na Colours a několika dalších místech v Česku, například 29. července v pražském Café V lese. Pro fanoušky The Drones, Beasts of Bourbon nebo Nicka Cavea neodkladná povinnost.


The Budos Band měli být tím jménem, které mě přesvědčí k cestě na OFF. Nebudou, jsou to až jejich náhradníci. Algiers v posledních měsícíh zmiňujeme často a právem, prvotina fantastická, na koncerty jsme zvědaví jako poprvé. A podle tohohle videa zase právem. Na viděnou v Katovicích, The Budos Band je mi líto, ale jedu.


Očekávaný tip, jistě. Výstava Geniale Dilletanten a koncert Einstürzende Neubauten v mnichovském Haus der Kunst způsobily čiré dojetí, více si přečtete v zářijovém Full Moonu. Železárny United vystoupí v létě na trenčínském letišti s programem plným největších hitů, třeba dojde i tuhle na klasiku z alba Tabula Rasa.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.