Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.07.2015

Léto je tady, konečně, chce se říct, a s ním hudební festivaly. Ano či ne? Pro někoho ráj, pro jiného utrpení, ale veskrze se jim stejně nedá vyhnout. Plastové kelímky, talíře a záchody; skvělé koncerty a specifická atmosféra versus hippie haraburdí a batiková nákaza. Korporátní zábavě leckdy nelze uniknout, zato se konečně (tedy někde) hraje po desáté večer. Takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna, každý ať si svoje plusy a mínusy vykrátí sám.

První prázdninový Šejkr berte jako ryze soukromé (a naprosto neobjektivní) upozornění na několik jmen, která se objeví právě na domácích a okolních festivalech. S nástupem prázdnin dostane Šejkr trochu volnější režim, blíží se karlovarská kolonáda a hlavně Full Moon Stage. Tu z výběru záměrně vynechávám, o kapelách na ní se bavíme celý rok. Ale stejně doufám, že se tam uvidíme!


Australanovo francouzské dobrodružství. Bokovka dlouholeté pravé ruky Nicka Cavea z poloviny devadesátých let získala celkem kultovní status, Mick Harvey byl prý první, který (některé) Gainsbourgovy texty přeložil do angličtiny. Loňská vinylová reedice přinesla také několik živých koncertů, letos se pokračuje. Anitu Lane s Harveym pochopitelně neuvidíme, zato ale Paula Wallfische prý ano. Hledejte v programu OFF festivalu.


Zase OFF, ale taky Creepy Teepee. King Khan letos vydal po letech nové album s projektem BBQ Show, ale festivaly objíždí s garage funkovým cirkusem The Shrines. Holý pupek jako zbraň, James Brown křížený s Iggy Popem v pastelově východoněmeckých barvách. Královská zábava.


Bonnie ‘Prince' Billy festivaly nesnáší, ale miluje léto a hraní pod korunami stromů. Má to prostě těžké. Někdy se to sejde, na sklonku července se objeví hned na několika open air koncertech v nedalekém Rakousku, například 25. července ve vídeňské Aréně. Óda na křepelku s knedlíky se objevila na posledním albu Singer's Grave a Sea of Tongues, její počátky hledejme před rovnými sedmi lety v jedné vinohradské hospůdce...


Bristolská elektro kolaborace mezi legendárním producentem Adrianem Sherwoodem a místním dubstepovým králem Pinchem opatrně pokračuje již několik let, letos ji stvrdilo album Late Night Endless. Nakažlivě rytmická záležitost plná dubu, roots reggae a afrických motivů. Nečekejte žádné revoluce nebo přepisování žánrových map, ale výtečné pobavení. Nowa Muzyka rekomenduje.


Výsostně australská dark country, pivo ředěné slzami a bouchání pěstmi do stolu. Rozhovor s Cash Savage najdete v letním Full Moonu, živě ji můžete koupit pivo na Colours a několika dalších místech v Česku, například 29. července v pražském Café V lese. Pro fanoušky The Drones, Beasts of Bourbon nebo Nicka Cavea neodkladná povinnost.


The Budos Band měli být tím jménem, které mě přesvědčí k cestě na OFF. Nebudou, jsou to až jejich náhradníci. Algiers v posledních měsícíh zmiňujeme často a právem, prvotina fantastická, na koncerty jsme zvědaví jako poprvé. A podle tohohle videa zase právem. Na viděnou v Katovicích, The Budos Band je mi líto, ale jedu.


Očekávaný tip, jistě. Výstava Geniale Dilletanten a koncert Einstürzende Neubauten v mnichovském Haus der Kunst způsobily čiré dojetí, více si přečtete v zářijovém Full Moonu. Železárny United vystoupí v létě na trenčínském letišti s programem plným největších hitů, třeba dojde i tuhle na klasiku z alba Tabula Rasa.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.