Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Šejkr #22: Full Hit of the Summer!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.07.2015

Léto je tady, konečně, chce se říct, a s ním hudební festivaly. Ano či ne? Pro někoho ráj, pro jiného utrpení, ale veskrze se jim stejně nedá vyhnout. Plastové kelímky, talíře a záchody; skvělé koncerty a specifická atmosféra versus hippie haraburdí a batiková nákaza. Korporátní zábavě leckdy nelze uniknout, zato se konečně (tedy někde) hraje po desáté večer. Takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna, každý ať si svoje plusy a mínusy vykrátí sám.

První prázdninový Šejkr berte jako ryze soukromé (a naprosto neobjektivní) upozornění na několik jmen, která se objeví právě na domácích a okolních festivalech. S nástupem prázdnin dostane Šejkr trochu volnější režim, blíží se karlovarská kolonáda a hlavně Full Moon Stage. Tu z výběru záměrně vynechávám, o kapelách na ní se bavíme celý rok. Ale stejně doufám, že se tam uvidíme!


Australanovo francouzské dobrodružství. Bokovka dlouholeté pravé ruky Nicka Cavea z poloviny devadesátých let získala celkem kultovní status, Mick Harvey byl prý první, který (některé) Gainsbourgovy texty přeložil do angličtiny. Loňská vinylová reedice přinesla také několik živých koncertů, letos se pokračuje. Anitu Lane s Harveym pochopitelně neuvidíme, zato ale Paula Wallfische prý ano. Hledejte v programu OFF festivalu.


Zase OFF, ale taky Creepy Teepee. King Khan letos vydal po letech nové album s projektem BBQ Show, ale festivaly objíždí s garage funkovým cirkusem The Shrines. Holý pupek jako zbraň, James Brown křížený s Iggy Popem v pastelově východoněmeckých barvách. Královská zábava.


Bonnie ‘Prince' Billy festivaly nesnáší, ale miluje léto a hraní pod korunami stromů. Má to prostě těžké. Někdy se to sejde, na sklonku července se objeví hned na několika open air koncertech v nedalekém Rakousku, například 25. července ve vídeňské Aréně. Óda na křepelku s knedlíky se objevila na posledním albu Singer's Grave a Sea of Tongues, její počátky hledejme před rovnými sedmi lety v jedné vinohradské hospůdce...


Bristolská elektro kolaborace mezi legendárním producentem Adrianem Sherwoodem a místním dubstepovým králem Pinchem opatrně pokračuje již několik let, letos ji stvrdilo album Late Night Endless. Nakažlivě rytmická záležitost plná dubu, roots reggae a afrických motivů. Nečekejte žádné revoluce nebo přepisování žánrových map, ale výtečné pobavení. Nowa Muzyka rekomenduje.


Výsostně australská dark country, pivo ředěné slzami a bouchání pěstmi do stolu. Rozhovor s Cash Savage najdete v letním Full Moonu, živě ji můžete koupit pivo na Colours a několika dalších místech v Česku, například 29. července v pražském Café V lese. Pro fanoušky The Drones, Beasts of Bourbon nebo Nicka Cavea neodkladná povinnost.


The Budos Band měli být tím jménem, které mě přesvědčí k cestě na OFF. Nebudou, jsou to až jejich náhradníci. Algiers v posledních měsícíh zmiňujeme často a právem, prvotina fantastická, na koncerty jsme zvědaví jako poprvé. A podle tohohle videa zase právem. Na viděnou v Katovicích, The Budos Band je mi líto, ale jedu.


Očekávaný tip, jistě. Výstava Geniale Dilletanten a koncert Einstürzende Neubauten v mnichovském Haus der Kunst způsobily čiré dojetí, více si přečtete v zářijovém Full Moonu. Železárny United vystoupí v létě na trenčínském letišti s programem plným největších hitů, třeba dojde i tuhle na klasiku z alba Tabula Rasa.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“