Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #3: Jim White on drums, ladies and gentlemans!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 21.01.2015

Dopředu se přiznám, tohle zavání self promotion. Jenže se nedá nic dělat. Jim White nejezdí do České republiky každý den, naposledy se tu ukázal s tehdy ještě Smogem v pražské Akropolis a to už bude letos rovných deset let. Jim White je nejen skvělý a vyhledávaný bubeník, ale hlavně obrovská osobnost, která dokonale naplňuje to, proč Šejkr vůbec vznikl. Žánry a hranice ho v podstatě nezajímají, hraje si s kým chce a vždycky po svém. V současnosti ho můžete vidět hlavně s projektem Xylouris White, což je něco neuchopitelného mezi jazzem a world music.

Pustíme si pár ukázek z jeho diskografie, nemělo by se ale zapomínat na ostatní. Začínal s kapelou Venom P. Stinger (spolu s Mickem Turnerem, nedávno vyšla celá diskografie v reedici na Drag City) a hrál také s PJ Harvey, Bonnie ‘Prince' Billym, Marianne Faithfull nebo Kimem Salmonem. Australský rodák už dlouho bydlí v Brooklynu, spolu s Xylouris White vystoupí v neděli 1. února v pražském klubu Podnik a doporučuji tenhle koncert neminout. Hned po něm odjíždějí Xylouris White do USA dělat main support Swans na jejich americkém turné. Co se asi tak může stát, když necháte Jima Whitea a Michaela Giru měsíc pohromadě? A teď už sonda do diskografie Jima Whitea.

Polozapomenutá australská skupina, kterou původně založil David McCombs, zpěvák legendárních Triffids. Jim White a Warren Ellis byli členy kapely jen v období okolo alba All Souls Alive z roku 1993. The Blackeyed Susans stále hrají, poslední album je ovšem už z roku 2003. Zpěvák Rob Snarski loni vydal povedenou sólovku Wounded Bird.

=

Holky a písničky, to by Jimu Whiteovi šlo. Cat Power, PJ Harvey nebo Marriane Faithfull by mohli vyprávět. Ovšem jediná, se kterou natočil desku jako rovnocenný partner, byla Nina Nastacia. Před pár lety hrála v pražském Rubínu.

Návrat Crime and the City Solution v roce 2012 byl pozoruhodný z mnoha důvodů a angažmá Jima Whitea rozhodně bylo na jednom z předních míst. Ta sestava byla tak výjimečná, že je v podstatě zázrak, že se povedlo alespoň jedno krátké turné. Zůstalo po nich skvělé album American Twilight.

Domovské Dirty Three asi není třeba moc představovat, ve skladbě Great Waves z alba Cinder zpívá Chan Marshall, se kterou Jim White natočil hned několik alb.

Dirty Three trochu jinak, krátký pokojový koncert pro NPR Music. Zase výjimečné.

A konečně žhavá současnost, spolupráce s řeckým (respektive kyperským) loutnistou Giorgiem Xylourisem. Nezapomeňte, v neděli 1. února v Podniku v Praze.

Info

foto © Manolis Mathioudakis

Live: Xylouris White (au/gr)
01.02.2015 20:00 | Podnik, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace