Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #3: Jim White on drums, ladies and gentlemans!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 21.01.2015

Dopředu se přiznám, tohle zavání self promotion. Jenže se nedá nic dělat. Jim White nejezdí do České republiky každý den, naposledy se tu ukázal s tehdy ještě Smogem v pražské Akropolis a to už bude letos rovných deset let. Jim White je nejen skvělý a vyhledávaný bubeník, ale hlavně obrovská osobnost, která dokonale naplňuje to, proč Šejkr vůbec vznikl. Žánry a hranice ho v podstatě nezajímají, hraje si s kým chce a vždycky po svém. V současnosti ho můžete vidět hlavně s projektem Xylouris White, což je něco neuchopitelného mezi jazzem a world music.

Pustíme si pár ukázek z jeho diskografie, nemělo by se ale zapomínat na ostatní. Začínal s kapelou Venom P. Stinger (spolu s Mickem Turnerem, nedávno vyšla celá diskografie v reedici na Drag City) a hrál také s PJ Harvey, Bonnie ‘Prince' Billym, Marianne Faithfull nebo Kimem Salmonem. Australský rodák už dlouho bydlí v Brooklynu, spolu s Xylouris White vystoupí v neděli 1. února v pražském klubu Podnik a doporučuji tenhle koncert neminout. Hned po něm odjíždějí Xylouris White do USA dělat main support Swans na jejich americkém turné. Co se asi tak může stát, když necháte Jima Whitea a Michaela Giru měsíc pohromadě? A teď už sonda do diskografie Jima Whitea.

Polozapomenutá australská skupina, kterou původně založil David McCombs, zpěvák legendárních Triffids. Jim White a Warren Ellis byli členy kapely jen v období okolo alba All Souls Alive z roku 1993. The Blackeyed Susans stále hrají, poslední album je ovšem už z roku 2003. Zpěvák Rob Snarski loni vydal povedenou sólovku Wounded Bird.

=

Holky a písničky, to by Jimu Whiteovi šlo. Cat Power, PJ Harvey nebo Marriane Faithfull by mohli vyprávět. Ovšem jediná, se kterou natočil desku jako rovnocenný partner, byla Nina Nastacia. Před pár lety hrála v pražském Rubínu.

Návrat Crime and the City Solution v roce 2012 byl pozoruhodný z mnoha důvodů a angažmá Jima Whitea rozhodně bylo na jednom z předních míst. Ta sestava byla tak výjimečná, že je v podstatě zázrak, že se povedlo alespoň jedno krátké turné. Zůstalo po nich skvělé album American Twilight.

Domovské Dirty Three asi není třeba moc představovat, ve skladbě Great Waves z alba Cinder zpívá Chan Marshall, se kterou Jim White natočil hned několik alb.

Dirty Three trochu jinak, krátký pokojový koncert pro NPR Music. Zase výjimečné.

A konečně žhavá současnost, spolupráce s řeckým (respektive kyperským) loutnistou Giorgiem Xylourisem. Nezapomeňte, v neděli 1. února v Podniku v Praze.

Info

foto © Manolis Mathioudakis

Live: Xylouris White (au/gr)
01.02.2015 20:00 | Podnik, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Ment 2023 – to nejlepší

redakce 03.04.2023

Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.

Maledivy, Žižkov... (Žižkovská noc 2023)

Zuzana Jelínková 01.04.2023

V dnešnom izolovanom odcudzenom svete sa vytvoril priestoročasový komunitný ostrovček, anomália, ktorá poskytla zážitok, akému nedostojí ani luxusný výlet na Maledivy.

Švejkovský hyperrealismus (Jan Šafránek)

redakce 31.03.2023

Filozof undergroundu Egon Bondy o malířském stylu královéhradeckého rodáka Jana Šafránka kdysi napsal, že jde o „švejkovský hyperrealismus“.

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace