Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #36: Ticho v Brně

Šejkr #36: Ticho v Brně

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 17.03.2016

Ztichlé dada v Brně aneb Mute Forever. Hudebně zábavní varieté Itch My Ha Ha Ha vrcholí, dnes a zítra se v brněnských klubech otevírají taneční hodiny pro starší a pokročilé. Bez labelu Mute by osmdesátá léta nebyla tím čím jsou, vypočítávání zásluh Daniela Millera by zabralo několik dní a možná i týdnů. Objevení Depeche Mode je jen jedna z mnoha částí parádní mozaiky, kterou Miller okolo Mute vystavěl. Pojďme si projet historii jednoho z nejdůležitějších labelů moderní hudební historie jen tak letem světem, dneska v podvečer nevynechejte masterclass s Danielem Millerem a zítra jeho DJ set a taky koncert Cabaret Voltaire. Plus spousta dalších koncertů a pouštění. Mladší generace mohou kromě hudby zkoumat také dávno odkvetlé taneční kreace unavených pamětníků. Veselo.

Fad Gadget - Collapsing New People


Bez tohohle pána bychom se dnes možná nebavili, právě Frank Tovey neboli Fad Gadget totiž Daniellu MIllerovi představil Depeche Mode. Fad Gadget vydal několik pozoruhodných elektronických alb, pod svým občanským jménem se posléze věnoval klasičtějšímu rocku. Rozhodně nejde o nějakého neopeřeného ptáčka, v Collapsing New People hostuje hned několik členů Einstürzende Neubauten.

Nick Cave and the Bad Seeds - Fifteen Feet of Pure White Snow

Caveova alba z 80. let jsou výjimečná, kazetu s Your Funeral.. My Trial a Tender Pray jsem si musel nahrát hned několikrát. Nemá smysl představovat, klip patří k albu No More Shall We Part, na parketu potkáme spoustu známých tváří. Včetně odkvetlé osmdesátkové popové celebritky Jasona Donovana nebo Warrena Ellise bez vousů.

Mick Harvey & Anita Lane - Initials BB

Mick Harvey pochopitelně účinkoval i v minulém klipu, ale tady je sám za sebe. První z dnes trochu zapomenutých, ale zajímavých alb coververzí Serge Gainsbourga. Loni vyšli na Mute v reedici, taky konečně jako 2LP. Spolu s Harveym si iniciály notuje Anita Lane, dlouholetá přítelkyně Nicka Cavea.

Barry Adamson - Black Amour

Barryho Adamsona jsme si představovali před pár týdny detailně, ve výčtu důležitých milníků labelu Mute ale nemůže chybět. Nejde o velká jména, ale důležitý kontext. Momentálně vycházejí reedice jeho prvních alb, tuhle skladbu najdete na výtečné kolekci The King of Nothing Hill. Za legrací jděte jinam.

Crime and The City Solution - Six Bell Chime

Neba nad Berlínem, je třeba něco dodávat? Další berlínští Australané. Crime nad The City Solution sice střídali města pobytu poměrně pravidelně, ale u Mute vydali komplet celý repertoár, včetně comebackového alba American Twilight. Povinnost.

Arca - Vanity

Mutant Arca a nová éra Mute. Po návratu do vedení firmy se Daniel Miller začal obklopovat starými známými, ale nezapomínal ani na nová jména. Liars, Du Blonde, Zola Jesus, Cold Specks a mnoho dalších, Arca je momentálně jedním z nejžhavějších.

New Order - Tutti Frutti

Loňské angažmá New Order bylo velkou událostí. Známe se věky, říkal Bernard Sumner v rozhovoru pro Full Moon o Danielu Millerovi. Podílníci Factory records u konkurence? Zajímavé paradoxy. Tutti Frutti pořád chutná.

Lift to Experience - Falling From Cloud 9 (Peel Session)

Album Joshe T. Pearsona Last of the Country Gentleman se stalo hitem roku 2011, prý se pilně pracuje na jeho následovníkovi. Ale ještě předtím se vrací Lift to Experience, což nečekal asi nikdo. Zatím je oznámený jediný koncert, chystá se reedice alba The Texas-Jerusalem Crossroads a mělo by toho být mnohem víc...

On Dead Waves - Blue Inside

Jedno z úplně nových jmen, On Dead Waves vychází debutové album v květnu. Tohle by mohlo být jedno z důležitých nových jmen roku 2016, Daniel Miller jednoduše kvalitu pozná.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace