Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #36: Ticho v Brně

Šejkr #36: Ticho v Brně

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 17.03.2016

Ztichlé dada v Brně aneb Mute Forever. Hudebně zábavní varieté Itch My Ha Ha Ha vrcholí, dnes a zítra se v brněnských klubech otevírají taneční hodiny pro starší a pokročilé. Bez labelu Mute by osmdesátá léta nebyla tím čím jsou, vypočítávání zásluh Daniela Millera by zabralo několik dní a možná i týdnů. Objevení Depeche Mode je jen jedna z mnoha částí parádní mozaiky, kterou Miller okolo Mute vystavěl. Pojďme si projet historii jednoho z nejdůležitějších labelů moderní hudební historie jen tak letem světem, dneska v podvečer nevynechejte masterclass s Danielem Millerem a zítra jeho DJ set a taky koncert Cabaret Voltaire. Plus spousta dalších koncertů a pouštění. Mladší generace mohou kromě hudby zkoumat také dávno odkvetlé taneční kreace unavených pamětníků. Veselo.

Fad Gadget - Collapsing New People


Bez tohohle pána bychom se dnes možná nebavili, právě Frank Tovey neboli Fad Gadget totiž Daniellu MIllerovi představil Depeche Mode. Fad Gadget vydal několik pozoruhodných elektronických alb, pod svým občanským jménem se posléze věnoval klasičtějšímu rocku. Rozhodně nejde o nějakého neopeřeného ptáčka, v Collapsing New People hostuje hned několik členů Einstürzende Neubauten.

Nick Cave and the Bad Seeds - Fifteen Feet of Pure White Snow

Caveova alba z 80. let jsou výjimečná, kazetu s Your Funeral.. My Trial a Tender Pray jsem si musel nahrát hned několikrát. Nemá smysl představovat, klip patří k albu No More Shall We Part, na parketu potkáme spoustu známých tváří. Včetně odkvetlé osmdesátkové popové celebritky Jasona Donovana nebo Warrena Ellise bez vousů.

Mick Harvey & Anita Lane - Initials BB

Mick Harvey pochopitelně účinkoval i v minulém klipu, ale tady je sám za sebe. První z dnes trochu zapomenutých, ale zajímavých alb coververzí Serge Gainsbourga. Loni vyšli na Mute v reedici, taky konečně jako 2LP. Spolu s Harveym si iniciály notuje Anita Lane, dlouholetá přítelkyně Nicka Cavea.

Barry Adamson - Black Amour

Barryho Adamsona jsme si představovali před pár týdny detailně, ve výčtu důležitých milníků labelu Mute ale nemůže chybět. Nejde o velká jména, ale důležitý kontext. Momentálně vycházejí reedice jeho prvních alb, tuhle skladbu najdete na výtečné kolekci The King of Nothing Hill. Za legrací jděte jinam.

Crime and The City Solution - Six Bell Chime

Neba nad Berlínem, je třeba něco dodávat? Další berlínští Australané. Crime nad The City Solution sice střídali města pobytu poměrně pravidelně, ale u Mute vydali komplet celý repertoár, včetně comebackového alba American Twilight. Povinnost.

Arca - Vanity

Mutant Arca a nová éra Mute. Po návratu do vedení firmy se Daniel Miller začal obklopovat starými známými, ale nezapomínal ani na nová jména. Liars, Du Blonde, Zola Jesus, Cold Specks a mnoho dalších, Arca je momentálně jedním z nejžhavějších.

New Order - Tutti Frutti

Loňské angažmá New Order bylo velkou událostí. Známe se věky, říkal Bernard Sumner v rozhovoru pro Full Moon o Danielu Millerovi. Podílníci Factory records u konkurence? Zajímavé paradoxy. Tutti Frutti pořád chutná.

Lift to Experience - Falling From Cloud 9 (Peel Session)

Album Joshe T. Pearsona Last of the Country Gentleman se stalo hitem roku 2011, prý se pilně pracuje na jeho následovníkovi. Ale ještě předtím se vrací Lift to Experience, což nečekal asi nikdo. Zatím je oznámený jediný koncert, chystá se reedice alba The Texas-Jerusalem Crossroads a mělo by toho být mnohem víc...

On Dead Waves - Blue Inside

Jedno z úplně nových jmen, On Dead Waves vychází debutové album v květnu. Tohle by mohlo být jedno z důležitých nových jmen roku 2016, Daniel Miller jednoduše kvalitu pozná.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace