Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #4: Groningen City Guide

Šejkr #4: Groningen City Guide

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2015

Až vám bude nějaký Holanďan tvrdit, jak parádní je bydlení na lodi, nevěřte mu. Ta moje se jmenovala Princess a kromě miniaturních hobitích kajut, se kterými se počítalo, trpěla na nefunkční ovladače topení a hlavně fatální nedostatek wi-fi, s čímž se tedy nepočítalo vůbec. To, že byla poslední v řadě u Eemskanaalu a tím pádem suverénně nejdále od centra, byl jen nepatrný detail. Ale co, Eurosonic je jen jednou za rok a v Groningenu je hezky, i když prší nebo sněží jako letos.

“Musel jsem Zlatu držet, aby neskákala z pódia,” říkal Filip, jeden ze zástupců Colours na festivalu a mluvil o show britských The Marmozets. Ty jsem sice neviděl, ale za to o nich slyšel hned z několika zdrojů. Přesně takhle to na Eurosonicu chodí, ve skutečnosti o většině kapel jen slyšíte někoho vyprávět. Report hledejte v novém čísle Full Moonu, řekněme snad jen, že Fumaça Preta nadchli ještě víc, než se čekalo, a české koncerty jsou zase o něco blíže. Takhle nějak to vypadalo, a že je letos už stihli zabookovat na Primavera Sound nebo End of the Road, není žádná náhoda.


Pojďme se ponořit do bezedných holandských record storů, v Groningenu je jich hned několik. Místní Plato je standardně dobré, ale během festivalu se tady většinou hraje, což znamená, že na probírání se regály s deskama můžete rovnou zapomenout. Vlastně jste rádi, že se dostanete dovnitř. Dostal jsem pět minut v second hand oddílu a našel tenhle skvost.


Další tři jsou dokonce v jedné ulici - Steentilstraat. Headline Records je hodně pro pamětníky, ale má svoje kouzlo, naproti o kousek blíž centru jsou dva další, De Jongens van Hemmes (nezáživná všehochuť) a hlavně The Magic Buzz, garážové lahůdkářství. Už je to skoro čtrnáct dní a pořád nevím, proč jsem tam proboha nechal tuhle parádu.


Ranou pod pás je otevření multifunkčního prostoru na jedné z hlavních tříd Oosterstraat - v jednom velkém nebytovém prostoru je kavárna, koncertní místnost, galerie plakátů z místního klubu Vera (více příště) a hromady vinylů. Samozřejmě tuny šrotu, ale třeba také desetipalcový singl Crime & The City Solution. Jo!


Let mi zpříjemňovalo poslední číslo magazínu MOJO, kde se mimo jiné objevila euforická recenze na reedici klasického alba Sparks Kimono My House. Nemohl jsem nekoupit, když mi pár hodin poté přišla jeho dávná holandská edice pod ruku. Mimochodem, prý Sparks nyní pracují společně s Franz Ferdinand na novém albu. Náhody neexistují.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace