Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #44: Aute cuture

Šejkr #44: Aute cuture

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.12.2019

Kompilace ke konci roku jsem začal dělat před nějakou dobou, vlastně ani nevím proč, ale baví mě to stále. A některé přátele prý taky, nebo jsou jen slušní a ohleduplní a občas se zmíní. Letošní rok byl bezesporu bohatý, ale že se s tím budu trápit přes měsíc, to mě nenapadlo. Výsledek najdete níže, dvacet sedm tracků a skoro dvě hodiny, kratší to nešlo. Beztak tam chybí spousta věcí z alb, o kterých jsem si myslel, že je nikdy nemohu vynechat, je tam strašně málo jazzu, například. A žádný Nick Cave.

Těsně před svátky jsme s Mášou v kanclu poslouchali Cocteau Twins, báječnou desku Treasure z roku 1984. Těžko říct, proč mě napadlo ji pustit, každopádně mi udělalo radost, že je Máša zná, a co víc, že je má ráda. Tohle píšu v neděli 29. prosince. Po pár dnech více méně offline provozu brouzdám po obvyklých stránkách a zjišťuji, že zemřel Vaughan Oliver, tvůrce jedinečné vizuální identity labelu 4AD v osmdesátých letech. Právě on, respektive jeho práce do velké míry mohou za víc než jen náklonnost k This Mortal Coil, The Wolfgang Press, Cocteau Twins, Colourbox nebo Red House Painters, a vlastně téměř ke všemu, co 4AD v té době vydali. A taky za to, že vím, jak moc právě na vizuální podobě záleží, jak daleko je možné se díky ní dostat. Vytahuju dávno neposlouchané desky, obaly se vrší na zemi a mi dochází, kolik těch dlouhá léta oblíbených vlastně nemám. To je třeba doplnit. Vaughan Oliver toho udělal strašně moc, zkuste zapátrat. Buď po něm nebo po jeho studiu 23 Envelope.

Ještě ke kompilaci – schválně tam nejsou žádné tracky z desek, které vyjdou příští rok, i když minimálně Algiers, Baxter Dury nebo Keeley Forsyth by si to rozhodně zasloužili. Ale na to je čas, ostatně o Algiers si přečtete už v lednovém Full Moonu. A je na co se těšit, tím myslím samozřejmě desku. Výhled by to ovšem chtělo, tak přidávám poslední klip famózních The DSM IV, na jejichž debut se čeká už skoro dva roky a měl by vyjít záhy. Jejich skladba Killing Your Time by se na kompilaci určitě objevila, už jen kvůli famóznímu zlomu v refrénu, ale je k mání jen na YouTube. Naštěstí zatím každý singl stojí za to, čili ve výběru skončil Funland. Proklamované inspirace v podobě The Fall nebo Suicide nemohou vést špatně, jako kdyby to někdo, kdo pojmenuje kapelu po příručce Americké psychiatrické asociace pro klasifikaci duševních chorob, potřeboval. Další indicie? Eighties Matchbox B-Line Disaster. Tohle musí bavit každého, i když třeba podobně jako já nesnáší tepláky. Hezký nový rok.

Info

foto @ Gerald Jenkins

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Food Moon: Kuchařky bez domova

redakce 05.04.2020

Projekt Kuchařky bez domova neziskové organizace Jako doma se věnuje ženskému bezdomovectví. Jaké dobroty připravují Kuchařky ve své jídelně?

Šejkr na doma: Stará zlatá

Michal Pařízek 04.04.2020

Včerejší anonci nového alba Einstürzende Neubauten doprovodil taky klip, který toho skrývá možná víc než je na první pohled vidět.

Šejkr na doma: Receptory na pochodu

Michal Pařízek 03.04.2020

O třetím oku, mimořádných zážitcích nejen Stanislava Grofa i Marvinu Gayeovi. Hrabe nám, nehrabe?

Hudební vaření na doma: Techno

Sabina Coufalová 03.04.2020

Hluboké óm zajisté pozitivně rozvibruje mysl, ale srdce touží po rovném beatu, praskání synťáků a tucání ve smyčkách. A hlavně tanci, který nemá pravidla ani hranice.

Full Moon 10: Editorské tipy Maxima Horovice

redakce 02.04.2020

Deset let časopisu je dlouhá doba, za kterou vzniklo vážně obrovské množství textů. Aby nezapadly, připomínáme u příležitosti narozenin ty, které nějak utkvěly našim editorům. První Maximův výběr, poslužte si.

Šejkr na doma: Seattle rulez!

Michal Pařízek 02.04.2020

Sub Pop oslavuje třicet dva let na scéně masivní slevou, která běží od včerejška do poloviny dubna a v jejich katalogu je toho na výběr opravdu spousta.

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí (II.)

Petra Juráčková 02.04.2020

Posledně jsem představila některé zahraniční galerie a muzea, které umožňují virtuální náhled do svých sbírek či expozičních prostorů. A tady pár tipů na domácí nabídku.

Full Moon 10: Frontstage #25

apx 01.04.2020

Apaččin editorial v k Full Moonu #25. Dáváme k přečtení online v rámci Maximova editorského výběru toho nejzábavnějšího za deset let časopisu.

Šejkr na doma: Sami v kině

Michal Pařízek 01.04.2020

Já jsem trochu asociál, takže zatím dobrý,“ píše mi kamarádka a rozhodně není sama. Čím dál častěji mě ale napadá, co tohle sociální vytržení s lidmi udělá...

Anime na doma: Čarodějka Kiki, sousedé Jamadovi i tanuki

Karel Veselý 01.04.2020

Nejvyšší level zasvěcení je zhlédnutí všech krátkometrážních filmů promítaných exkluzivně v Muzeu Ghibli v tokijské čtvrti Mitaka.