Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.03.2021

Občas se to vážně sejde. Už několik dnů, týdnů tvrdím, že záleží na počasí. Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost. Navíc asi tušíte, jak to poslední dobou venku vypadalo, i kdyby jen při pohledu z okna. Nejen ve Strašnicích. Původně měl být tenhle text o dalším Šejkru na vlnách, pořád mi to nahrávání doma v divočině moc nejde, navíc vysílat druhý díl zrovna v den, kdy stanice slaví 30 let, je závazek. Měl to být speciální, reminiscenční díl, ale nakonec bude jiný. Stejně jako o Šejkru nebude moc tohle povídání. Ve chvíli, co to píšu, zrovna odvolávají ředitele televize, a hlavně… Chybí mi Hana Hegerová. A Dan Sartain.


O paní Haně psát nemůžu, ne snad že bych nechtěl, ale nevím jak. Stejně to řekli mnohem líp tady pánové Jiří a Pavel. Tam je všechno. Vzpomínám na koncert v Národním, narváno a nedýchatelno. Zážitek jako hrom. Nesnáším „divadelní“ zpěv, nemám rád koncerty v institucích, seděli jsme někde nahoře u střechy, horko jako v pekle. Ale byla to nádhera, do hloubky a napořád. Slova „dnes kráva mého života, mi totiž spásla další rok“ si od toho dne opakuju často. Stejné léto, jiná kaplička. Dan Sartain prvně na Sedmičce, překvapení, zázrak. Kapitálkami a nahlas. Bude to vypadat divně a asi i je, ale podobné „prožití“, podobné položení se do… role. Nikdo jsme ho neznali, Banán sice předem říkal něco o Cashovi, Elvisovi a Johnnym Thundersovi, ale znáte tyhle příměry. Ten večer tam byli všichni. (A taky Epochal, kterej debutoval.) Třicet minut a rovnou k merchi, deska samozřejmost. Teprve doma jsem se podíval, jak se vlastně jmenuje. Join Dan Sartain. Vždycky, když od té doby začne hrát Drama Queen (nebo vlastně cokoli), tak to tak je. Sakra.


„Nemám se dobře, ale dobře to snáším,“ říkala Hana Hegerová na sklonku své kariéry. Umění odejít, další věc, kterou nám tahle dáma – Paní, jak ji oslovovali snad všichni – ukázala. Objednávám nějaké starší desky, měl bych pracovat, třeba psát sloupek, ale těžko se mi poslední dobou soustředí. Hraje mi k tomu Radek Baborák a Orquestrina, společně oslavují Piazollu, vzpomenu si na Zuzku, která minulý týden pronesla: „Já se snad stanu fanouškem Animal Music.“ Pobavilo mě to. Přemýšlím, jak zrovna Libertango zvládnou posluchači Radia 1, ale vlastně je mi to jedno. Navíc to zjemním následnou Grace Jones, která téhle kráse dala tvar před čtyřiceti lety. Zrovna s touhle songou se měla pojit historka, co jsem tu chtěl původně vyprávět, ale není chuť ani nálada. Máme se dobře, ale špatně to snášíme.


Ještě k tomu dnešnímu Šejkru na vlnách. Reminiscenční nebude, i když měl být. Obecně se mi moc vzpomínat nechtělo, ostatně mi to v kontextu Radia 1 ani nepřísluší. A v době, kdy jsem pořad připravoval, mě ani ve snu nenapadlo, že budu za pár dní sedět a vzpomínat na jedno léto 2008. Každopádně dneska v deset, Paní ani Dana Sartaina pouštět nebudu, ale jak jsem říkal, bude tango, a přijdou i Tony Allen, BLK JKS nebo Katastr. A taky pár výletů do roku 1991 nás čeká. Třeba s 270 metrů vysokým Ježíšem, co nemá rád svůj job. To byly tenkrát časy, jak že to říkal Gareth Liddiard? „You can't never leave home, but you can't get back.“

Info

Šejkr 02 na Radio 1 si můžete poslechnout na Mixcloudu.

Šejkr 02, tracklist:

Tony Allen – Cosmosis (feat. Ben Okri & Skepta)
MC 900 ft. Jesus – The City Sleeps
Billy Nomates – Heels
Graham Costello – Eudaimonia
Alicia Breton Ferrer – No Suicide in the Kitchen
BLK JKS – Running/ Asibaleki
Guedra Guedra – When I Run
Dax Pierson – Catch
Amelie Siba – Hold on to Me
KMRU – OT
This Mortal Coil – I Am The Cosmos
Sun Ra – Twin Stars of Thence (Alternate Mix)
Les Conches Velasquez – Cosas de usar
Whispering Sons – Satantango
Cranes – Living and Breathing
Burgr/Štrpka – Na konci tmavej chodby
Kasai Allstars – Olooh, a War Dance for Peace
Daniel Casimir – Safe (Part I) (feat. Moses Boyd, Nubya Garcia, Al MacSween & James Copus)
Julee Cruise – Summer Kisses, Winter Tears
Radek Baborák Orquestrina & Radek Baborák – Libertango
Grace Jones – I've Seen That Face Before (Libertango) [12“ version]
Katastr – Tarehe
Jane Weaver – Solarized
The Drones – Sitting on the Edge of the Bed Crying (live in New York 2007)

foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace