Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 22.04.2021

„Počkej, ale já měl ještě víno, vodu a kávu.“ „Jasně, to je v ceně.“ Valencie opravdu není Barcelona – neomračuje, není tak opojná, extravagantní ani různorodá. A určitě ne tak drahá. Třetí největší město ve Španělsku je vyloženě příjemným místem, sympaticky obyčejným. Na pár dní jsem získal (díky, Davide) azyl ve čtvrti Montolivet, která trochu připomíná určité části Vinohrad, nedaleko se vine Jardi del Turia, úžasný park v bývalém korytu řeky Turia, který se táhne téměř kolem celého města. Úplně jsem zapomněl, co s člověkem udělá jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jaké to je jít se jen tak cournout, bez jasného cíle, nutnosti čehokoli. Zastavit se v jednom z mnoha parků a přečíst si pod pomerančovníkem kapitolu knihy, objednat si café solo do hrnku nebo třeba rovnou oběd. Zejména když vám v bistru La Masía k salátu s tuňákem a vydatné porci místních vyhlášených kalamár dají vše ostatní jen tak, a ještě se diví, že nechcete zákusek. Nebude se mi chtít domů.


Báječnou kompilaci La Ola Interior si užívám už nějaký ten týden, sondu do španělského undergroundového ambientu osmdesátých let mi poslali z labelu Bongo Joe, před pár lety jsem si u nich objednával podobně zkoumavý výběr španělského postpunku. Obskurní nahrávky jsou okouzlující, některé vyvolávají neodbytně cinematický efekt, jiné zas poněkud strašidelné obrazy. K analogovým synťákům se přidávají podivné perkuse i field recordings, deska evokuje náruživý pocit spiklenecké pospolitosti a tajemství, stejně jako slaně lepkavou vůni mořského vzduchu. A to zdaleka nejen proto, že na chytlavém coveru je neznámá osoba v rukodělné masce... kreveťáka. Kluci na Twitteru nedávno říkali, že jsou fanoušci už jen při pohledu na obal, nedivím se, měl jsem to podobně. A zjevně i mnozí další, na Bandcampu zbývá posledních 150 kusů z tisíce. Z druhého pressu. Nějakou z těchhle podivuhodných nahrávek jsem se do playlistů Šejkrů pokoušel napasovat už dávno, ale kdybych si těch pár dní ve Valencii pro sebe neukradl, tak k tomu možná ani nedošlo. Bylo třeba zklidnění, vydechnutí, posazení se na jinou vlnu. Vnitřní vlnu, la ola interior.


Obrázek na obalu kompilace kupodivu s tematikou desky nemá moc společného, nepatří do zmíněné doby a už vůbec ne světadílu. Pochází z krátkého snímku The Red and the Blue Gods amerického režiséra Bena Russella z roku 2005, stejně jako fotka, která tento Šejkr uvozuje, v podivných maskách se baví sám režisér a jeho přátelé. Nálada ale sedí náramně, podobně jako intenzivní blízkost moře i hravost, tajemství a jakési svádivé osamění. Odkud jsi, ptá se chlapík, co mi v jednom z mnoha barů parádní čtvrti Russafa nese malou sklenici místního piva Turia. Una pequeñita, jak tady říkají. Z Česka, odpovídám, soustrastně potřese hlavou s poznámkou, že ví, že na tom nejsme moc dobře. Tady to vypadalo loni na jaře ještě hůř, říká, a podívej dneska. Lidi jsou docela spokojení, semklo nás to. Tenhle pocit je z Valencie skutečně cítit, možná za tím stojí i ten podivný klid, který tu panuje. (Pořád jsme ve Španělsku, sakra – jak to, že se tady nikdo nehádá, netroubí, nediskutuje?) Roušky jsou povinné, ale do šesti si sednete na zahrádku i dovnitř, obchody jsou dokořán, lidi chodí do práce, parků i ke kadeřníkovi, jednoduše žijí. A zjevně dodržují, co mají. Asi to nebude tak růžové, jak to možná navenek vypadá, ale už jen pocit, že by snad mohlo, je příjemný.


Odjet na pár dní bylo jedno z nejlepších rozhodnutí za poslední dobu. Chtěl jsem si koupit nějaké věci, podívat se do galerií, ale nakonec mi stačí jen chodit po ulicích a pozorovat okolí. A pomalu se prokousávat fascinující mystifikací Laurenta Bineta Civilizace, vracet se k některým pasážím, bavit se. A díky úplně jinému naladění taky od základu překopat playlist dnešního Šejkru – kromě Vincentky nebo Sinead O’Brien budou nakonec i Sylvie Kreusch (dřív Warhaus), Djinn nebo Planety, na jejich Rýnské zlato jsem taky přišel pozdě. A pochopitelně ukázky z La Ola Interior, i proto, že na Bandcampu teď zbývá ještě o jeden vinyl méně. Nebude se mi chtít tuhle vnitřní vlnu opustit. Nebude se mi chtít domů.

Info

Šejkr 22. 4. 2021, tracklist

Sinead O’Brien – Kid Stuff
Graham Costello – Impetu
Sylvie Kreusch – Just a Touch Away
Moses Boyd – Dancing in the Dark (feat. Obongjayar)
The Notwist – Al Sur (feat. Juana Molina)
God and Eve – Death
Nun Gun – The Superman (feat. Mark Stewart)
QOQEQA – Puntea
Spelling – Little Deer
Victor Nubla – Chandernagor
Protomartyr – Worm in Heaven
Black Midi – John L
Black Midi – Despair
Kid Congo & The Pink Monkey Birds – Sean Delear
Sinks – Serotonin
Alan Vega – Samurai
Javier Segura – Malagueñas 2
Planety – Tři zavolání
Scorn – Talk Whiff (feat. Jason Williamson)
The Pearls – Groovy Beat
Nun Gun – Gold Mine (feat. ONO)
Djinn – Creator of Creation
St. Vincent – The Melting of the Sun
Galt MacDermot – The Flesh Failures (Let The Sunshine In)

foto © IFFR

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace