Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #78: Potopa

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné. V provizorní zasedačce v lobby nad schody kromě opuštěných židlí potkávám kurátora Petra Nedomu a zdvořile se ptám, zda ještě mohu dovnitř. „Pochopitelně,“ odvětí: „Vpravo je instalace k nahlédnutí, pak se dejte doleva.“ A vlevo jsem se málem ztratil. Tam byla Potopa.


O výstavě Jiřího Příhody si přečtete víc v květnovém Full Moonu, ale pár dalších slov si neodpustím. Autor v doprovodném videu k výstavě zmiňuje, že si vybral název Void zejména pro to, že tohle slovo má v češtině mnoho významů, ze všech možných zdůrazňuje termín zneplatnění. (Osobně se mi líbí spíš poněkud škodolibá nicota, ale to nechme stranou.) Zneplatnění je pochopitelné, Příhoda svými objekty zcela přepisuje prostory galerie, návštěvníky záměrně mate a oslňuje, ukazuje nové možnosti, cesty a průchody. A hlavně nabízí další řešení a vyzývá k přemýšlení nad novými významy. Co víc si v těchto neklidných dnech přát? Návštěvu Rudolfina rozhodně zvažte.


Poslední dny byly zase zatraceně perné, víkend strávený na Sharpu ve finiši květnového čísla chyběl, ale stálo to za to, ne že ne. Stejně tak i narozeniny, které jsem původně ani slavit nechtěl. Nakonec se to všechno sešlo do jednoho těžkého týdne, ale nějak jsme to číslo zvládli. Dneska jsme ho poslali do tisku, těšte se. Pár věcí z něj se odrazilo do dnešního playlistu, stejně ale v posledních dnech poslouchám skoro nejvíc cover Rise Above od Ibeyi. Docela by mě zajímalo, co na tuhle verzi Greg Ginn říká. Žádné hlasité kytary, jen pomalý houpavý rytmus, zároveň slova „try to stop us; it's no use! we are born with a chance“ snad nikdy nezněla silněji. Nějak se mi to propojilo se silným textem na Seznamu, který si budu ordinovat vždycky, když bude docházet kredit a energie.


Potopa. Zajímavé slovo, zneklidňující samo o sobě. Jenže Příhodova instalace má úplně opačný efekt. Alespoň na mě. Pohltí, ale příjemně. Během prohlídky jsem se do jejího namodralého stínu vrátil hned několikrát, a když jsem se tenhle týden ocitl po schůzce nedaleko galerie, tak jsem se tam pro pár okamžiků uklidňujícího pocitu zastavil ještě jednou. A ne naposledy. Tohle by měl být ten zen? Pokud ano, jsem za. Pomalu se procházet pod „vodní“ hladinou mi prostě najelo náramně meditativně, dokonce jsem si vypnul hudbu ve sluchátkách a jen tak tam… byl. Napadlo mě, že bych tuhle instalaci mohl mít doma. Chodil bych si tam přemýšlet nebo se jenom uklidňovat. Ostatně bude třeba, letos toho máme před sebou ještě hodně. Ale člověk nemůže mít všechno a jak říká Lukáš: „Nechce se mi čekat, nemám na výběr.“

Dneska v osm na Radiu 1 pochopitelně s Ibeyi, Duklou, BLK JKS nebo Congotronics International, staví se i Nuha Ruby Ra, DaKooka nebo Etceteral. Rise Above.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Congotronics International – Resila
Kae Tempest – Move
Desire – Black Latex
Tolstoys – Mirror Me (Young Aesthete Remix)
Nick Walters – Singularity
Saajtak – Big Exit
Daniel Villareal – In/On
Širom – I Unveil a Peppercorn to See It Vanish
Nuha Ruby Ra – My Voice
Spoon – Lucifer on the Sofa
Junior Y Su Equipo – Alegrate
Etceteral – Telesterion
Ibeyi – Rise Above (feat. Berwyn)
Anteloper – One Living Genus
Sleaford Mods – Mork n Mindy (feat. Billy Nomates) [Live at Nottz Arena]
Donna Thompson – Matchstick
Shabaka & The Ancestors – Go My Heart, Go to Heaven
Oumou Sangaré – Kêlê Magni
Shilpa Ray – Male Feminist
Dakooka – Refugee
Dukla – Moře 5:36
The B-52’s – Give Me Back My Man
BLK JKS – Mme Kelapile
Elza Soares – Firmeza
Hercules & Love Affair, feat. Anohni – Poisonous Storytelling
Congotronics International – Super Duper Rescue Allstars
Pulp – Common People (Live at Glastonbury Festival 1995)

foto © se svolením Jiřího Příhody

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

Petr Mareš 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace