Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #78: Potopa

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné. V provizorní zasedačce v lobby nad schody kromě opuštěných židlí potkávám kurátora Petra Nedomu a zdvořile se ptám, zda ještě mohu dovnitř. „Pochopitelně,“ odvětí: „Vpravo je instalace k nahlédnutí, pak se dejte doleva.“ A vlevo jsem se málem ztratil. Tam byla Potopa.


O výstavě Jiřího Příhody si přečtete víc v květnovém Full Moonu, ale pár dalších slov si neodpustím. Autor v doprovodném videu k výstavě zmiňuje, že si vybral název Void zejména pro to, že tohle slovo má v češtině mnoho významů, ze všech možných zdůrazňuje termín zneplatnění. (Osobně se mi líbí spíš poněkud škodolibá nicota, ale to nechme stranou.) Zneplatnění je pochopitelné, Příhoda svými objekty zcela přepisuje prostory galerie, návštěvníky záměrně mate a oslňuje, ukazuje nové možnosti, cesty a průchody. A hlavně nabízí další řešení a vyzývá k přemýšlení nad novými významy. Co víc si v těchto neklidných dnech přát? Návštěvu Rudolfina rozhodně zvažte.


Poslední dny byly zase zatraceně perné, víkend strávený na Sharpu ve finiši květnového čísla chyběl, ale stálo to za to, ne že ne. Stejně tak i narozeniny, které jsem původně ani slavit nechtěl. Nakonec se to všechno sešlo do jednoho těžkého týdne, ale nějak jsme to číslo zvládli. Dneska jsme ho poslali do tisku, těšte se. Pár věcí z něj se odrazilo do dnešního playlistu, stejně ale v posledních dnech poslouchám skoro nejvíc cover Rise Above od Ibeyi. Docela by mě zajímalo, co na tuhle verzi Greg Ginn říká. Žádné hlasité kytary, jen pomalý houpavý rytmus, zároveň slova „try to stop us; it's no use! we are born with a chance“ snad nikdy nezněla silněji. Nějak se mi to propojilo se silným textem na Seznamu, který si budu ordinovat vždycky, když bude docházet kredit a energie.


Potopa. Zajímavé slovo, zneklidňující samo o sobě. Jenže Příhodova instalace má úplně opačný efekt. Alespoň na mě. Pohltí, ale příjemně. Během prohlídky jsem se do jejího namodralého stínu vrátil hned několikrát, a když jsem se tenhle týden ocitl po schůzce nedaleko galerie, tak jsem se tam pro pár okamžiků uklidňujícího pocitu zastavil ještě jednou. A ne naposledy. Tohle by měl být ten zen? Pokud ano, jsem za. Pomalu se procházet pod „vodní“ hladinou mi prostě najelo náramně meditativně, dokonce jsem si vypnul hudbu ve sluchátkách a jen tak tam… byl. Napadlo mě, že bych tuhle instalaci mohl mít doma. Chodil bych si tam přemýšlet nebo se jenom uklidňovat. Ostatně bude třeba, letos toho máme před sebou ještě hodně. Ale člověk nemůže mít všechno a jak říká Lukáš: „Nechce se mi čekat, nemám na výběr.“

Dneska v osm na Radiu 1 pochopitelně s Ibeyi, Duklou, BLK JKS nebo Congotronics International, staví se i Nuha Ruby Ra, DaKooka nebo Etceteral. Rise Above.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Congotronics International – Resila
Kae Tempest – Move
Desire – Black Latex
Tolstoys – Mirror Me (Young Aesthete Remix)
Nick Walters – Singularity
Saajtak – Big Exit
Daniel Villareal – In/On
Širom – I Unveil a Peppercorn to See It Vanish
Nuha Ruby Ra – My Voice
Spoon – Lucifer on the Sofa
Junior Y Su Equipo – Alegrate
Etceteral – Telesterion
Ibeyi – Rise Above (feat. Berwyn)
Anteloper – One Living Genus
Sleaford Mods – Mork n Mindy (feat. Billy Nomates) [Live at Nottz Arena]
Donna Thompson – Matchstick
Shabaka & The Ancestors – Go My Heart, Go to Heaven
Oumou Sangaré – Kêlê Magni
Shilpa Ray – Male Feminist
Dakooka – Refugee
Dukla – Moře 5:36
The B-52’s – Give Me Back My Man
BLK JKS – Mme Kelapile
Elza Soares – Firmeza
Hercules & Love Affair, feat. Anohni – Poisonous Storytelling
Congotronics International – Super Duper Rescue Allstars
Pulp – Common People (Live at Glastonbury Festival 1995)

foto © se svolením Jiřího Příhody

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace