Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2022

Vážně jsem se snažil. Opravdu. Jenže se zas ukázalo, že elektronické podoby festivalů prostě nejsou mojí disciplínou. Z nabitého programu letošního ročníku Eurosonic Noorderslag jsem viděl ukázky ze sotva deseti koncertů, a to ještě skoro polovinu zpětně. A i u toho jsem si připadal marně. Nezklamaly tracky ani kvalita videí a nakonec zase tolik nevadil ani nelícující synchron Anny B. Savage, tedy nejenom její. Šlo spíš o pocit. Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete.

Začíná mi připadat, že jsem to s těmi nadějnými vyhlídkami minule trochu přehnal. I když ono je to složité, sinusoida nálady se odstřeďuje čím dál víc, v posledních týdnech navíc jen jedním směrem. Neodhadnutelný leden tomu nepřispívá, podobně jako stres z uzávěrek všeho možného nebo ten mordor venku. Ale co, zítra bude... jinak. Daleko víc vadí, že se mi pořád nedaří poslouchat novou hudbu, špatně se soustředím a mozek novinky spíš nepřijímá. Podvědomě vyhledává jistoty a staré známé. Tohle je taky obraz „krize“, s tím už bychom taktéž měli umět zacházet. Naštěstí všechno posunula čtveřice Combo Chimbita, respektive jejich novinka IRÉ, která vyšla právě dneska. Trochu se mi ulevilo. První velká deska letos, ta mi vydrží nadlouho. „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco,“ zpívá Caroline Oliveros. V dobrém i zlém.

Pobavil mě jeden z editorialů Erika Taberyho v Respektu, ten si musím uložit a předkládat ho jako exemplární příklad, až mi zase někdo bude říkat, že v úvodnících mluvím málo o novém čísle a ukazuju imprese. Nejlepší. Nejde jen o to, že je to skvěle napsané, hlavně je to pravda. Že jsou detektivky skvělá únikovka, víme dávno, ale přemýšlet o významu příběhů s uzavřeným koncem v současném kontextu mě nenapadlo. Možná právě horizont je něco, co nám dneska chybí, co postrádáme. Ať už by měl být ten obraz jakýkoli. Tabery zároveň dává k dobru těžké bonmoty typu „snad každý zdejší kraj má už svůj televizní kriminální seriál“. Sakra, proč tohle nenapadlo mě? Alespoň bych měl co odpovídat známým. V posledním týdnu mi volali hned dva lidi, které jsem neviděl snad dvacet let s tím, jestli se taky dívám na Devadesátky. Nedívám, ale... Jako proč? Vrací se mi obraz divné párty u obrazovky.

Eurosonic jsem sice u monitoru trávit nedokázal, ale to neznamená, že jsem si jeho program pečlivě neprozkoumal. Desku katalánské rapperky Santy Salut vyhlížím netrpělivě už nějakou dobu, podobně jako další tracky Émilie Tiersen, vystupující pod nickem Quinquis. Ukázky od obou najdete v dnešním pořadu, podobně jako strašidelnou melodii od Sylvie Kreusch nebo zmíněné Combo Chimbita. Plus čekejte skvělý singl od Tolstoys nebo další ukázku talentu Alicie Breton Ferrer, která nejen že neumí nahrát průměrný track, navíc je obdařena superschopností vymýšlet názvy. Sacrificial Chanting Mood, nádhera. A zase – proč tohle nenapadlo mě? Inu, pokud jsem tady, tak proto, že si to zasloužím. Caroline Oliveros má pravdu.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Future Kult – Hidalgo
Sacrificial Chanting Mood – Reading Glasses
Bodega – Doers
Disco Ocultista – River
Kee Avil – See, My Shadow
Quinquis – Adkrog
Sons of the Sun – Shake It
Rokia Koné & Jacknife Lee – Kurunba
DoomCannon – Amalgamation
Santa Salut – Self Love
Janko Nilovic – Black on a White Ground
Sylvia Kreusch – Haunting Melody
Owiny Sigoma Band – Changamooka
Nik Colk Void – Interruption Is Good
Destroyer – Eat the Wine, Drink the Bread
King Garbage – Moster Truck
Tolstoys – Gentle
Okzharp & Manthe Ribane – Never Say Never
Combo Chimbita – Yo Me Lo Merezco
Kojey Radical – Payback (feat. Knucks)
Nathaniel Merriweather – Sex (I’m A)
Midlake – Bethel Wood
Linqua Franqa – Wurk
Fæ Bestia – Alien Money Talk
Carmen Villain – Subtle Bodies (Huerco S. version)
Modern Studies – Light a Fire
This Mortal Coil – Strength of Strings
Einstürzende Neubauten – Good Morning Everybody

foto © Purvis Young

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace