Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit. Ano, zase covid, já vím, ale ve světle toho, jak růžově to podle vyjádření snad všech politiků aktuálně vypadá, mi nějak… není dobře po těle. „Rušíme opatření, pro kulturu je to dobrá zpráva,“ říká ministr kultury Martin Baxa. Nejsem z těch, co by chtěli něco brzdit, jen mi to přijde snad až příliš rychlé a bezstarostné. Mnohem bližší mi jsou slova „všechno bylo v mlze/ odpovim ti ráno/ prodali jsme léto/ kolik v kapse máš?“ z prvního singlu vinohradského projektu Ocún. Lukáš Vydra se tak nějak nenápadně stává jedním z nejzajímavějších domácích textařů, klobouček. (Eh, edit. Slova o Lukášovi platí, ale tuhle věc napsal jinej vinohradskej štramák. Props směřuje k Františkovi, pardon.)


Tento týden jsme se konečně dostali k úklidu ve skladu Full Moonu, vždycky bylo něco přednějšího. Nejsem ten typ, co příliš žije minulostí, ale přerovnávání starých vydání přineslo tunu vzpomínek, mrcha nostalgie občas dostihne i silnější povahy. Brzy to bude dvanáct let, koukám na obálky starých čísel a zpětně si vzpomínám na některé texty a kupodivu hlavně na chyby, které se v mnoha z nich objevily. Proč si člověk vždycky vybaví jako první omyly? Rukama mi projde číslo s Lou Reedem na titulce, vzpomenu si zase na Janino (oprávněné) rozhořčení nad tím, že bychom mohli udělat anketu, jak na něj vzpomínají domácí osobnosti, i na to, že na titulní straně měla být úplně jiná fotka. Ano, občas komunikace vázla, aby taky ne. Dvanáct let, pomalu historie.


Stále jsem v područí vábivě magické cumbie Combo Chimbita, a ještě to nějakou dobu potrvá. Recenzi najdete v novém čísle, vychází příští týden, vůbec se toho okolo Full Moonu teď bude dít hodně. Brzy budeme oznamovat program Full Moon Stage na Colours (těšte se) a bohužel také rušit jeden zahraniční koncert, ale přijdou zase jiné věci. Náramně mě baví také novinka Alabastera dePlumea, parádní je i loňská deska švédského projektu Dina Ögon, kterou jsem objevil teprve nedávno, o novém singlu Rosalíi nemluvě. Už aby ta deska byla. Stejně jako kazeta Adely Mede, dva zveřejněné tracky poslouchám pomalu každý den. Před chvílí přišlo oznámení, že bude na Sharpeu. Není divu, že tam jezdím rád.


Jestli jsme prodali léto, si netroufám tvrdit. Predikce jsem si zakázal dávno, i když se občas neuhlídám. Nápadů, co máme ještě do té doby před sebou, je fůra, nedávno jsem konečně dorazil téma plánované knihy, to bude taky ještě práce. O čem bude? Ocún zase pomohou: „Neukážu, co v dlaních mám.“ Při úklidu ve skladu jsme mimo jiné našli moji zapomenutou čepici z loňské Besedy, stejně jako část dětské sedačky našeho někdejšího grafika Martina, která tam byla asi drahně let. Chceš to ještě? píšu mu, a on, že prý vyhoďte to. Jasně, vyrostli, odpovídám, a slibuju, že někdy zajdeme na kafe. Snad dřív než v létě.

Dneska ze strašnické divočiny se všemi zmíněnými, spousta toho přibyla na poslední chvíli. Plus taky Monos, Dälek, Go Dugong nebo báječná Geraldine od Gallon Drunk. V osm večer na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Fabrice Bourgelle

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace