Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2022

„Jinak tady máme ještě černej gin, když ho zaleješ tonikem, tak změní barvu na modrou. To je teď moje oblíbená věc, snažím se to nabízet a zrovna vy dva vypadáte, že byste to měli vyzkoušet.“ Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách a ukázalo se to jako výhra. Bylo dobře, skoro jako na… Marzu.

Upřímně se mi tam strašně nechtělo. Tradičně šílený začátek týdne, v nohách ještě nedělní koncert Fontaines D.C. (v hlavě ne, je mi líto), navíc ta štreka nazpátek. Ale nakonec jsem se hecnul a byl z toho jeden z nejlepších zážitků posledních měsíců. Johna Granta jsem kdysi objevil ještě s kapelou The Czars, první sólovku Queen of Denmark jsem v době, kdy vyšla, poslouchal téměř nonstop a set před Wilco si taky pamatuju víc než koncert hlavních hvězd. V MeetFactory hrál před pár dny právě hlavně z ní, moc lidí tam nakonec pohříchu nebylo, ale slzelo se o sto šest. Vsadím se, že si tenhle zážitek bude pamatovat každý, kdo tam byl. „Vždycky si představuju jídla, o kterých tam zpívá,“ svěřila se mi u písně Marz kamarádka, kterou jsem v sále potkal. Vědoucně jsem kýval a najednou mi došlo, že jsem to tehdy v roce 2010 míval stejně. A dokonce jsem přemýšlel o tom, jak asi mohou chutnat. „Almond caramel frappe pineapple root beer, Black and white big apple Henry Ford sweetheart maple tea.“ Sakra, jak jsem na to mohl zapomenout?


Vůbec je to s těmi vzpomínkami zajímavé. Nemám teď ani na mysli, že zapomínáme. Spíš mi nedávno došlo, jak bývá složité si vzpomenout na něco hezkého. Jedna věc je doomscrolling, další válka nebo covid, navíc se nám občas z toho tempa a záplavy informací v hlavě tvoří podobně nedostižné kombinace jako ve zmíněné písni Johna Granta. Zapomněli jsme na to, že máme taky příjemné vzpomínky? Možná. „Už jste na to zapomněli, ale prezidentem se může nakonec i v Česku stát docela obyčejný chlapík či žena, kteří výkon funkce zvládnou docela civilně, bez té nekonečně trapné vekslácko-křupanské pompy,“ píše v komentáři na Seznamu Jindřich Šídlo. Ano. Nemám potřebu komentovat Zemana nebo Nohavicu, z čehož se teď stala móda, spíš mi jde o princip. Zkusit si uvědomit, že vzpomínání může být i potěchou, aniž by si u toho člověk musel připadat provinile, je někdy pěkná řehole.

„Byla to cukrárna, kam jsem chodil jako malý. Majitel se jmenoval Marzetti, proto se tomu říkalo zkráceně Marz,“ říká o zmíněné písni John Grant. Žádné sofistikované metafory, žádné jinotaje – prostě ohlédnutí za nevinnými časy, kdy se člověk ještě tolik netrápil. Tohle potřebujeme občas všichni, i když je jasné, že „některé díry je těžké obejít“, jak říká Joshua Idehen. Ještě jsem chtěl říct, že ten gin (připomínal Fernet Branca) skutečně zmodral, Švihačka dosvědčí. Dostali jsme k němu dokonce dva různě ochucené toniky, se kterým z nich to chutnalo lépe, už si… nepamatuji.

Dneska večer na Radiu 1 to nakonec asi nebude tak pestré jako nabídka v někdejší oblíbené cukrárně Johna Granta, i když jsem se snažil. Přijde Joshua Idehen, Dukla, Hannah Peel nebo Arleta, zvlášť hrdej pak jsem na mash-up Mai Mai Mai, Rosalíe a Gila Evanse. A zatančí si Hermiona i Harry. CUUUUuuuuuute.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Jane Weaver – Oblique Fantasy
Joshua Idehen & LOOR – Kill The Bill (My Spirit is Not For Kettling)
Jon Spencer & the Hitmakers – Death Ray
The Shadracks – Love Me
Lalalar – İsyanlar
Anadol – Felicita Lale
Tomáš Niesner – K břehům
Combo Chimbita – La Perla
Mai Mai Mai – Fimmene Fimmene (feat. Vera Di Lecce)
Rosalía – CUUUUuuuuuute
Gil Evans – Las Vegas Tango
Mueran Humanos – Horas tristes
Shilpa Ray – Lawsuits and Suicide
John Grant – Marz
Ethel Cain – Gibson Girl
Dukla – Bílá hora
Suicide – Diamonds, Fur Coat, Champagne (2022 - Remaster)
Warhaus – Control
Juçara Marçal – Sem cais
Hannah Peel & Paraorchestra – If After Weeks of Early Sun
Lalalar – Hi̇ç Mutlu Olmam Daha İyi̇
Marie Pierre – Can't Go Through (W/ Life) [Dancehall Version]
Infinity Knives & Brian Ennals – Death of a Constable
Arleta – weapon
Joshua Idehen – Don’t You Give Up On Me
Nick Cave & The Bad Seeds – O Children

foto @ Colita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

Petr Mareš 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace