Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2022

„Jinak tady máme ještě černej gin, když ho zaleješ tonikem, tak změní barvu na modrou. To je teď moje oblíbená věc, snažím se to nabízet a zrovna vy dva vypadáte, že byste to měli vyzkoušet.“ Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách a ukázalo se to jako výhra. Bylo dobře, skoro jako na… Marzu.

Upřímně se mi tam strašně nechtělo. Tradičně šílený začátek týdne, v nohách ještě nedělní koncert Fontaines D.C. (v hlavě ne, je mi líto), navíc ta štreka nazpátek. Ale nakonec jsem se hecnul a byl z toho jeden z nejlepších zážitků posledních měsíců. Johna Granta jsem kdysi objevil ještě s kapelou The Czars, první sólovku Queen of Denmark jsem v době, kdy vyšla, poslouchal téměř nonstop a set před Wilco si taky pamatuju víc než koncert hlavních hvězd. V MeetFactory hrál před pár dny právě hlavně z ní, moc lidí tam nakonec pohříchu nebylo, ale slzelo se o sto šest. Vsadím se, že si tenhle zážitek bude pamatovat každý, kdo tam byl. „Vždycky si představuju jídla, o kterých tam zpívá,“ svěřila se mi u písně Marz kamarádka, kterou jsem v sále potkal. Vědoucně jsem kýval a najednou mi došlo, že jsem to tehdy v roce 2010 míval stejně. A dokonce jsem přemýšlel o tom, jak asi mohou chutnat. „Almond caramel frappe pineapple root beer, Black and white big apple Henry Ford sweetheart maple tea.“ Sakra, jak jsem na to mohl zapomenout?


Vůbec je to s těmi vzpomínkami zajímavé. Nemám teď ani na mysli, že zapomínáme. Spíš mi nedávno došlo, jak bývá složité si vzpomenout na něco hezkého. Jedna věc je doomscrolling, další válka nebo covid, navíc se nám občas z toho tempa a záplavy informací v hlavě tvoří podobně nedostižné kombinace jako ve zmíněné písni Johna Granta. Zapomněli jsme na to, že máme taky příjemné vzpomínky? Možná. „Už jste na to zapomněli, ale prezidentem se může nakonec i v Česku stát docela obyčejný chlapík či žena, kteří výkon funkce zvládnou docela civilně, bez té nekonečně trapné vekslácko-křupanské pompy,“ píše v komentáři na Seznamu Jindřich Šídlo. Ano. Nemám potřebu komentovat Zemana nebo Nohavicu, z čehož se teď stala móda, spíš mi jde o princip. Zkusit si uvědomit, že vzpomínání může být i potěchou, aniž by si u toho člověk musel připadat provinile, je někdy pěkná řehole.

„Byla to cukrárna, kam jsem chodil jako malý. Majitel se jmenoval Marzetti, proto se tomu říkalo zkráceně Marz,“ říká o zmíněné písni John Grant. Žádné sofistikované metafory, žádné jinotaje – prostě ohlédnutí za nevinnými časy, kdy se člověk ještě tolik netrápil. Tohle potřebujeme občas všichni, i když je jasné, že „některé díry je těžké obejít“, jak říká Joshua Idehen. Ještě jsem chtěl říct, že ten gin (připomínal Fernet Branca) skutečně zmodral, Švihačka dosvědčí. Dostali jsme k němu dokonce dva různě ochucené toniky, se kterým z nich to chutnalo lépe, už si… nepamatuji.

Dneska večer na Radiu 1 to nakonec asi nebude tak pestré jako nabídka v někdejší oblíbené cukrárně Johna Granta, i když jsem se snažil. Přijde Joshua Idehen, Dukla, Hannah Peel nebo Arleta, zvlášť hrdej pak jsem na mash-up Mai Mai Mai, Rosalíe a Gila Evanse. A zatančí si Hermiona i Harry. CUUUUuuuuuute.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Jane Weaver – Oblique Fantasy
Joshua Idehen & LOOR – Kill The Bill (My Spirit is Not For Kettling)
Jon Spencer & the Hitmakers – Death Ray
The Shadracks – Love Me
Lalalar – İsyanlar
Anadol – Felicita Lale
Tomáš Niesner – K břehům
Combo Chimbita – La Perla
Mai Mai Mai – Fimmene Fimmene (feat. Vera Di Lecce)
Rosalía – CUUUUuuuuuute
Gil Evans – Las Vegas Tango
Mueran Humanos – Horas tristes
Shilpa Ray – Lawsuits and Suicide
John Grant – Marz
Ethel Cain – Gibson Girl
Dukla – Bílá hora
Suicide – Diamonds, Fur Coat, Champagne (2022 - Remaster)
Warhaus – Control
Juçara Marçal – Sem cais
Hannah Peel & Paraorchestra – If After Weeks of Early Sun
Lalalar – Hi̇ç Mutlu Olmam Daha İyi̇
Marie Pierre – Can't Go Through (W/ Life) [Dancehall Version]
Infinity Knives & Brian Ennals – Death of a Constable
Arleta – weapon
Joshua Idehen – Don’t You Give Up On Me
Nick Cave & The Bad Seeds – O Children

foto @ Colita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace