Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.02.2015

Minulý Šejkr byl věnován The Pop Group, o jejich albu Citizen Zombie jsme psali v únorovém Full Moonu a rozhovor s Markem Stewartem najdete v čísle, které jsme před chvílí odeslali do tiskárny. Zajímavou konfrontaci přinesla náhoda: o pár dní později, než vyšlo album Citizen Zombie, přichází s novinkou Gang of Four, jejich souputníci a další post-punková legenda.

Gang of Four jsou ovšem úplně jiný případ, narozdíl od bristolských buřičů se naplno vrátili již v roce 2004 a posledním zakládajícím členem v sestavě je kytarista Andy Gill. Účast Alison Mosshart slibovala hodně, nakonec právě písně s její účastí Broken Talk a hlavně England’s In My Bones jsou jasnými vrcholy novinky* What Happens Next*.


Jinak ale bohužel nová kolekce Gang of Four zdaleka nedosahuje úrovně alba The Pop Group, z post-punku zůstal v jejich podání jen poněkud vyčpělý odér a nečekaně “hodný” zvuk. Po někdejší nekompromisnosti zůstala jen velká černá díra, kterou rozhodně nezaplnila podobně unavená německá hvězda Herbert Grönemeyer. Možná není úplně fér srovnávat nové album s jejich už dávno klasickými singly ze sedmdesátých let, jenže výjimečnost návratu The Pop Group je právě v tom, že to s klidem můžeme udělat. V jejich případě se skutečně můžeme těšit, co se stane příště.


O Sleaford Mods, dvojici z Nottinghamu, se v poslední době hodně mluví. Prorazili s loňským albem Divided & Exit, ale dlužno dodat, že už předchozí kolekce Austerity Dogs měla obdobné kvality. Sleaford Mods okouzlují nekompromisností, nad ostrým a jednoduchým elektro podkladem přednáší Jason Williamson ujeté příběhy plné vulgarit a nečitelného přízvuku.


Sleaford Mods snadno připomenou The Fall, Iana Duryho, Crass nebo třeba The Streets, daleko raději vězí v post-punkovém bahně, než by se chlubili hiphopovými skills. Přímé sloganovité refrény, jasně ložené názory a plechovka piva pořád po ruce. Zajímavé je, jak rozdílné lidi Sleaford Mods oslovují - singlovou kompilaci Chupped Up + jim vydal Mike Patton na svojí značce Ipecac, zbrusu nové EP vyšlo zase na labelu Invada, který spravuje Geoff Barrow z Portishead, a na novou desku si je pozvali The Prodigy.


Smutná zpráva přišla před pár dny ze skotského Glasgow, necelý rok po vydání skvělého debutu Amphetamine Blues se rozpadli The Amazing Snakeheads. Trojice vedená zpěvákem a kytaristou Dalem Barclayem proslula výjimečnými koncerty, přísahali na Jerryho Leeho Lewise, Jona Spencera, Birthday Party nebo Suicide, škoda jich.


Na závěr dvě úplně nová jména z Ostrovů - The New Southern Electrikk z Manchesteru stejně jako londýnskou čtveřici The Turning doporučuje webový server Louder Than War, který se rozhodně vyplatí sledovat. Jeho šéf John Robb v kostech cítí nejen Anglii, ale především pořádné talenty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.