Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.02.2015

Minulý Šejkr byl věnován The Pop Group, o jejich albu Citizen Zombie jsme psali v únorovém Full Moonu a rozhovor s Markem Stewartem najdete v čísle, které jsme před chvílí odeslali do tiskárny. Zajímavou konfrontaci přinesla náhoda: o pár dní později, než vyšlo album Citizen Zombie, přichází s novinkou Gang of Four, jejich souputníci a další post-punková legenda.

Gang of Four jsou ovšem úplně jiný případ, narozdíl od bristolských buřičů se naplno vrátili již v roce 2004 a posledním zakládajícím členem v sestavě je kytarista Andy Gill. Účast Alison Mosshart slibovala hodně, nakonec právě písně s její účastí Broken Talk a hlavně England’s In My Bones jsou jasnými vrcholy novinky* What Happens Next*.


Jinak ale bohužel nová kolekce Gang of Four zdaleka nedosahuje úrovně alba The Pop Group, z post-punku zůstal v jejich podání jen poněkud vyčpělý odér a nečekaně “hodný” zvuk. Po někdejší nekompromisnosti zůstala jen velká černá díra, kterou rozhodně nezaplnila podobně unavená německá hvězda Herbert Grönemeyer. Možná není úplně fér srovnávat nové album s jejich už dávno klasickými singly ze sedmdesátých let, jenže výjimečnost návratu The Pop Group je právě v tom, že to s klidem můžeme udělat. V jejich případě se skutečně můžeme těšit, co se stane příště.


O Sleaford Mods, dvojici z Nottinghamu, se v poslední době hodně mluví. Prorazili s loňským albem Divided & Exit, ale dlužno dodat, že už předchozí kolekce Austerity Dogs měla obdobné kvality. Sleaford Mods okouzlují nekompromisností, nad ostrým a jednoduchým elektro podkladem přednáší Jason Williamson ujeté příběhy plné vulgarit a nečitelného přízvuku.


Sleaford Mods snadno připomenou The Fall, Iana Duryho, Crass nebo třeba The Streets, daleko raději vězí v post-punkovém bahně, než by se chlubili hiphopovými skills. Přímé sloganovité refrény, jasně ložené názory a plechovka piva pořád po ruce. Zajímavé je, jak rozdílné lidi Sleaford Mods oslovují - singlovou kompilaci Chupped Up + jim vydal Mike Patton na svojí značce Ipecac, zbrusu nové EP vyšlo zase na labelu Invada, který spravuje Geoff Barrow z Portishead, a na novou desku si je pozvali The Prodigy.


Smutná zpráva přišla před pár dny ze skotského Glasgow, necelý rok po vydání skvělého debutu Amphetamine Blues se rozpadli The Amazing Snakeheads. Trojice vedená zpěvákem a kytaristou Dalem Barclayem proslula výjimečnými koncerty, přísahali na Jerryho Leeho Lewise, Jona Spencera, Birthday Party nebo Suicide, škoda jich.


Na závěr dvě úplně nová jména z Ostrovů - The New Southern Electrikk z Manchesteru stejně jako londýnskou čtveřici The Turning doporučuje webový server Louder Than War, který se rozhodně vyplatí sledovat. Jeho šéf John Robb v kostech cítí nejen Anglii, ale především pořádné talenty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace