Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.02.2015

Minulý Šejkr byl věnován The Pop Group, o jejich albu Citizen Zombie jsme psali v únorovém Full Moonu a rozhovor s Markem Stewartem najdete v čísle, které jsme před chvílí odeslali do tiskárny. Zajímavou konfrontaci přinesla náhoda: o pár dní později, než vyšlo album Citizen Zombie, přichází s novinkou Gang of Four, jejich souputníci a další post-punková legenda.

Gang of Four jsou ovšem úplně jiný případ, narozdíl od bristolských buřičů se naplno vrátili již v roce 2004 a posledním zakládajícím členem v sestavě je kytarista Andy Gill. Účast Alison Mosshart slibovala hodně, nakonec právě písně s její účastí Broken Talk a hlavně England’s In My Bones jsou jasnými vrcholy novinky* What Happens Next*.


Jinak ale bohužel nová kolekce Gang of Four zdaleka nedosahuje úrovně alba The Pop Group, z post-punku zůstal v jejich podání jen poněkud vyčpělý odér a nečekaně “hodný” zvuk. Po někdejší nekompromisnosti zůstala jen velká černá díra, kterou rozhodně nezaplnila podobně unavená německá hvězda Herbert Grönemeyer. Možná není úplně fér srovnávat nové album s jejich už dávno klasickými singly ze sedmdesátých let, jenže výjimečnost návratu The Pop Group je právě v tom, že to s klidem můžeme udělat. V jejich případě se skutečně můžeme těšit, co se stane příště.


O Sleaford Mods, dvojici z Nottinghamu, se v poslední době hodně mluví. Prorazili s loňským albem Divided & Exit, ale dlužno dodat, že už předchozí kolekce Austerity Dogs měla obdobné kvality. Sleaford Mods okouzlují nekompromisností, nad ostrým a jednoduchým elektro podkladem přednáší Jason Williamson ujeté příběhy plné vulgarit a nečitelného přízvuku.


Sleaford Mods snadno připomenou The Fall, Iana Duryho, Crass nebo třeba The Streets, daleko raději vězí v post-punkovém bahně, než by se chlubili hiphopovými skills. Přímé sloganovité refrény, jasně ložené názory a plechovka piva pořád po ruce. Zajímavé je, jak rozdílné lidi Sleaford Mods oslovují - singlovou kompilaci Chupped Up + jim vydal Mike Patton na svojí značce Ipecac, zbrusu nové EP vyšlo zase na labelu Invada, který spravuje Geoff Barrow z Portishead, a na novou desku si je pozvali The Prodigy.


Smutná zpráva přišla před pár dny ze skotského Glasgow, necelý rok po vydání skvělého debutu Amphetamine Blues se rozpadli The Amazing Snakeheads. Trojice vedená zpěvákem a kytaristou Dalem Barclayem proslula výjimečnými koncerty, přísahali na Jerryho Leeho Lewise, Jona Spencera, Birthday Party nebo Suicide, škoda jich.


Na závěr dvě úplně nová jména z Ostrovů - The New Southern Electrikk z Manchesteru stejně jako londýnskou čtveřici The Turning doporučuje webový server Louder Than War, který se rozhodně vyplatí sledovat. Jeho šéf John Robb v kostech cítí nejen Anglii, ale především pořádné talenty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace