Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví. Před čtvrtstoletím festival vydupal z ničeho, dnes je Pohoda jednou z nejprestižnějších akcí svého druhu v Evropě. Akcí nikoli bezchybnou, ale výjimečnou a pohlcující. Zázračnou.


Where’s my favorite stage, píšu Davidovi okamžitě při příchodu na místo. Café Kušnierik byl jeden z nejlepších festivalových spotů, co jsem znal. Nejen na Pohodě, obecně. Taky proto první kroky vedou právě tam. Ideální lokace ve středu areálu, malé pódium i knihovna, vedle sebe pohostinný pult Slobodného vinárstva a kavárna. Oáza. Full Moon stage. Najednou z něj zbyl jen ten stan, s pódiem daleko profesionálnějším než dříve a mobilní kavárenskou motokárou, jejíž obsluha logicky nestíhala. Proč tahle změna? Ne, nezačalo to letos dobře, ale atmosféra Pohody všechno překryje. Stejně jako bylo všem více méně jedno, že nepřijelo snad osm vystupujících a dalších změn bylo více než dost. I já už pak kolem Jurkova stanu chodil v míru. (Ale stejně jsem si tam vždycky v noci s vínem chodil sednout, některé zvyky se musí dodržovat.) Nedokonalostí a drhnutí by se letos na letišti našlo určitě víc, ale nechme je stranou. Jak je tak znám, nejlépe o nich ví samotní organizátoři. Dojala Space Lady, potěšili The Comet Is Coming i Kokoroko. Ale králem letošní Pohody nebyl při nejlepší vůli ani Nick Cave, ani Flume. Úplně někdo jiný.


Letošní léto je divné. Přijde mi mnohem hektičtější a rychlejší než ty dřív, těžko říct, jestli je to způsobeno odlišnou dynamikou posledních dvou let nebo opotřebením, najednou se tempo těžko stíhá. Ostatně i proto letos žádné Karlovy Vary, žádné denní reporty, žádný Šejkr na letisku. Jen tenhle. Narychlo vznikající v Ostravě, kde už stojí Full Moon Stage a kde to už vypuklo. Ani nevím, jestli se těším, říkal jsem nedávno kamarádce, tedy ano, ale hlavně na to, až to skončí. Nadsázka, ale… Velké festivaly jsou letos trochu přenošené, programy oznámené už na sklonku 2019 nejsou dávno čerstvé, přestože se vzhledem k neustálým změnám, problémům s dopravou i kvůli pandemii znovu nabírající dech do poslední chvíle mění. Musí to být těžké, žít s jedním programem dlouhé tři roky. Udržovat náladu, hecovat se. Vidím to na sobě, a to je úplně jiná úroveň. Program Full Moon Stage se změnil docela výrazně. A za mě k lepšímu.


Famózní show FVLCRVMa, který končí sobotní program na hlavní stagi Pohody, těsně před koncem opouštím a přemýšlím, jestli jsem někdy viděl kvalitnější, výraznější vystoupení někoho domácího na tak velkém pódiu. Ano, domácího. Určitě existují větší lokální jména, asi i s propracovanějšími shows, ale tak intenzivní kombinace talentu, svěžesti, aktuálnosti a euforie, která se ze scény tu noc přelévala do publika a nazpátek, se jen tak nevidí. Přemýšlím, jaké to bude za pár dní u nás v Ostravě. Na mnohem menší scéně, v mnohem skromnějších podmínkách. Až je mi líto Jonatána, kterého potkám krátce poté a který se ptá na svůj koncert, který byl velmi fajn, ale Pišta to všechno smázl. Jistě, možná k celé konstelaci přispěl i podivný rok, v běžném chodu by možná na Pištu místo v takhle prestižním čase nezbylo – ovšem Mišo Kaščák na hlavní pódia umísťuje domácí jména pravidelně –, určitě i specifická atmosféra, která letošní edici slovenského národního klenotu jménem Pohoda celé tři dny provázela. A nemohla mít lepší konec. Když něco považuješ za zázrak, tak si to musíš hýčkat.

Dneska čekejte pochopitelně pár reminiscencí z Pohody, FVLCRVM feat. Annet X, Kokoroko i nečekaně svěží The Libertines a samozřejmě novinky – například Orient, Carlos Truly nebo EerieWanda. Oblaka in Heaven. Na Radio 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
The Lounge Society – No Driver
Kyle Kidd – Scars Alight
Julmud – Haras El Jabal
Toyota Vangelis – Stones In My Body feat. Sahareya
Naima Bock – O Morro
Sea Power – Two Fingers
Eerie Wanda – Sail to the Silver Sun
Theon Cross – Epistrophy
Kokoroko – Age of Ascent
Taxi Wars – Bridges
Orient – Heaven Left Behind
Derya Yildirim & Grup Şimşek – Bal
Mark de Clive-Lowe – You’ve Got to Have Freedom
Adrian Quesada – Ídolo (feat. Angelica Garcia)
FVLCRVM x Annet X – Do It All Again
Spoon – On the Radio
The Veldt – Check Out Your Mind
Oblaka – A Cloud Hangs Over
The Libertines – What Became of the Likely Lads
Joe Armon-Jones & Asheber – No Weapon
Carlos Truly – Dumb Desire
Siouxsie & the Banshees – Kiss Them for Me (7' Version)
Lambchop – Police Dog Blues
Irreversible Entanglements – Down to Earth
Hollie Cook – Unkind Love
Tropical Fuck Storm – Heaven

foto @ Gerald Jenkins

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace