Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie ve Veletržním paláci a podlomí se mi koleno. Jak příznačné pro poslední dny. Arunanondchai je zahraničním hostem letošní expozice Cen Jindřicha Chalupeckého, čarokrásné i úderné obrazy z jeho videí jsou omamné a vtahující. O to podvratněji si člověk bere zmíněný došlap. „Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš, protože beze snů jsi svobodný,“ říká Arunanondchai v jednom ze svých záběrů. Děkujeme.


Letošní podzim začal skvěle. Vykračuji si takhle do práce a najednou zjistím, že kácí můj oblíbený kaštan. Objektivně je třeba říct, že ten strom, letitý, ohnutý mnoha předchozími podzimy, bránil výhledu a vůbec ohrožoval ulici. Ale stejně. Navíc na tom plácku u vjezdu do garáží začalo pekelně foukat, jak se tam najednou otevřela spousta prostoru. Asi začnu chodit jinudy. Když už vytahujeme kabát tak brzy. V sobotu v Dobřichovicích jsem žehral, že ho nemám, pak ho pár dní nosil a stěžoval si stejnak. Na tmu i na zimu. Když tohle píšu, je jako na potvoru slunečno a krásně. S náladou to máš jako s počasím, říkám kamarádce na otázku, zda se za ní stavím na letošní Žižkovské. Nikdy nevíš, jak se to vyvine. „Lay your head down, all the will in the world won’t get it done,“ zpívá Kurt Wagner.


Procházím Veletržním palácem a mám radost, že to tady zase po nějaké době začne trochu žít. Mám tuhle budovu rád, aniž bych úplně přesně věděl proč. „Kuřácká“ výstava je vlastně pěkná, byť mi celé to téma přijde trochu… prchavé? Nicméně instalace mezi záclonami je velmi decentní a povedená, některé vystavované kusy jsou vyloženě kouzelné. Věděli jste například o baletu jménem Nikotina? Potěšily taky letošní nominace na diskutovanou Cenu Jindřicha Chalupeckého, zejména obrazy Martiny Drozd Smutné nebo instalace Olgy Krykun. V tiskovce se o díle Krykun píše jako o „formě feministického punku“ nebo o „balancování na pomezí offline a online světa“, dojmy z jejích pomněnek a zdobených motýlkovitých dronů ale utíkají mnohem dál. Voní návratem k dávným mytologiím, ozvěnou dob, kdy se za zážitky muselo ven. Někam daleko. Time is the flat circle, pamatujete?


„Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš, protože beze snů jsi svobodný.“ Ta věta mi uvízla v hlavě. Jasně, bylo to teprve ráno, ale mám neodbytný pocit, že tohle úsloví se mně bude držet dlouho. A to podzim teprve začíná, co budeme říkat za měsíc. Ještě že jsou dny tak nabité a na přemýšlení zbývá tak málo času. Teď teprve si všimnu, jaké má tenhle Šejkr pořadové číslo. Jakže to říkala la fama? „No hay manera que desaparezca.“

Dneska večer na Radiu 1 to bude totální časová spirála. Kytary, bangery i obžaloby. Kosmik musik. Spolu s Lambchop, Salto with Love, W.I.T.C.H., The Wilderness, Kutu, Vellocet Roll nebo Holy Motors. Balance Is Gone.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Sampa the Great – Can I Live? (feat. Witch)
Warhaus – Desire
Flash Amazonas – Ululu
Lambchop – Little Black Boxes
Salto with Love – Road
Algiers – Bite Back (feat. Billy Woods & Backxwash)
Miles Davis – Hopscotch (fast)
Terror Phoenix – Data Rain
Holy Motors – Superstar
Jaimie Branch – Prayer for Amerikkka pt. 1 & 2 (Live)
Billy Nomates – Balance Is Gone
Takuya Kuroda – Time Coil
Mauskovic Dance Band – Bukaroo Bank
Andrew Broder – Sleeping Car Porters (feat. Moor Mother & Billy Woods)
Vellocet Roll – 5:10 AM
Big Joanie – In My Arms
Hüsker Dü – The Girl Who Lives on Heaven Hill
The Wilderness – Juche (tɕutɕʰe)
Special Interest – Follow Me
Witch – Waile
Kutu – Baamet Beal
Horace Andy, Daddy Freddy – Midnight Scorcher
Beak> – Kosmik Musik (Part 5)
Rosalía – La fama (Live en el Palau Sant Jordi)

foto © Korakrit Arunanondchai

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace