Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #90: Možná jednou

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2022

Doba je dynamická. Tohle úsloví se objevilo asi mnohem dříve, ale pamatuji si ho tak nějak od covidu, kdy se používalo zejména v souvislosti s vládními vyhlášeními, často v ironickém až hanlivém kontextu. Připadá mi to tak dávno, že už vlastně nevím, jak jsme tehdy uvažovali. Že to bude trvat dlouho, bylo záhy jasné, že ta, ehm, dynamika zůstane, respektive nakolik se promění, jsme jistě netušili. Během posledních čtrnácti dnů se toho stalo tolik, že vlastně nevím, o čem psát. A jestli vůbec.


Původně to mělo být o Kendrickovi, nakonec se mi do tracklistu ani nevešel. Na koncert jsem se těšil dlouho, nikdy mě ale nenapadlo, že to bude takový zážitek. Některé recenze koncert v O2 areně popisují celkem věrně, ale pořád je to jen zlomek toho, co se tam stalo. (Jsem rád, že jsem o tom psát nemusel.) „Chyběla mi trochu bezprostřednost,“ píše mi pár dní poté kamarád a velký znalec rapu. Chápu, ale… Vyžadovat bezprostřednost v případě show, která je spočítaná na zlomky sekund, s pečlivě odváženou mírou poselství, decentního, přesto zásadního vizuálního zážitku, vášně i touhy, je možná až neslušné. Vlastně mě ze všeho nejvíc oslovila úplně opačná věc – málokdy je vidět takové soustředění, snaha o dokonalost. Která zároveň není ani urputná, ani křečovitá. Úsměv při předposledním tracku přišel zrovna ve chvíli, kdy si člověk mohl myslet, že sleduje robota. Nikoli, jen se to prostě povedlo.


„Nelíbilo se jim, že sem jinej, marně bych řval o pomoc,“ zpíval Petr Stanko kdysi (a po něm Tvrdý s Havelkou, víme). Kendrickův koncert byl ze zážitků, na které se nezapomíná, ale v mé hlavě bude asi navždy spojený s tím, co se stalo o pár desítek hodin později. Ne že by to souviselo. Po návštěvě O2 areny mě přepadla chřipka, dalo se to čekat, o tereziánském létě jsme si říkali minule, jen není tak přítulné, jak by se mohlo zdát. Když jsem se ve čtvrtek brzy ráno probral a podíval se, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly, vůbec si nedokážu představit, jak to vnímají lidé tam. „Chce sa mi plakať a do toho zvracať z tejto nechutnej krajiny,“ píše týden poté Jonatán na Facebooku. Cením velmi kluky z 52 Hertz Whale, že přijeli a odehráli křest, dva dny potom, co se v Bratislavě stalo. „Věděli jsme, že to musíme udělat, musíme pokračovat v tom, co děláme,“ říkal mi pak Tomáš v sobotu. Podepisuju.


Pořád říkám, že Šejkr je něco jako deníček, sice mi to moc lidí nevěří, ale je to tak. Na tomhle sloupku je to ostatně vidět, žádné pořádné téma nemá, je to jen shluk několika událostí z poslední doby. Jedna z těch pozitivnějších je, že jsem taky po strašně dlouhé době dočetl knihu, respektive ji zhltnul. Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu je skvělý román, škoda že jich od Maryse Condé není do češtiny přeloženo víc. Jenže pak jsem si přečetl doslov Jovanky Šotolové, ve kterém vypráví o osudech autorky knihy, a zjistil, že její příběh je možná ještě silnější než ten, který vyprávěla. Nejen proto, že je opravdový, takový, na který fantazie nestačí. „Možná jednou, se to zas vrátí, možná jednou, zatím…“

Dneska večer na Radiu 1 se to možná zas vrátí spolu s Baby Rose, Lazer Vikingem, Joyce Moreno, I Like Trains, Tvrdým i Havelkou nebo Nyx Nótt. Thriller?

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Joyce Moreno – Feminina
Flash Amazonas – La Reina es un lagarto
Luci – Stop Playin‘
Goat – Do the Dance
La URSS – Armoria
Liv.e – Ghost
Žakhéles – Kamion
Orbital & Sleaford Mods – Dirty Rat
Lady Aicha & Pisco Cranes Original Fulu Miziki of Kinshasa – Two Seven
Sarathy Korwar – Remember Begum Rokheya
Lazer Viking – Mohn Cheree
Nyx Nótt – Thriller
Baby Rose – Fight Club feat. Georgia Anne Muldrow
Joyeria – Performance Review
Run Logan Run – Great Fools
Sault – Angel (first part ercept, feat. Chronixx)
I Like Trains – Prism
Morita Vargas – Deysa
Control Machete – Pesada
Ghost Funk Orchestra – Blood Moon
Kate NV – early bird
Tvrdý/Havelka – Možná jednou
Lucrecia Dalt – Contentida
Sting – History Will Teach Us Nothing
Oscar Jerome & Oscar #Worldpeace – Green with Envy
Theon Cross – Wings
The Drones – I Drink
Carla Dal Forno – Side by Side
New Model Army – Better Then Them

foto © Letizia Battaglia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace