Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 18.11.2022

„Můžete mě pustit, jen si to tady položím.“ Starší paní se prodírá dopředu k pietnímu místu, nakonec si od ní raději zapálenou svíčku vezmu, aby se nemusela ohýbat, a pokládám ji na chodník Národní třídy spolu s tvou svou. Hoří vedle ostatních, je jich tu takhle v podvečer už docela požehnaně. Zůstávám chvíli v podřepu na chodníku, záplava svíček příjemně oslňuje a hřeje. To se dneska hodí. Vzduch nad rozpáleným voskem se tetelí, zajímavé je, jak je tady dole u chodníku rušnými hovory a skandováním zurčící ulice najednou klid a ticho.


Tracklist dnešního Šejkru je ještě hodně o Le Guess Who?, pochopitelně. I když jsem se tady o něm vyjádřil už dostatečně, a to ještě píšeme report do tištěného vydání. Dojmy z nejlepšího ročníku nejlepšího festivalu se budou vracet ještě dlouho. Jen tam se vám může stát, že odejdete z koncertu, protože je moc dobrý a neviděli byste pak už nic jiného. Však on tu Lucrecii někdo přiveze. Vzpomínám na vystoupení kolumbijských Romperayo, divokou roztančenou cumbia party, která se na nahrávce zachytit asi ani nedá, i když letošní Así No Se Puede Muchaches je fajn deska. S parádním názvem. Na Mourning [A] BLKstar, kteří nám ukradli srdce, na roztomilé Flash Amazonas, kteří se mi stejně jako mnoho dalších do reportu pořádně nevešli, na místní nenápadné civilní hrdiny Lewsberg, kterým velká stage náramně slušela. A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho...

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna když začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost, tak určitě. Kdy tohle omílání stále stejných jmen skončí? Tancuje se a zpívá, třeba o husákových dětech. Vážně tohle máme zapotřebí? Letos se sice pořadatelé sváteční line-up snažili občerstvit, ale pořád málo. Chápu, že jde taky o popularitu, ale proč musí příštím generacím zpívat zasloužilí umělci? S veškerým respektem. Přijde mi, že to devalvuje důležité a silné projevy, jako například ten od novináře Filipa Titlbacha. Díky všem, co měli prsty v pozvání Pišty a Anety, na které si ještě počkám, i když teda přituhuje. Zejména odspodu. Čtyřpísňový blok za to stojí, živě Hlavolamy i závěrečný hit Do It All Again. Strašně dobře, že tam byli. Pro všechny. Verš „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes“ cinkne jako vždycky zatraceně nahlas. Sakra, tohle znám tak dobře.


Mířím pěšky nahoru do hoodu. Snažím se jít svižně, zima je tady, cesta z prosluněného Utrechtu rovnou pod vlhkou deku smogu je až příliš příkrá. V uších mi hraje už asi po padesáté v posledních dvou týdnech novinka britského producenta Duvala Timothyho, ta se taky velmi povedla. Nějak ho mám zafixovaného v londýnské jazzové a hiphopové scéně, což je v podstatě správně, ale teprve dneska jsem zjistil, že je podepsán hned pod čtyřmi věcmi Kendrickova posledního alba, včetně mé oblíbené Crown. Zajímavé souvislosti. Musím dávat větší pozor.

Dneska v osm večer zmíněné reminiscence z Utrechtu, Duval Timothy, Sault, Arleta, tyroneisaacstuart nebo Ami Dang. Hold Me.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Sault – Higher
Lewsberg – Non-Fiction Writer
Big Joanie – Today
dEUS – Must Have Been New
tyroneisaacstuart – HAI
Arleta – Fullmoon
Kae Tempest – Move Rework (with Kojey Radical)
Mourning [A] BLKstar – Hold Me
Flash Amazonas – Nuevas estructuras atomicas
Don Cherry – Om Shanti Om
Barry Adamson – Psycho Sexual
Laibach – The Future
Ami Dang – A Muted Crime
Sault – Valley of the Ocean
Sunshine – Daydreams About White Lines
Nyxx Nótt – Actioner
Batida – Farramenta
Village of the Sun – Ted
Con & Kwake – Greedy Drum
Duval Timothy – Wood feat. Yu Su
A Certain Ratio – Waiting on a Train
Tindersticks – See My Girls
tyroneisaacstuart – Pure Body feat. Theon Cross and Moses Boyd
Chelsea Carmichael – Bone And Soil feat. Joshua Idehen [Shabaka Hutchings Remix]
Romperayo – Jojojo
The The – Lonely Planet

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace