Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá. Najednou zbývá z roku 2022 posledních pár hodin a na bilancování nebyl čas ani nálada. Taky komu by se do toho chtělo.


Míval jsem jednoho kamaráda, který na otázku „Jak se máš?“ odpovídal zásadně vždycky stejně: Zatím dobrý. Byla to taková jeho značka, heslo, které ho provázelo a hodilo se téměř na všechny situace. Zatím dobrý. Nikdo z nás nevěděl, odkud to pořekadlo vzal (zaznělo, myslím, v Sedmi statečných, ale to na něj úplně nevypadalo), a hlavně jsme nechápali, jak to myslí. Proč zatím, že? A co by se asi mělo stát, aby to přestalo být „dobrý“? Bylo na tom něco rozčilujícího, možná to zpochybnění, možná podmiňovací způsob. Leckdo si mohl myslet, že si z nás utahuje. A možná by se nepletl. Zatím dobrý. Nedávno jsem si na to úsloví vzpomněl a po mnoha letech zjistil, že se mi vlastně líbí. Snad jsem do něj dorostl.


Výroční playlist nabobtnal na více než čtyři hodiny, téměř šedesát položek. Blázinec. Trochu za to může Šejkr, pochopitelně, mám těch tracků v paměti ještě mnohem víc. Velkou roli sehrála nerozhodnost, která zřejmě patří k pokročilejšímu věku, nebo nevím. Přišlo mi, že dřív jsem si dokázal vybírat snáz. Rozhodovat se. Třeba je to jenom zdání. Takže jo, nakonec na ty bilance došlo, přes zmíněnou nechuť a snahu se tomu vyhnout. Ostatně okolí by ani nedopustilo, aby na ně nedošlo, bilancování prostě ke konci roku patří, a tak se od nás jistá resumé očekávají. K čemu jinému by byla všudypřítomná pohoda a klid, stejně jako romantická čokoláda, která se na nás hrne ze všech stran. Snažit se jí vyhnout je jako nabírat vodu vidlemi, činnost jistě záslužná a zřejmě i uklidňující, ale taky zbytečná. Tohle nemá být hejt na Vánoce a okolní dny, mám tenhle čas docela rád – i kdyby jen proto, že si můžu „beztrestně“ nevšímat mailu a vstávat, kdy chci. Spíš mi je nepříjemné, když mě okolí, společnost nebo všeobecná nálada k něčemu nutí. A tohle je ta situace.


Zatím dobrý. Asi to začnu používat, tradiční báječně už mi z pusy nejde tak jako dřív. V jednom z romantických vánočních škvárů padlo docela slušné moudro: hrdinka konstatuje, že přes všechny seance u terapeuta a řeči i vypité skleničky chardonnay s kámoškama nakonec přijde chvíle, kdy zůstaneme sami doma a začneme přemýšlet. Tak to je. Denis říká, že je tu mizérie, a rozhodně na tom něco bude, celý zakulacený letopočet 2022 můžeme směle označit právě tímhle slovem. Co taky s rokem, kdy začala válka, kdy se naše „malé“ dějiny začaly míchat s těmi „velkými“ v tak nebezpečném poměru, že by nás to nikdy ani nenapadlo. V rámci bilancí přemýšlím, co všechno se letos stalo, s kým jsem si psal moc a s kým málo, na co všechno jsem zapomněl. Bylo toho požehnaně. Jenže přesto všechno, nebo možná právě proto, si člověk nakonec sedne a musí říct: zatím dobrý. Hezký nový rok.

Dneska večer bilančně, i nevesele. Můj rok 2022 ve dvou hodinách spolu s Rocío Márquez, Fvck_Kvltem, Sault, Salto with Love, 52 Hertz Whale a dalšími. Dream Another.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Cinque Mubarak

tracklist: Toró Instrumental – Dunas (live)
Danger Mouse & Black Thought – The Darkest Part (feat. Raekwon and Kid Sister)
King Garbage – Monster Truck Let Em Talk
Mart Avi – Lost Weekend
Lucrecia Dalt – Atemporal
52 Hertz Whale – Abberation
Rocío Márquez y BRONQUIO – De Mí (Rumba)
Afrorack – The Last Modular
The Wilderness – Juche (tɕutɕʰe)
Little Simz – X
DoomCannon – Amalgamation
Tamara – Lalala
Warhaus – Open Window
Decisive Pink – Haffmilch Holiday
Sinead O’Brien – There Are Good Times Coming
Shoko Igarashi – Anime Song
Ezra Collective – Life Goes On (feat. Sampa the Great)
Makaya McCraven – Dream Another
Salto with Love – Tchibo
Rocío Márquez y BRONQUIO – Mmmm (Bulerías)
Shortparis – Яблонный Сад
Seun Kuti & Black Thought – African Dream (Remix)
Sault – Warrior
Fvck_Kvlt – Mizéria
The Real Work – Macca The Mutt (feat. Nick Cave)
The Bug – Satan ft Nazamba
Billy Woods – Magdalene (Feat. Elucid)
Adrian Quesada – El muchacho de los ojos tristes
Rosalía – La fama (Live en el Palau Sant Jordi)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace