Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá. Najednou zbývá z roku 2022 posledních pár hodin a na bilancování nebyl čas ani nálada. Taky komu by se do toho chtělo.


Míval jsem jednoho kamaráda, který na otázku „Jak se máš?“ odpovídal zásadně vždycky stejně: Zatím dobrý. Byla to taková jeho značka, heslo, které ho provázelo a hodilo se téměř na všechny situace. Zatím dobrý. Nikdo z nás nevěděl, odkud to pořekadlo vzal (zaznělo, myslím, v Sedmi statečných, ale to na něj úplně nevypadalo), a hlavně jsme nechápali, jak to myslí. Proč zatím, že? A co by se asi mělo stát, aby to přestalo být „dobrý“? Bylo na tom něco rozčilujícího, možná to zpochybnění, možná podmiňovací způsob. Leckdo si mohl myslet, že si z nás utahuje. A možná by se nepletl. Zatím dobrý. Nedávno jsem si na to úsloví vzpomněl a po mnoha letech zjistil, že se mi vlastně líbí. Snad jsem do něj dorostl.


Výroční playlist nabobtnal na více než čtyři hodiny, téměř šedesát položek. Blázinec. Trochu za to může Šejkr, pochopitelně, mám těch tracků v paměti ještě mnohem víc. Velkou roli sehrála nerozhodnost, která zřejmě patří k pokročilejšímu věku, nebo nevím. Přišlo mi, že dřív jsem si dokázal vybírat snáz. Rozhodovat se. Třeba je to jenom zdání. Takže jo, nakonec na ty bilance došlo, přes zmíněnou nechuť a snahu se tomu vyhnout. Ostatně okolí by ani nedopustilo, aby na ně nedošlo, bilancování prostě ke konci roku patří, a tak se od nás jistá resumé očekávají. K čemu jinému by byla všudypřítomná pohoda a klid, stejně jako romantická čokoláda, která se na nás hrne ze všech stran. Snažit se jí vyhnout je jako nabírat vodu vidlemi, činnost jistě záslužná a zřejmě i uklidňující, ale taky zbytečná. Tohle nemá být hejt na Vánoce a okolní dny, mám tenhle čas docela rád – i kdyby jen proto, že si můžu „beztrestně“ nevšímat mailu a vstávat, kdy chci. Spíš mi je nepříjemné, když mě okolí, společnost nebo všeobecná nálada k něčemu nutí. A tohle je ta situace.


Zatím dobrý. Asi to začnu používat, tradiční báječně už mi z pusy nejde tak jako dřív. V jednom z romantických vánočních škvárů padlo docela slušné moudro: hrdinka konstatuje, že přes všechny seance u terapeuta a řeči i vypité skleničky chardonnay s kámoškama nakonec přijde chvíle, kdy zůstaneme sami doma a začneme přemýšlet. Tak to je. Denis říká, že je tu mizérie, a rozhodně na tom něco bude, celý zakulacený letopočet 2022 můžeme směle označit právě tímhle slovem. Co taky s rokem, kdy začala válka, kdy se naše „malé“ dějiny začaly míchat s těmi „velkými“ v tak nebezpečném poměru, že by nás to nikdy ani nenapadlo. V rámci bilancí přemýšlím, co všechno se letos stalo, s kým jsem si psal moc a s kým málo, na co všechno jsem zapomněl. Bylo toho požehnaně. Jenže přesto všechno, nebo možná právě proto, si člověk nakonec sedne a musí říct: zatím dobrý. Hezký nový rok.

Dneska večer bilančně, i nevesele. Můj rok 2022 ve dvou hodinách spolu s Rocío Márquez, Fvck_Kvltem, Sault, Salto with Love, 52 Hertz Whale a dalšími. Dream Another.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Cinque Mubarak

tracklist: Toró Instrumental – Dunas (live)
Danger Mouse & Black Thought – The Darkest Part (feat. Raekwon and Kid Sister)
King Garbage – Monster Truck Let Em Talk
Mart Avi – Lost Weekend
Lucrecia Dalt – Atemporal
52 Hertz Whale – Abberation
Rocío Márquez y BRONQUIO – De Mí (Rumba)
Afrorack – The Last Modular
The Wilderness – Juche (tɕutɕʰe)
Little Simz – X
DoomCannon – Amalgamation
Tamara – Lalala
Warhaus – Open Window
Decisive Pink – Haffmilch Holiday
Sinead O’Brien – There Are Good Times Coming
Shoko Igarashi – Anime Song
Ezra Collective – Life Goes On (feat. Sampa the Great)
Makaya McCraven – Dream Another
Salto with Love – Tchibo
Rocío Márquez y BRONQUIO – Mmmm (Bulerías)
Shortparis – Яблонный Сад
Seun Kuti & Black Thought – African Dream (Remix)
Sault – Warrior
Fvck_Kvlt – Mizéria
The Real Work – Macca The Mutt (feat. Nick Cave)
The Bug – Satan ft Nazamba
Billy Woods – Magdalene (Feat. Elucid)
Adrian Quesada – El muchacho de los ojos tristes
Rosalía – La fama (Live en el Palau Sant Jordi)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace