Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #96: New world wide?

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 13.01.2023

První letošní Šejkr a rovnou na volební víkend. Ještě donedávna mě nenapadlo, že by v tom mohl být nějaký trabl, až do chvíle, kdy kamarád, kterému bude Full Moon brzy vydávat desku, právě prezidentské volby zmínil jako možný clash s releasem prvního singlu. Že by to nebylo vhodné, lidi prý mají jiné starosti. Možná je to tak. Ale stejně, můžeme tyhle „velké dějiny“ obcházet? Nejsou prostě jen součástí života?


O knize Radima Kopáče Všechno je špatně, zpátky na stromy! aneb Český punk a hardcore v textech 1979–1989 si přečtete v únorovém Full Moonu, tady jen poznámka na okraj, že mě vlastně překvapilo, jak většina textů v ní obsažených je stále aktuálních. Minulý týden proběhla v Knihovně Václava Havla debata nad knihou, která byla obsáhlá a velmi hojně navštívená. A přinesla spoustu podnětů. Jedním z těch nejzajímavějších byla zmínka jednoho z diskutujících Petra Bergmanna v tom smyslu, že mu současný punk a hudba obecně přijde strašně málo vyhraněná, málo politická. Chápu, jak to myslel, ale nějak se mi s tím nechce souhlasit. Vážně můžeme hodnotit nebo určovat míru „političnosti“ někoho jiného? Nebyla právě osobní svoboda jednou z věcí, za které se punk stavěl? Za které bojoval?


Kamarádka mi nedávno poslala svou nahrávku, link níže, s tím, že si přeje zachovat anonymitu. Nedá mi to ji nepustit s tím, že její postoj respektuji nejvíc. Můžeme se bavit o tom, co je politické, mám ale za to, že vždycky skončíme u toho, že do této kolonky můžeme zařadit vlastně všechno. Záleží nejen na postoji, ale také na přístupu, úhlu pohledu. Politicky mohou být vnímány nejrůznější běžné úkony, stejně jako jakékoli osobní vzkazy nebo vyjádření, politicky může být vnímán výběr písní v tomto pořadu. Což se mi ostatně potvrdilo, v tomhle duchu se vyjádřilo hned několik mých kamarádů a známých. Vážně. A do značné míry mají pravdu, podle playlistů Šejkru se dá můj postoj odhadnout. A je ten postoj politický? Ale no tak…


Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit. Nevím, odpovídám většinou a často tomu tak je. V tomto případě bezezbytku. Jenže i kdybych věděl… Nějak mi tahle otázka přijde nepatřičná. Není tohle individuální, soukromá záležitost? Nehledě na to, že za mnohem důležitější považuji, zda k těm volbám vůbec půjdeme. Zvlášť k těmto. Aniž bych si dovolil zpochybnit právo kohokoli to vypustit. To je taky politika. New world wide? Kdepak, bylo to tak vždycky.

O volbách v tomto Šejkru nejde, ale mysleme na ně. Dneska večer na Radiu 1 spolu s Little Simz, Союз, Heartworms, Ibeyi nebo Body of Pain. Irreversible Damage.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

ilustrace © James F. Johnston

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace