Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #96: New world wide?

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 13.01.2023

První letošní Šejkr a rovnou na volební víkend. Ještě donedávna mě nenapadlo, že by v tom mohl být nějaký trabl, až do chvíle, kdy kamarád, kterému bude Full Moon brzy vydávat desku, právě prezidentské volby zmínil jako možný clash s releasem prvního singlu. Že by to nebylo vhodné, lidi prý mají jiné starosti. Možná je to tak. Ale stejně, můžeme tyhle „velké dějiny“ obcházet? Nejsou prostě jen součástí života?


O knize Radima Kopáče Všechno je špatně, zpátky na stromy! aneb Český punk a hardcore v textech 1979–1989 si přečtete v únorovém Full Moonu, tady jen poznámka na okraj, že mě vlastně překvapilo, jak většina textů v ní obsažených je stále aktuálních. Minulý týden proběhla v Knihovně Václava Havla debata nad knihou, která byla obsáhlá a velmi hojně navštívená. A přinesla spoustu podnětů. Jedním z těch nejzajímavějších byla zmínka jednoho z diskutujících Petra Bergmanna v tom smyslu, že mu současný punk a hudba obecně přijde strašně málo vyhraněná, málo politická. Chápu, jak to myslel, ale nějak se mi s tím nechce souhlasit. Vážně můžeme hodnotit nebo určovat míru „političnosti“ někoho jiného? Nebyla právě osobní svoboda jednou z věcí, za které se punk stavěl? Za které bojoval?


Kamarádka mi nedávno poslala svou nahrávku, link níže, s tím, že si přeje zachovat anonymitu. Nedá mi to ji nepustit s tím, že její postoj respektuji nejvíc. Můžeme se bavit o tom, co je politické, mám ale za to, že vždycky skončíme u toho, že do této kolonky můžeme zařadit vlastně všechno. Záleží nejen na postoji, ale také na přístupu, úhlu pohledu. Politicky mohou být vnímány nejrůznější běžné úkony, stejně jako jakékoli osobní vzkazy nebo vyjádření, politicky může být vnímán výběr písní v tomto pořadu. Což se mi ostatně potvrdilo, v tomhle duchu se vyjádřilo hned několik mých kamarádů a známých. Vážně. A do značné míry mají pravdu, podle playlistů Šejkru se dá můj postoj odhadnout. A je ten postoj politický? Ale no tak…


Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit. Nevím, odpovídám většinou a často tomu tak je. V tomto případě bezezbytku. Jenže i kdybych věděl… Nějak mi tahle otázka přijde nepatřičná. Není tohle individuální, soukromá záležitost? Nehledě na to, že za mnohem důležitější považuji, zda k těm volbám vůbec půjdeme. Zvlášť k těmto. Aniž bych si dovolil zpochybnit právo kohokoli to vypustit. To je taky politika. New world wide? Kdepak, bylo to tak vždycky.

O volbách v tomto Šejkru nejde, ale mysleme na ně. Dneska večer na Radiu 1 spolu s Little Simz, Союз, Heartworms, Ibeyi nebo Body of Pain. Irreversible Damage.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

ilustrace © James F. Johnston

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace