Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2020

Po včerejším emu to dneska zklidníme a budeme si hrát. Pořád ale zůstáváme u nového čísla Full Moonu. Přestože vychází teprve dnes, už včera mi kamarádka a další dva známí psali, že mapa Berlína je super a že už se tam těší. Ano, já také. Berlínský playlist byl v plánu tak či tak, nyní tedy může posloužit i jako doprovod k virtuálním procházkám. Německá metropole hraje úplně jinak než všechna ostatní města a ani kvůli tomu není nutné používat rozbrusky a motorovou pilou rozřezávat nákupní košíky, jak to kdysi dělali Neubauten.

Berlínský playlist je jedna z těch věcí, o kterých si myslíte, že je máte v hlavě, že to stačí jen vyzobat z jednotlivých desek. Nestačí. Hlava je totiž (tedy ta moje) děravá a při brouzdání na Spotify pak snadno přijdu na to, kolik jsem toho zapomněl. Anebo na to, že takové perly jako country kapela Alexandera Hackeho Jever Mountain Boys nebo šarmantně rokenroloví Les Hommes Sauvages, vedení Kristofem Hahnem (dnes Swans) a Violou Limpet, které v mém světě do zvuku Berlína neodbytně patří, na Spotify nenajdete. Tak je přidávám alespoň coby klipy. (Pokud by po těchto nahrávkách někdo toužil, klidně napište, rád pošlu.)

Zpátky k playlistu. Samozřejmě ne všichni jsou přímo z Berlína, ale na všech je otisk města andělů patrný. Einstürzende Neubauten chybět nemohou, stejně jako Nick Cave nebo Crime & the City Solution, přidávám i některé tracky z dodnes zajímavých kompilací Pale Music, argentinskou náplavu Mueran Humanos nebo úplně aktuální Ah! Kosmos či Lyru Pramuk. Na techno je venku moc hezky.

Info

foto © Wim Wenders

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.