Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2020

Po včerejším emu to dneska zklidníme a budeme si hrát. Pořád ale zůstáváme u nového čísla Full Moonu. Přestože vychází teprve dnes, už včera mi kamarádka a další dva známí psali, že mapa Berlína je super a že už se tam těší. Ano, já také. Berlínský playlist byl v plánu tak či tak, nyní tedy může posloužit i jako doprovod k virtuálním procházkám. Německá metropole hraje úplně jinak než všechna ostatní města a ani kvůli tomu není nutné používat rozbrusky a motorovou pilou rozřezávat nákupní košíky, jak to kdysi dělali Neubauten.

Berlínský playlist je jedna z těch věcí, o kterých si myslíte, že je máte v hlavě, že to stačí jen vyzobat z jednotlivých desek. Nestačí. Hlava je totiž (tedy ta moje) děravá a při brouzdání na Spotify pak snadno přijdu na to, kolik jsem toho zapomněl. Anebo na to, že takové perly jako country kapela Alexandera Hackeho Jever Mountain Boys nebo šarmantně rokenroloví Les Hommes Sauvages, vedení Kristofem Hahnem (dnes Swans) a Violou Limpet, které v mém světě do zvuku Berlína neodbytně patří, na Spotify nenajdete. Tak je přidávám alespoň coby klipy. (Pokud by po těchto nahrávkách někdo toužil, klidně napište, rád pošlu.)

Zpátky k playlistu. Samozřejmě ne všichni jsou přímo z Berlína, ale na všech je otisk města andělů patrný. Einstürzende Neubauten chybět nemohou, stejně jako Nick Cave nebo Crime & the City Solution, přidávám i některé tracky z dodnes zajímavých kompilací Pale Music, argentinskou náplavu Mueran Humanos nebo úplně aktuální Ah! Kosmos či Lyru Pramuk. Na techno je venku moc hezky.

Info

foto © Wim Wenders

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace