Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Šejkr na doma: Jak hraje Berlín

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2020

Po včerejším emu to dneska zklidníme a budeme si hrát. Pořád ale zůstáváme u nového čísla Full Moonu. Přestože vychází teprve dnes, už včera mi kamarádka a další dva známí psali, že mapa Berlína je super a že už se tam těší. Ano, já také. Berlínský playlist byl v plánu tak či tak, nyní tedy může posloužit i jako doprovod k virtuálním procházkám. Německá metropole hraje úplně jinak než všechna ostatní města a ani kvůli tomu není nutné používat rozbrusky a motorovou pilou rozřezávat nákupní košíky, jak to kdysi dělali Neubauten.

Berlínský playlist je jedna z těch věcí, o kterých si myslíte, že je máte v hlavě, že to stačí jen vyzobat z jednotlivých desek. Nestačí. Hlava je totiž (tedy ta moje) děravá a při brouzdání na Spotify pak snadno přijdu na to, kolik jsem toho zapomněl. Anebo na to, že takové perly jako country kapela Alexandera Hackeho Jever Mountain Boys nebo šarmantně rokenroloví Les Hommes Sauvages, vedení Kristofem Hahnem (dnes Swans) a Violou Limpet, které v mém světě do zvuku Berlína neodbytně patří, na Spotify nenajdete. Tak je přidávám alespoň coby klipy. (Pokud by po těchto nahrávkách někdo toužil, klidně napište, rád pošlu.)

Zpátky k playlistu. Samozřejmě ne všichni jsou přímo z Berlína, ale na všech je otisk města andělů patrný. Einstürzende Neubauten chybět nemohou, stejně jako Nick Cave nebo Crime & the City Solution, přidávám i některé tracky z dodnes zajímavých kompilací Pale Music, argentinskou náplavu Mueran Humanos nebo úplně aktuální Ah! Kosmos či Lyru Pramuk. Na techno je venku moc hezky.

Info

foto © Wim Wenders

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.