Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Koláč na víkend

Šejkr na doma: Koláč na víkend

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.04.2020

Další výročí, tentokrát rovných třicet let. Osmého dubna roku 1990 odvysílala stanice ABC první díl seriálu Davida Lynche a Marka Frosta Městečko Twin Peaks a televizní svět už nikdy nebyl stejný. To nám to uteklo. Když jsem před pár dny narážel na Davida Lynche, vůbec mi nedošlo, že je to tak blízko. Včera večer jsem si pak po mnoha letech pustil pilotní díl celé série a nestačil se divit, kolik věcí se v městečku Twin Peaks podobá naší současné situaci. A přitom jsem si vzpomněl i na rok 1993, kdy byl seriál prvně uváděn v ČT. Rok, kdy jsme každý pátek večer seděli doma a hltali další přílivy imaginace, další vlny energie z obou vigvamů.

Dnes vůbec nechápu, jak se tehdy mánie okolo Twin Peaks rozšířila. Bubliny existovaly už tenkrát, i bez sociálních sítí, a David Lynch bylo i v Česku celkem známé jméno, ale o seriálu najednou jako by mluvili úplně všichni. O kolik jsem musel přijít koncertů, když jsem v premiéře viděl všechny díly? Taky bylo nutné s přáteli náležitě rozebrat dějové zvraty, k tomu si vybavuji akci na statku Na Cibulce, který tehdy vedl Martin Juráček, dnes známý jako DJ Gadjo. Už nevím, kdo tam tehdy hrál, zato si dobře vzpomínám na diskuzi o jednom z vypjatých dílů, která se táhla až do nedělního rána. A taky si moc dobře pamatuji, jak jsme se na sebe se sestrou po skončení posledního dílu naštvaně podívali. S pocitem, že nás Lynch celých třicet týdnů vodil za nos. Jaké budou naše životy po Twin Peaks? psalo se tehdy v Lidových novinách. Vážně.

Naše životy byly asi stejné, ale i tak nás seriál musel ovlivnit. Mě tedy rozhodně. Způsobem vyprávění, strukturou děje, charakteristikou postav, ikonografií, hudbou nebo humorem. O mnoha věcech přemýšlím od té doby jinak, na různé více či méně bizarní situace se dívám z odlišných úhlů. Včera jsem měl po celkem dlouhé době takový „sociální“ den, nejdříve jsme s Katarzií v Českém rozhlase předtáčeli Art Café, poté jsem měl další setkání a večer se stavil v Punktu, ze kterého tým Žižkovské noci přenášel stream s umělci nominovanými Full Moonem. Seděli jsme chvíli v pěti, šesti lidech na zahrádce klubu (v dostatečných rozestupech) a povídali si. Myslím, že nejen mně to přišlo na jednu stranu pěkné a normální, ale taky trochu divné. Nezvyklé. Co se stane, až za pár týdnů vylezeme z karantény a budeme se zase muset s lidmi bavit? Nebude to taky trochu „twin peaks“ pocit? „Twin peaks“ situace?

Každopádně když tu máme ty Velikonoce, chtělo by to zase nějaký recept. Někteří si psali o nádivku, tu si vyzkoušíme možná během víkendu, vzhledem k výročí nemůže přijít nic jiného než třešňový koláč. Recept jsme publikovali ve Full Moonu #73, kde se Twin Peaks věnujeme detailně. Vyzkoušeno za vás. Mnohokrát. Koláč i seriál.


TŘEŠŇOVÝ KOLÁČ PODLE SHELLY JOHNSONOVÉ

Na náplň:
150 g třešňového džemu
150 g cukru krupice
1 ½ lžíce kukuřičné mouky
3 lžíce vody nebo bourbonu
1,25 kg sladkých třešní zbavených pecek
1 žloutek smíchaný se lžičkou vody na potření
1 lžíce cukru krystal

Na těsto:
450 g hladké mouky, plus něco navíc na poprášení
50 g mletých mandlí
100 g moučkového cukru
špetka soli
250 g másla
1 velké vejce
½ čajové lžičky vanilkového cukru
5 lžic vody

Do velké mísy vložte mouku, mleté mandle, moučkový cukr a sůl, pořádně promíchejte. Přidejte máslo a ručně vypracujte do drobně hrudkovité hmoty. Do tohoto základu vidličkou vmíchejte vodu, ve které jste předtím rozmíchali vejce s vanilkovým cukrem, a poté ručně vypracujte do podoby jemného těsta. Rozdělte na dvě poloviny, vytvarujte do placek, zabalte do fólie a vložte do lednice nejméně na jednu hodinu.

Mezitím vložte do rendlíku džem a cukr, při střední teplotě pomalu přiveďte k varu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Smíchejte kukuřičnou mouku s vodou (nebo bourbonem), přidejte k třešňové směsi, kterou za stálého míchání znovu uveďte do varu, dokud nezhoustne. Sundejte z plamene, přidejte k vyloupaným třešním, dobře promíchejte a nechte vychladnout.

Zahřejte troubu na 200 °C. Rozválejte polovinu těsta dotenka a pečlivě jí vyplňte nejlépe plechovou nebo litinovou koláčovou formu, ideálně o průměru 24 cm. Poté naplňte třešňovou směsí a povrch potřete rozmixovaným žloutkem. Zbylou polovinu těsta tence rozválejte a nakrájejte na dlouhé klikaté pruhy. Ty uspořádejte rovnoměrně na vršek koláče a po okrajích pevně přitlačte ke korpusu.

Povrch koláče potřete zbytkem rozmixovaného žloutku a posypte cukrem. Vložte do trouby a pečte okolo dvaceti minut, dokud vršek nezezlátne, poté stáhněte teplotu na 180 °C a pečte dalších 35–40 minut, dokud náplň probublává a než kůrka bude křupavá. Pokud je třeba, zakryjte vršek koláče pečicí fólií, a zabraňte tak jeho připálení. Před podáváním nechte koláč nejméně hodinu vychladnout.

Info

foto © ABC

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…