Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 24.03.2020

Je radost sledovat, jak se víc a víc lidí z Full Moonu zapojuje do psaní textů „na doma“. I vzhledem k tomu, o čem se bavíme poslední dobou čím dál častěji, totiž že s dodržováním pracovní morálky to není doma jen tak. A s vědomím toho, že nás čeká ještě minimálně osm dní. Formuje se nám u toho dubnové číslo, s tématem, které už je aktuální jen zčásti, i když se mu věnujeme skoro na třiceti stránkách. Nevadí, úplněk se blíží, jedeme podle plánu. Překvapilo mě, že se hned několik lidí ptalo, třeba před chvílí zástupce tiskárny, jestli jako vyjde další číslo. Proč by nemělo?

Poslední dobou to vypadá, jako by se ve světě alternativní kultury hrála nějaká podivná hra, která s virem nemá nic společného. Kolik jich za poslední dny bylo? Minulý týden Genesis P-Orridge, včera Tres Warren z Psychic Ills, v neděli Gabi Delgado-López z Deutsch Amerikanische Freundschaft. Německá novovlnná dvojice mě provází fakt dlouho, zkuste alba Alles Ist Gut nebo Gold und Liebe, obojí z roku 1981. Archeologie, jasně, ale podobné kapely by měly být známější. D.A.F. to navíc v poslední době znovu rozjížděli, během letoška měli hrát leckde okolo, říkal jsem si, že bych vyrazil. Sakra. Jasně, takové jako na videu níže by to asi nebylo, ale stejně.

Dnešní díl měl být o něčem jiném, ale včera jsem si přečetl tenhle text. O některých věcech se příliš nemluví, a to je škoda. Jak jsem říkal na začátku, připravujeme nové číslo a taky nevíme, zda se bude prodávat, zda bude někoho zajímat. Jenže pokračovat musíme, dokud to alespoň trochu jde. Pojďme si slíbit, že si do konce týdne každý alespoň jednu knihu objednáme. Pěkně přímo od nakladatele. Velký knižní čtvrtek minulý týden neproběhl, tak si udělejme radost jen tak. Přidávám pár vlastních tipů, posílejte svoje.

Fernando Vallejo – Madona zabijáků
Na přebalu se píše o černé básni v próze, pro mě šlo o naprosto strhující vykreslení atmosféry města, které opustil král. Magický realismus bičovaný arogancí a nejistotou. Zkuste jako doplněk prvních dvou řad Narcos.

Flannery O’Connor – Tajemství a mravy
Soubor esejů, článků a přednášek známé jižanské autorky. Nudit se opravdu nebudete. „Na základě čtení vlastních románů jsem zjistila, že mým tématem v beletrii je akt milosti na území ovládaném z větší části ďáblem.“

Julio Llamazares – Slzy svatého Vavřince
Málokdo píše jako Julio Llamazares. Skvělý jazyk, přesná pojmenování a přitom vysoce lyrická kniha.

Kateřina Piorecká a Karel Piorecký – Praha avantgardní
Starší publikace, ale to nevadí. Z knihovny mě ji donutily vytáhnout návštěvy výstav Devětsil a První republika. Momentálně by se ven moc chodit nemělo, ale v tomhle případě stačí jen listovat a... ulice samy ožívají.

Arturo Pérez-Reverte – Obléhání
Obléhání jsem teprve začal, ale Pérez-Reverte je celkem jistota. Nejen díky tomu, jak umí budovat napětí a stavět zápletky, ale kdykoliv si od něj nějakou knihu přečtu, tak chci jet do města, kde se odehrává. Tentokrát do Cádizu.

Info

foto @ Nan Goldin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Anime na doma: Čarodějka Kiki, sousedé Jamadovi i tanuki

Karel Veselý 01.04.2020

Nejvyšší level zasvěcení je zhlédnutí všech krátkometrážních filmů promítaných exkluzivně v Muzeu Ghibli v tokijské čtvrti Mitaka.

Šejkr na doma: Nepříjemný doušek?

Michal Pařízek 31.03.2020

Dubnové číslo v tiskárně, co dále? Teaser na květnové číslo, pan Metnar i Bitches Brew.

Na doma: Krása v opakování

Aneta Kohoutová 31.03.2020

Na internetu probíhá hluboká těžba lidského potenciálu, ale mně se zrovna chce prostě jenom být.

Šejk #60: "My long view’s blurry by snow, streaming cast and tones..."

Michal Pařízek 30.03.2020

Dneska jen pár slov, o to více písniček. Taky jste si všimli, že hudbu posloucháme jinak, když je člověk o samotě?

Videohry na doma: Opakovaním k dokonalosti

Jonáš Sudakov 30.03.2020

Keď počúvam ľudí po tridsiatke s leskom v očiach opisovať, ako sa im pohyb pretáčania kaziet ceruzkou vryl do svalovej pamäte, môžem iba zaplakať.

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Michal Pařízek 29.03.2020

Víkendový volnější režim neznamená, že si ničeho nevšímáme. Zvlášť příkladů od těch, které bychom měli následovat.

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí

Petra Juráčková 29.03.2020

Řada hudebníků, herců a dalších umělců všeho druhu zásobuje internet neustálým přísunem svého karanténního umění. Ani instituce jako galerie nezůstávají pozadu.

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.