Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Lokály

Šejkr na doma: Lokály

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 15.04.2020

Tak to máme posvěceno. Koncerty nejdříve 8. června, o kapacitě raději nemluvě. Nějak podobně se to asi očekávalo, někteří byli možná větší optimisté, ale realita nás nakonec dohnala. A to ještě pozor, od června pojedeme, pouze pokud všechno půjde, jak má, a ještě navíc pěkně pozvolna. A co teprve v létě! Dnešní oznámení Pohody berme jako první, ehm, vlaštovku, celé léto bude hodně jiné, než jsme předpokládali. Festivalů si letos moc neužijeme. Hlavně těch větších, se zahraničními skupinami. Obecně nás čeká takový lokální rok, řečeno s nadsázkou. Je to špatně?

Osobně jsem na to velmi zvědavý. Sice už několik let vyhrožuji, že musím omezit cestování za prací i zábavou, ale přes všechny řeči se mi to pořád nedařilo. A teď je to tady. Můj „klasický“ červenec, měsíc, během kterého jsem v posledních cca patnácti letech trávil pravidelně doma sotva týden, bude letos vypadat jinak. Nebo ne? Záleží samozřejmě na okolnostech, uvidíme, do jaké míry bude uvolnění vládních opatření pokračovat, ale předpokládám, že nějaké menší akce, doufejme, že i ty pod širým nebem, přece jen povolené budou. Ve chvíli, kdy budou otevřená nákupní centra protkaná klimatizací a s často násobně větší kapacitou i návštěvností než malé nezávislé festivaly, by to nedávalo vůbec žádný smysl. Byla by škoda dívat se na všechno jen skrz obrazovku. Nějaké menší akce chystá na letní měsíce i Full Moon, všechno se brzy dozvíte.

Léta na potkání tvrdím, jak je na tom lokální scéna dobře, říkám to doma i v zahraničí. Ostatně ze zájmu, jakou jí věnujeme ve Full Moonu, je dobře poznat, jak si jí vážíme. Říká se, že v rámci aktuální světové situace by mohla být i příležitost něco změnit, vylepšit, proč by se to nemohlo týkat i přístupu k lokální scéně? Vždycky mě překvapí, když někteří redaktoři při hlasování ve výročním žebříčku vynechávají kategorii domácí, s tím, že českou hudbu neposlouchají. Jde spíše o výjimky, ale existují. Jistě nejen mezi redaktory Full Moonu, asi každý má ve svém okruhu někoho, koho domácí hudba nebo možná celá kultura jednoduše nezajímá. Tohle je šance zkusit pro jednou (nebo navždy) zapomenout na předsudky nebo jen zapátrat hlouběji, jiné koncerty než domácí nějakou dobu nebudou. Na české a slovenská scéně – špatně se mi to rozděluje, beru to spíš jako celek – toho najdeme zajímavého tolik, že s tím můžeme vydržet mnohem déle než jeden rok.

Info

foto @ Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace