Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Nedoslovnost i tajemství

Šejkr na doma: Nedoslovnost i tajemství

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 16.03.2020

Tak a je to, zůstáváme doma. Život v době viru. Zrušené koncerty, zavřená kina, divadla i galerie, ode dneška omezení pohybu. Budeme se to muset teprve naučit, nejenom žít v úzkém kruhu nebo rovnou v osamění, ale také vyhnout se sociálním kontaktům, na kterých je náš život postavený. Nakonec to nějak půjde, téměř jistě se ale tenhle zvláštní, a doufejme opravdu časově omezený mód dotkne každého z nás. Stejně tak jako se dotkl života Full Moonu. Přes uzávěrky dubnového čísla najíždíme na striktně domácí režim, zato jsme si ale řekli, že se tyhle dny pokusíme našim čtenářům (a možná i sobě) tak trochu projasnit. Třeba i právě proto, že kultura byl z našich životů škrtnuta jako první.

Pod heslem „Na doma“ čekejte trochu neurovnaný, ale zato pestrý i zajímavý seriál článků a tipů, které by vás (jak doufáme) měly potěšit, upoutat na něco zajímavého nebo třeba i pobavit. Nabídneme tipy na hudbu, filmy, počítačové hry, recepty, blogy nebo možná i pletací vzory, zkuste si na ně najít elán a čas. Co taky doma dělat jiného. Šejkr bude nějakou dobu vycházet každý den, ostatní texty budou s větší či menší pravidelností následovat. Držme se.

Conrada Standishe si možná někteří z vás pamatují z výjimečných The Devastations. Klasika – Australani, co ode mě taky čekat jiného. Jejich melancholické kantilény už sice dávno odvál čas, poslední album Yes, U vyšlo před dlouhými třinácti lety, ale někteří z nás pořád nezapomněli. Standish se poté položil zejména do elektronické hudby, pozoruhodné album Delated Scenes, které vydal se svým kolegou Tomem Carlyonem (taky The Devastations), jsem před mnoha lety ve Full Moonu recenzoval a dodnes ho mám moc rád. V posledních letech se Conrad ukazuje hlavně ve formaci CS + Kreme, které konečně vyšlo první dlouhohrající album Snoopy. Mluvila o něm již Conradova manželka Jonnine, když se v Praze naposledy stavila se svými HTRK, já ho poslouchám v posledních týdnech čím dál častěji. Melancholie střižená s neuchopitelností – dub, synth wave, trocha zpěvu i freejazzový saxofon. Do současných složitých časů máloco sedí lépe. V dubnovém čísle najdete recenzi, na tomto linku zase live set z londýnského studia.

Křest knihy Evokativ fotografky Libuše Jarcovjákové se stihl jen tak tak, zákaz více méně všech kulturních akcí přišel sotva týden poté. Nádherně vyvedená kniha dokumentuje stejnojmennou výstavu ve francouzském Arles, kterou koncem roku 2019 vyhlásil deník The Guardian rovnou fotografickou výstavou roku. Podle všeho správné rozhodnutí. Syrové, ale neobyčejně vtahující snímky Jarcovjákové přinášejí nejen intimní vhled do života nespoutané umělkyně, ale také přesné svědectví z dob, kdy skutečně platilo raději nevycházet. Během normalizace ta pravá svoboda na člověka čekala opravdu zejména doma nebo ve velmi úzkém a omezeném kruhu přátel. Určitě nejde o doslovnou politickou výpověď, ale o poutavé zachycení skutečnosti, ze kterého mrazí. Život je plný nedokonalostí, omezení a nástrah, nezbývá nic menšího než jeho neustálé zkoumání a vybírání zrníček pravdy z popela všednodennosti. Paní Jarcovjáková fotí stále, potkali jsme se, když fotografovala Danielle de Picciotto a Alexandera Hackeho. Potěšilo, že právě tyhle dva.


„Vždycky mi šlo o atmosféru, zkratku situace, nedoslovnost, o tajemství. Tu nedořečenost miluju na fotografii úplně nejvíc,“ řekla loni Libuše Jarcovjáková v rozhovoru pro server Novinky.cz. Možná proto jsou její fotografie tak výjimečné, tak pohnuté. Je třeba je zkoumat, nenechají diváka v klidu, nutí ho do nich proniknout, snažit se jim porozumět. Hudba Conrada Standishe je na tom podobně. Poslech alba Snoopy mi z nějakého důvodu připomněl jinou desku – Dan the Automator pracoval s Kool Keithem nebo Gorillaz, naprosto geniální album ale vydal pod jiným nickem, jako Nathaniel Merriweather. Projekt Lovage, deska Music to Make Love to Your Old Lady By. Dejte si ji určitě celou, nejen kvůli Mikeu Pattonovi. I tady jde, stejně jako ve všech jmenovaných případech, hlavně o představivost. Kterou teď budeme moc potřebovat.

You are the trick, I am the treat
You are the circus, I am the freak

Info

foto@ Libuše Jarcovjáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka 27.03.2020

Jet v létě na festival s rouškami? Žádný problém, stejně s nimi brzy srosteme.

Šejkr na doma: Milujte svého prodejce

Michal Pařízek 26.03.2020

Ministr kultury nám včera v rozhovoru pro Aktuálně de facto zrušil všechny letní festivaly se zahraniční účastí, ještě že je situace tak dynamická, že to může být nakonec jinak.

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin 26.03.2020

Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Hudební vaření na doma: Country

Sabina Coufalová 26.03.2020

Další díl hudebního vaření s příchutí lesa, dálek a kytary u táboráku.

Šejkr na doma: Jak ukrást realitu

Michal Pařízek 25.03.2020

Fascinovaně jsem sledoval včerejší debatu v Událostech komentářích, jejíž tématem byl právní základ možnosti sledování pohybu občanů pomocí mobilních telefonů a kreditních karet.

RapRadar VIII: Limity koronavirové kreativity

Jakub Šíma 25.03.2020

Dneska to nebude o domácí výrobě roušek. Raději se podíváme, kdo vede v soutěži o nejzbytečnější reakci na jediné téma posledních dnů a následujících týdnů, koronavirus.

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Michal Pařízek 24.03.2020

Překvapilo mě, že se hned několik lidí ptalo, třeba před chvílí zástupce tiskárny, jestli jako vyjde další číslo. Proč by nemělo?