Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Nedoslovnost i tajemství

Šejkr na doma: Nedoslovnost i tajemství

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 16.03.2020

Tak a je to, zůstáváme doma. Život v době viru. Zrušené koncerty, zavřená kina, divadla i galerie, ode dneška omezení pohybu. Budeme se to muset teprve naučit, nejenom žít v úzkém kruhu nebo rovnou v osamění, ale také vyhnout se sociálním kontaktům, na kterých je náš život postavený. Nakonec to nějak půjde, téměř jistě se ale tenhle zvláštní, a doufejme opravdu časově omezený mód dotkne každého z nás. Stejně tak jako se dotkl života Full Moonu. Přes uzávěrky dubnového čísla najíždíme na striktně domácí režim, zato jsme si ale řekli, že se tyhle dny pokusíme našim čtenářům (a možná i sobě) tak trochu projasnit. Třeba i právě proto, že kultura byl z našich životů škrtnuta jako první.

Pod heslem „Na doma“ čekejte trochu neurovnaný, ale zato pestrý i zajímavý seriál článků a tipů, které by vás (jak doufáme) měly potěšit, upoutat na něco zajímavého nebo třeba i pobavit. Nabídneme tipy na hudbu, filmy, počítačové hry, recepty, blogy nebo možná i pletací vzory, zkuste si na ně najít elán a čas. Co taky doma dělat jiného. Šejkr bude nějakou dobu vycházet každý den, ostatní texty budou s větší či menší pravidelností následovat. Držme se.

Conrada Standishe si možná někteří z vás pamatují z výjimečných The Devastations. Klasika – Australani, co ode mě taky čekat jiného. Jejich melancholické kantilény už sice dávno odvál čas, poslední album Yes, U vyšlo před dlouhými třinácti lety, ale někteří z nás pořád nezapomněli. Standish se poté položil zejména do elektronické hudby, pozoruhodné album Delated Scenes, které vydal se svým kolegou Tomem Carlyonem (taky The Devastations), jsem před mnoha lety ve Full Moonu recenzoval a dodnes ho mám moc rád. V posledních letech se Conrad ukazuje hlavně ve formaci CS + Kreme, které konečně vyšlo první dlouhohrající album Snoopy. Mluvila o něm již Conradova manželka Jonnine, když se v Praze naposledy stavila se svými HTRK, já ho poslouchám v posledních týdnech čím dál častěji. Melancholie střižená s neuchopitelností – dub, synth wave, trocha zpěvu i freejazzový saxofon. Do současných složitých časů máloco sedí lépe. V dubnovém čísle najdete recenzi, na tomto linku zase live set z londýnského studia.

Křest knihy Evokativ fotografky Libuše Jarcovjákové se stihl jen tak tak, zákaz více méně všech kulturních akcí přišel sotva týden poté. Nádherně vyvedená kniha dokumentuje stejnojmennou výstavu ve francouzském Arles, kterou koncem roku 2019 vyhlásil deník The Guardian rovnou fotografickou výstavou roku. Podle všeho správné rozhodnutí. Syrové, ale neobyčejně vtahující snímky Jarcovjákové přinášejí nejen intimní vhled do života nespoutané umělkyně, ale také přesné svědectví z dob, kdy skutečně platilo raději nevycházet. Během normalizace ta pravá svoboda na člověka čekala opravdu zejména doma nebo ve velmi úzkém a omezeném kruhu přátel. Určitě nejde o doslovnou politickou výpověď, ale o poutavé zachycení skutečnosti, ze kterého mrazí. Život je plný nedokonalostí, omezení a nástrah, nezbývá nic menšího než jeho neustálé zkoumání a vybírání zrníček pravdy z popela všednodennosti. Paní Jarcovjáková fotí stále, potkali jsme se, když fotografovala Danielle de Picciotto a Alexandera Hackeho. Potěšilo, že právě tyhle dva.


„Vždycky mi šlo o atmosféru, zkratku situace, nedoslovnost, o tajemství. Tu nedořečenost miluju na fotografii úplně nejvíc,“ řekla loni Libuše Jarcovjáková v rozhovoru pro server Novinky.cz. Možná proto jsou její fotografie tak výjimečné, tak pohnuté. Je třeba je zkoumat, nenechají diváka v klidu, nutí ho do nich proniknout, snažit se jim porozumět. Hudba Conrada Standishe je na tom podobně. Poslech alba Snoopy mi z nějakého důvodu připomněl jinou desku – Dan the Automator pracoval s Kool Keithem nebo Gorillaz, naprosto geniální album ale vydal pod jiným nickem, jako Nathaniel Merriweather. Projekt Lovage, deska Music to Make Love to Your Old Lady By. Dejte si ji určitě celou, nejen kvůli Mikeu Pattonovi. I tady jde, stejně jako ve všech jmenovaných případech, hlavně o představivost. Kterou teď budeme moc potřebovat.

You are the trick, I am the treat
You are the circus, I am the freak

Info

foto@ Libuše Jarcovjáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Minka Dočkalová 01.08.2021

Inscenace je plná matematických pouček, filosofických otázek i slovních hříček, vizuálně je dotvářena jednotlivými ingrediencemi vídeňského štrůdlu. Meeting Brno.

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace